Metoda Rötzera

Metoda Rötzera – czy jest pomocna dla określenia płodności kobiet?

Metoda Rötzera jest metodą objawowo-termiczną, która pozwala ocenić dni owulacji. Pozwala to kobiecie lepiej zrozumieć fizjologię jej ciała, w tym układu rozrodczego. Pomaga określić, kiedy następuje wystąpienie dni płodnych. Metody naturalnej antykoncepcji opierają się na obserwowaniu cykli miesiączkowych kobiet i określaniu, kiedy są dobre dni na poczęcie.

Po raz pierwszy metoda ta została przedstawiona w 1965 roku przez austriackiego lekarza Josefa Rӧtzera. Metoda objawowo-termiczna obejmuje ustalenie kilku wskaźników płodności kobiet. Jest to podstawowa temperatura ciała, monitorowanie zmian śluzu szyjki macicy, zmiana pozycji i otwarcia szyjki macicy, a także informacje o innych fizjologicznych parametrach owulacji: wrażliwość piersi, krwawienie z pochwy (krwawienie owulacyjne), uczucie bólu w dolnej części brzucha lub ból owulacyjny, zmiana nastroju, stan skóry.

Czym jest metoda Rötzera?

Metoda Rötzera, zwana inaczej objawowo-termiczną, jest jedną z metod naturalnej antykoncepcji. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że została stworzona z połączenia dwóch metod: śluzowej i termicznej. Rzeczywiście, codziennie rano należy wykonać pomiary temperatury oraz  badanie śluzu kilka razy w ciągu dnia, aby ocenić śluz szyjki macicy, który gromadzi się w kanale dopochwowym.

Ponadto można oszacować twardość, położenie i stopień otwarcia szyjki macicy, które również zmieniają się w zależności od metody fazowej cyklu. Twórca metody Josef Rӧtzer, całe swoje zawodowe życie pracował przed badaniem płodności kobiet, biorąc pod uwagę związek między temperaturą, wydzielaniem śluzu szyjki macicy a fazą cyklu miesiączkowego. Metoda ma średnią wydajność, szacuje się, że dla 100 kobiet, które stosują metodę Rötzera, jako naturalny środek antykoncepcyjny, u 3 do 35 z nich dochodzi do niezamierzonej ciąży. Jednak nie stosując zabezpieczenia przed zapłodnieniem, ryzyko nieplanowanej ciąży jest dużo większe.

Funkcje metody Rötzera – czy jest pomocna dla określenia płodności kobiet?

Podstawą tej metody jest obserwacja fizjologicznych oznak płodności i określenie faz cyklu menstruacyjnego kobiety, gdy poczęcie jest możliwe i kiedy nie może wystąpić. Pozwala to partnerom określić okres, w którym konieczne jest powstrzymanie się od współżycia seksualnego, jeśli ma ono na celu opóźnienie poczęcia dziecka lub podjęcie współżycia seksualnego, jeśli para chce świadomie począć dziecko.

Wśród wielu możliwych naturalnych metod antykoncepcji metoda Rötzera jest oparta na obserwacji wyrównawczej. Ta różnorodność pozwoli na lepsze zrozumienie funkcjonowania organizmu kobiet. Zatem mądre i rozważne zarządzanie jej płodnością i zachowaniem, co prowadzi do prokreacji. Każda nastolatka w okresie dojrzewania jest kobietą już w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Jest to ostatni etap dojrzewania. W tym wieku, młoda kobieta musi już znać tajemnice cyklu miesiączkowego. Pozwoli to zaobserwować nie tylko swoją regularność, ale również rozsądnie i odpowiedzialnie unikać współżycia seksualnego podczas owulacji. To zmniejsza prawdopodobieństwo nieplanowanej wczesnej ciąży.

Metoda Rӧtzera na podstawie zmian zachodzących podczas miesięcznego cyklu miesiączkowego

Jak wiadomo, dzień, który rozpoczyna nowy cykl, to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Pomiar temperatury kobiety unosi około 36,6 ° C. W kolejnych dniach cyklu miesięcznego temperatura stopniowo wzrasta w wyniku zwiększenia stężenia progesteronu. Podczas owulacji następuje zwiększenie temperatury ciała o 0,5 ° C. Jest zachowane do dnia poprzedzającego krwawienie miesięczne, podkreślając następny cykl miesiączkowy.

Wraz ze zmianą temperatury ciała następuje zmniejszenie twardości szyjki aż do czasu rozpoczęcia jajeczkowania. Podczas owulacji zwiększa się również liczba i płynność śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy. Znakiem końca dni płodnych jest przekształcenie śluzu szyjkowego w gęstszą, mętną i zmniejszoną ilość. Podczas stosowania tej metody, jako metody antykoncepcji oczywiście istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jest to czwarty dzień po wystąpieniu śluzu i jego dalszej transformacji, podczas gdy temperatura ciała kobiety nie wzrasta.

Zalety i wady metody Rätzera

Metoda Rätzera to sposób nie uniemożliwienie kobiecie zajścia w ciążę. Jest bezpieczne, łatwe do wykonania. Opiera się na kluczowych objawach związanych z każdym cyklem miesięcznym i nie wymaga dodatkowych kosztów. Niestety metoda Rӧtzera jest zawodna, jeśli chodzi o przypadek pogorszenia funkcjonowania kobiety i odchylenia od fizjologii układu rozrodczego. Wszelkie zakażenia organizmu powodują gorączkę. Wynik pomiaru temperatury powyżej 36,6 ° C, obserwuje się również w reumatycznych chorobach autoimmunologicznych i innych chorobach przewlekłych. Jednak obraz śluzu szyjkowego może pojawić się podczas dopochwowych problemów, w tym suchość, jako swoista choroba. Trzeba pamiętać też, że stosowanie dopochwowych tamponów i częste irygacje intymnych części ciała prowadzi do zmniejszenia wydzielania śluzu. Zatem komplikuje obserwację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *