Kwas foliowy przed ciążą

Kwas foliowy przed ciążą – czy trzeba go przyjmować?

Kwas foliowy przed ciążą, czy jest konieczny? Takie pytanie zadaje sobie większość kobiet, które planują zajść w ciążę. Kwas foliowy to najistotniejsza ciążowa witamina. Profesjonaliści polecają, żeby każda bez wyjątku kobieta w ciąży przyjmowała środki z kwasem foliowym, także w jego aktywnej postaci.

Co to jest kwas foliowy oraz czemu należy go brać przed ciążą?

Deficyt kwasu foliowego w organizmie mamy może spowodować do schorzeń w rozwoju dziecka oraz występowania u niego chorób układu nerwowego. Najpopularniejsze z nich to: bezmózgowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa oraz rozszczep kręgosłupa. Przypuszcza się również, iż kwas foliowy zabezpiecza rozwijające się dziecko przed chorobami serca oraz podniebienia. Rola witaminy B9 nie ogranicza się jedynie do wpływu na rozwijające się dziecko – jest on również odpowiedzialny jest za mechanizmy krwiotwórcze oraz przeciwdziała powstawaniu nowotworów, wad serca lub osteoporozy.

Stosowanie kwasu foliowego jest polecane wszystkim kobietom planującym ciążę, gdyż zanotowano olbrzymi spadek występowania chorób cewy nerwowej od momentu wprowadzenia suplementacji przed zapłodnieniem. Dodatkowo, ponieważ ogromny procent ciąż jest nieplanowanych, większość naukowców sugeruje, iż każda kobieta w wieku rozrodczym winna nieustannie stosować kwas foliowy.

Kwas foliowy przed ciążą

Większości pań przygotowania do ciąży kojarzą się z przyjmowaniem kwasu foliowego. I dobrze. Zgodnie z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiety z negatywnym wariantem genu MTHFR powinny sięgnąć po odmienną formę kwasu foliowego – tzw. L-metylofolian wapnia. Mając niezwykle negatywny model genetyczny (jeden spośród trzech potencjalnych, może występować u niemal 17% Polek), winno się stosować L-metylofolian wapnia oraz co najwyżej małe ilości kwasu foliowego.

Należałoby w tymże miejscu podkreślić, iż źle działający gen MTHFR może doprowadzać do wystąpienia dolegliwości układu krążenia, diagnozowanych zwykle w okolicy 45. roku życia. Z owego względu należałoby po konsultacji ze specjalistą oraz przeprowadzeniu specjalnych badań przemyśleć czasową bądź ciągłą suplementację owej witaminy. Niewątpliwie, w takiej sytuacji najlepiej jest sięgnąć po zwykłe foliany. Ich bogactwo odnajdziemy w roślinach zielonych.

Rola kwasu foliowego w ciąży

Witamina B9 zabezpiecza rozwijające się w łonie mamy dziecko przed wystąpieniem chorób genetycznych cewy nerwowej oraz układu nerwowego płodu, jakie znajdują się w czołówce najpowszechniejszych oraz najpoważniejszych chorób rozwojowych u nowonarodzonych dzieci. To z cewy nerwowej tworzą się umysł oraz rdzeń kręgowy dziecka. Więc zaburzenie rozwoju cewy wywołuje w następstwie niewłaściwy rozwój mózgu oraz rdzenia kręgowego, wywołując śmiertelne wady takie, jak bezmózgowie, przepuklinę mózgową bądź rozszczep kręgosłupa (więc przepuklinę oponowo-rdzeniową – zrośnięcie się jednego bądź paru kręgów kręgosłupa), jakiemu w większości wypadków towarzyszą wodogłowie bądź odmiennego typu uszkodzenia.

Owe poważne wady niejednokrotnie są zdeterminowane genetycznie bądź są rezultatem używania poniektórych środków przeciwpadaczkowych, cukrzycy, i chociażby zbytniej otyłości. Istotne, iż kwas foliowy aż w 70% przeciwdziała chorobom cewy nerwowej. Udowodniono również, iż kobiety z deficytem witaminy B9 mają większe zagrożenie poronienia, wcześniactwa i pojawienia się u dziecka pozostałych chorób genetycznych (rozszczep wargi oraz podniebienia, poniektóre wady serca oraz kończyn).

Czemu kwas foliowy jest istotny dla organizmu człowieka?

Zapobiega wzrostowi poziomu tzw. złego cholesterolu. Oddziałuje na regulację oraz wzrost komórek, przeciwdziała infekcjom serca, wylewom oraz zatorom żył. A także, przeciwdziała niedokrwistości, poprawia pracę układu nerwowego dzięki czemu działa przeciwdepresyjnie. Oddziałuje na dobre nastawienie i przeciwdziała postępowi poniektórych nowotworów, m.in. szyjki macicy. Dla ciężarnych jest on istotny ze względu na przeciwdziałanie chorobom cewy nerwowej np. rozszczepem kręgosłupa lub bezmózgowiem, wrodzonym chorobom serca i rozszczepom wargi oraz podniebienia. Stosowanie kwasu foliowego dla pań karmiących jest także niezwykle istotne, gdyż wspomaga produkcję pokarmu oraz oddziałuje na odpowiedni rozwój noworodków.

Co daje kwas foliowy przyszłej matce?

Kwas foliowy to pierwszy oraz najistotniejszy ze składników, jakie winna suplementować kobieta starająca się o dziecko. Chociaż to witamina z grupy B (B9) jest tak istotna. Oczywiście w kontekście starań o dziecko oddziela się ją od innych. Wykazano, iż kwas foliowy może przeciwdziałać postępowi genetycznych chorób układu nerwowego (wady cewy nerwowej). Stosowanie kwasu foliowego przed ciążą jest o tyle istotne, iż choroby owe występują w pierwszych tygodniach rozwoju płodu. Mnóstwo pań nadal nie wie, iż zaszły w ciążę. Każda kobieta – co najmniej 12 tygodni przed planowaną ciążą oraz do końca 2 trymestru ciąży – winna stosować kwas foliowy.

Jakie są konsekwencje deficytu kwasu foliowego?

Na zbyt małą podaż kwasu foliowego zwłaszcza podatne są kobiety w ciąży. Gdyż jest on potrzebny do wzrostu komórek oraz ich reprodukcji. Deficyt może oddziaływać na tworzenie chorób ośrodkowego układu nerwowego i na niedorozwój łożyska. Może także wywoływać samoistnie poronienia i obniżać urodzeniową masę ciała noworodków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *