Jak polepszyć śluz szyjki macicy

Jak polepszyć śluz szyjki macicy? Najważniejsze informacje

Jak polepszyć śluz szyjki macicy? Jest to wydzielina produkowana przez szyjkę, której wytwarzanie jest stymulowane za pośrednictwem estrogenu. W całym cyklu menstruacyjnym jakość oraz ilość śluzu podlega modyfikacjom i to sprawia, że można przewidzieć dni płodne kobiety. W miarę jak zbliża się owulacja, poziom estrogenów ulega zwiększeniu, co przyczynia się do wytwarzania większej ilości śluzu przez szyjkę macicy.

Jak wykorzystać śluz do określenia, w której fazie cyklu kobieta się znajduje?

Śluz po miesiączce jest bardzo skąpy, a następnie gęsty, trochę lepki w dotyku. Barwa jest biała zbliżona do lekko żółtawej. Jest tak gęsty, że stanowi dla plemników barierę nie do przebycia.

Wygląd śluzu przed owulacją

W tym czasie dochodzi do wzrostu estrogenu, co w konsekwencji doprowadza do zwiększenia ilości, gęstości, a ponadto rozciągliwości śluzu. Charakteryzuje się delikatnie kremowym kolorem. Może pojawić się doznanie związane z wilgotnością pochwy.

W czasie owulacji

Dochodzi do wzrostu progesteronu, co sprawia że ilość śluzu ulega ograniczeniu. Staje się on coraz bardziej gesty.
Jak polepszyć śluz szyjki macicy? Co może mieć wpływ na zmianę śluzu?

Na zmianę śluzu szyjki macicy mogą mieć wpływ następujące elementy:

  • zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na szyjce macicy,
  • karmienie piersią,
  • produkty do higieny intymnej, a także przeprowadzanie irygacji pochwy,
  • wykorzystywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
  • stany zapalne pochwy.

Jak polepszyć śluz szyjki macicy?

Obserwując modyfikacje zachodzące w śluzie szyjki macicy, kobieta może sama zaobserwować, czy wytwarza prawidłowy śluz. Co więcej, może także wpłynąć na jego jakość. Przyczynić się do poprawy jego jakości.

W tej sytuacji należy pić dużo wody. W przypadku, gdy kobieta zauważy, że nie produkuje potrzebnej ilości śluzu, powinna zacząć od właściwego nawodnienia organizmu. Do swojej diety powinna włączyć duża ilość wody, przede wszystkim w dniach, które poprzedzają owulację. Należy spożywać około 8 szklanek wody dziennie. Nie powinna być zastępowana innymi napojami, gdyż mogą one mieć działanie o charakterze odwadniającym.

Ważną kwestią jest także zmiana diety. Podkreślić należy fakt, że plemniki zdecydowanie lepiej działają i radzą sobie w atmosferze zasadowej. Tymczasem środowisko pochwy jest naturalnie kwaśne. Diety należy wprowadzić produkty charakteryzujące się pH zasadowym. W związku z tym często należy sięgać po owoce, takie jak grejpfruty czy wiśnie i oczywiście po warzywa. W tym przypadku wybór jest bardzo duży,, na przykład brukselka, szparagi, groszek, awokado, pomidor, fasolka szparagowa, szpinak, kapusta, seler naciowy, brokuły, ogórek, natka pietruszki, pestki dyni, buraki, fasola biała, rzodkiewka, soczewica, bądź tofu. Z drugiej strony należy ograniczać alkohol, piecie kawy, spożywanie mięsa, słodyczy, nabiału, a ponadto produktów wytwarzanych z mąki pszennej.

Warto stosować olej lniany bądź z wiesiołka. Drugi z wymienionych ma działanie przeciwzapalne, przyczynia się do łagodzenia napięcia przedmiesiączkowego. Co więcej, ma pozytywny wpływ na jakość płodnego śluzu z szyjki macicy. Dzienna dawka olej z wiesiołka kształtuje się na poziomie od 1500 do 3000 mg dziennie. Powinna być ona przyjmowana w pierwszej fazie cyklu, aż do wystąpienia owulacji. Później powinien być odstawiony. W drugiej fazie natomiast należy sięgnąć po olej lniany, który wpłynie na zapewnienie orgiazmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych. Semie lniane ma także pozytywne działanie na czynności macicy, a także jakość śluzu. Rezultaty mogą być dostrzegalne dopiero po upływie kilku miesięcy.

W celu polepszenia jakości śluzu szyjki macicy należy używać lubrykantów, które mają działanie wspomagające płodność. Są to specjalne preparaty, które są bezpieczne dla plemników, a ponadto kompatybilne z pH pochwy. Właściwości tych środków przyczyniają się do zwiększenia ruchliwości, a także żywotności plemników, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia szans na zapłodnienie.

Działanie gawajafenazyny

W tym aspekcie warto także sprawdzić działanie gawajafenazyny. Jest ona specjalnym dodatkiem do syropów. Wpływa nie tylko na rozrzedzenie wydzieliny umiejscowionej w płucach, ale również zapewnia rozrzedzenie śluzu szyjki macicy. Najbardziej korzystnie jest przyjmowanie zalecanej dawki 5 dni przed rozpoczęciem owulacji. Na czas owulacji należy zaprzestać przyjmowania określonego preparatu. Istotną kwestią jest to, żeby kupić taki syrop, którego jedynym składnikiem jest właśnie gwajafenezyna. Przyjmowanie takiego syropu, a także picie dużej ilości wody zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W przypadku, gdy partner kobiety, dysponuje gęstym nasieniem może także skorzystać z określonej techniki.

Dobrym rozwiązaniem jest również zielona herbata. Zawiera ona w swoim składzie bardzo dużo antyoksydantów, co przyczynia się do hamowania relatywnych form tlenu (RFT). Taki tlen może doprowadzić do wielu nieprawidłowości układu rozrodczego kobiety, na przykład endometrioza. Zielona herbata ma także hipoksantynę, która jest jednym z zasadniczych składników płynu folikularnego (otacza on dojrzewające komórki jajowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *