dieta w anemii

Dieta w anemii – dieta bogata w żelazo, mięso, uważaj na kwas fitynowy

Dieta w anemii jest bardzo ważna. Często może zastąpić leczenie farmakologiczne, zwłaszcza początkowej fazie anemii. Oczywiście sporo zależy od rodzaju i zaawansowania niedokrwistości, niemniej każdy chory na anemie musi zwrócić uwagę na swoje menu i nawyki żywieniowe. Czasem wystarczy drobna korekta, czasem dojść musi do rewolucji.

Dieta w anemii

Osoby ze zdiagnozowaną anemią powinny kłaść szczególny nacisk na to co jedzą, bowiem to pożywienie odpowiada za składniki krwi, odżywienie komórek. Odpowiednio skomponowana dieta pozwoli uniknąć niedoborów i uzupełnić braki hemoglobiny. W skład tejże diety winny wchodzić zwłaszcza produkty pochodzenia zwierzęcego.

Nie rzadko anemia dotyczy wegetarian i wegan, którzy pomijają wartość białek odzwierzęcych i dostarczają za mało substancji odżywczych. Należy pamiętać, że przyswajalność żelaza zawartego w produktach roślinnych jest śladowa. Co za tym idzie wartościowym źródłem żelaza pozostaje mięso.

Dieta w anemii – mięso w diecie

Mięso to bogactwo żelaza, jak i białek. Żelazo pochodzące z mięsa jest wchłaniane w około 30% co zależy od tego jakiej obróbce poddamy wyroby mięsne. Im wyższa temperatura pieczenia, smażenia tym żelaza dostarczymy mniej.

Polecanymi produktami mięsnymi w leczeniu anemii jest wątróbka wieprzowa jak tez nerki i serca wołowe. Ponadto poleca się spożywanie mięsa indyczego i kurzego, w tym wątróbki bogatej w witaminę A i żelazo. Z wędlina zalecany jest salceson.

Dieta w anemii – warzywa i owoce w anemii

To, iż w mięsie jest najwięcej substancji ważnych dla budowy krwi nie znaczy ze masz zrezygnować z warzyw i owoców, wręcz przeciwnie. Dieta powinna być urozmaicona, zbilansowana z nakładem na te produkty które są pożądane w regeneracji krwi, odbudowie równowagi między czerwonymi i białymi krwinkami oraz płytkami krwi. Warto więc włączyć do diety owoce i warzywa bogate w witaminę C która poprawia przyswajalność żelaza.

Zatem jedz dużo natki pietruszki, a także papryki, cytrusów i czarnej porzeczki. Możesz wesprzeć się dziką różą, acerolą czy rokitnikiem, jednak skup się przede wszystkim na cytrusach, które obfitują w witaminę C.

Gdy zaś chodzi o żelazo postaw na zielone warzywa, które mają go najwięcej. Nie tylko szpinak jest wart uwagi ale również warzywa strączkowe jak groch, fasola, bób czy soja. By jednak nie zaszkodzić sobie i nie utrudnić wchłaniania żelaza namocz strąki wcześniej i wyzbądź się kwasy fitynowego w nich zawartego. Doskonałym połączeniem składników dla osób z anemią są sałatki z fasolą, nacią pietruszki i papryką z dodatkiem soku z cytryny. To smaczny, pożywny i zdrowotny posiłek.

Dieta w anemii – uważaj na kwas fitynowy

Które produkty zawierają sporo kwasu fitynowego? Są to ryż, płatki owsiane, sezam i siemię lniane a także kakao, orzechy i migdały. Zawsze spożywaj je z neutralizatorami tegoż kwasu, czyli produktami bogatymi w witaminę C.

Dieta w anemii – zadbaj o żelazo

Dbają o należyty zasób żelaza pamiętaj że kobiety wymagają dziennie dostarczenia do organizmu 18mg żelaza. Jest to wartość potrzebna do wchłaniania czyli spożyć w żywności winy co najmniej trzy razy więcej. U kobiet w ciąży wartość ta rośnie do 26 mg na dobę.

Dieta w anemii – napoje

Nie bez znaczenia w anemii jest to co pijemy i ile pijemy. Przyswajanie żelaza opóźniają taniny występujące w herbacie, stad też dobrze jest zrezygnować z herbaty lub przestawić się na najmniej szkodliwą zieloną herbatę. Bezpiecznym napojem jest woda. Unikaj napojów energetyzujących, kofeiny a także alkoholu. Mimo iż zaleca się przy anemii picie czerwonego wina to winno być ono dodatkiem i uzupełnieniem, nie zaś stałym elementem spożycia dobowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *