14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży (14 TC) – czego spodziewać się w 14 tygodniu ciąży?

14 tydzień ciąży jest to drugi trymestr. W tym momencie rozpoczyna się czwarty miesiąc ciąży. Jest to taki czas, w którym większość kobiet może troszkę odsapnąć pod względem fizycznym oraz emocjonalnym. Dzieje się tak, gdyż wszelkie dolegliwości występujące w pierwszym trymestrze łagodnieją bądź też całkowicie znikają.

14 tydzień ciąży – wielkość płodu

W tym czasie maluch osiąga rozmiar średniej pomarańczy bądź brzoskwini (nektarynki). Dziecko jest podobne do zaciśniętej pięści, która powoli ulega otwarciu. W tym czasie dziecko osiąga wagę 35-50 g oraz mierzy od 9 do 10 cm.

Na początku tego okresu maluch zaczyna rosnąć w swoim tempie. Postawa dziecka jest coraz bardziej wyprostowana, ponieważ dochodzi do wydłużenia szyi, natomiast główka oddala się od klatki piersiowej. Pomimo odmienności w tempie wzrostu, wszystkie maluchy rozwijają się według jednego schematu.

14 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Jak wygląda dziecko w 14 tygodniu ciąży? Maluszek nie jest jeszcze ruchliwy, a ponadto ma jeszcze sporo miejsca w pęcherzu płodowym, z którego bardzo chętnie korzysta. Działanie takie przyczynia się do wzmocnienia jego mięśni oraz rozwoju jego układu nerwowego. Na jakie aspekty należy jeszcze zwrócić uwagę w tym czasie:

 • na główce tworzą się pierwsze włoski,
 • pojawiają się również zawiązki brwi, a także rzęsy i owłosienie ciała – meszek płodowy, który określany jest mianem lanugo,
 • tarczyca malucha zaczyna wytwarzać hormony – w przypadku chłopców pojawia się prostata, natomiast u dziewczynek jajniki, które powoli przesuwają się z brzucha w kierunku miednicy,
 • dziecko może zacząć robić pierwsze miny oraz zaczynać ssać kciuk.

14 tydzień ciąży – jakie zmiany następują u kobiety?

W tym czasie ustępują mdłości oraz wymioty. Odchodzą także wszelkie lęki związane z ciążą. W 14 tygodniu ciąży dochodzi także do następujących symptomów świadczących o stanie kobiety:

 • kobiet odczuwa duży przypływ energii,
 • piersi ulegają dalszemu powiększaniu, jednakże przestają być już bolesne,
 • odczuwa się bolesne oraz opuchnięte dziąsła,
 • dochodzi do problemów z oddychaniem oraz nie można złapać tchu (niewielkie duszności są norma w tym czasie),
 • pojawiają się trudności ze snem.

14 tydzień ciąży – problemy ze snem

Wiele ciężarnych odczuwa różnego rodzaju problemy związane ze snem. Wśród nich wymienia się częste budzenie w nocy bądź zwyczajnie występują objawy bezsenności. Mają one pochodzenie fizjologiczne bądź emocjonalne. W drugim trymestrze najczęściej przeszkadza zgaga, trudności związane z oddychaniem oraz śluzówkami i zamartwienie się o prawidłowy rozwój dziecka i przebieg porodu.

14 tydzień ciąży – jak rośnie brzuch?

Brak widoczności ciąży nie powinien być w tym czasie powodem do obaw. Modyfikacje w sylwetce są kwestią indywidualną i uzależnione są od stopnia napięcia mięśni jamy brzusznej. Najczęściej brzuch późno ulega zaokrągleniu u kobiet, których mięśnie brzucha są wyrzeźbione. Są one pewnego rodzaju gorsetem dla zwiększającej rozmiar macicy. Jednak wcześniej czy później krągłości się pojawią.

14 tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?

W tym czasie kobieta najczęściej jest już po drugiej wizycie u ginekologa, który zlecił jej wszystkie potrzebne badania. O czym jeszcze trzeba pamiętać w tym tygodniu ciąży?

 • koniecznie trzeba umówić się na następną wizytę kontrolną (powinna się ona odbyć w 16 tygodniu ciąży),
 • jeżeli pracodawca nie zna stanu kobiety, sytuacja jak najszybciej powinna ulec zmianie,
 • należy umówić się także na wizytę kontrolną do stomatologa (jeżeli jeszcze takowa się nie odbyła),
 • w sytuacji, gdy rozwiązanie ciąży przypada na czas między październikiem a kwietniem, należy zaszczepić się przeciwko grypie,
 • należy zaplanować aktywność fizyczną oraz ćwiczenia, jeżeli specjalista, który prowadzić ciążę nie widzi ku temu żadnych przeciwwskazań,

14 tydzień ciąży – jak powiedzieć w pracy?

Formalne zawiadomienie pracodawcy powinno być podparte zaświadczeniem potwierdzającym stan ciąży. Ciąża uprawnia do szczególnych praw w miejscu pracy:

 • kobieta nie może być zwolniona (wyjątek to umowa na czas próbny oraz na umowę krótszą niż miesiąc),
 • otrzymanie wypowiedzenia, gdy jest się w ciąży, o której się jeszcze nie wie sprawia, że otrzymany dokument jest nieważny,
 • w tym stanie nie można pracować dłużej niż 8 godzin,
 • nie wolno także wykonywać czynności służbowych w porze nocnej,
 • kobieta nie może być także wysyłana na delegacje,
 • może wykonywać tylko bezpieczne czynności.

W okresie zwolnienia lekarskiego ciężarna otrzymuje 100 procent wynagrodzenia. W przypadku, gdy podczas pracy musi ona wykonać badania, pracodawca musi jej to umożliwić. Za ten czas kobieta także otrzymuje 100 procent wynagrodzenia.

14 tydzień ciąży – co może niepokoić?

W tym czasie mogą pojawić się następujące niepokojące objawy:

Dolegliwości bólowe dłoni w nocy – jest to zespół cieśni nadgarstka. Objawia się przez ból, drętwienie dłoni, mrowienie, przede wszystkim w porze nocnej. Za taki stan odpowiada ucisk obrzękniętych tkanek na nerwy. Nie jest to jednak niebezpieczne, jednak bardzo uciążliwe, szczególnie podczas pracy przy komputerze bądź innych czynności wykonywanych z użyciem dłoni.
z powodu obrzęków, zatrzymania się płynów powiększają się stopy. Relaksyna jest hormonem ciążowym, który doprowadza do tego, że stawy oraz wiązadła w okolicy miednicy się rozluźniają. Jest to niezbędne do tego, żeby dziecko mogło przejść przez kanał rodny. Dochodzi też do rozluźniania się kości w stopach, dlatego też mogą być one większe nawet o jeden rozmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *