Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Jak działa test ciążowy?

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Bardzo wiele kobiet wykonuje test ciążowy jeden dzień po współżyciu, a pewne nawet kilka godzin po stosunku. Jednakże podkreślić należy fakt, że to nie ma najmniejszego sensu, gdyż on nic nie wykaże. Kiedy zatem należy wykonać test, żeby uzyskać wiarygodny wynik?

Niezbędne jest kilkudniowe odczekanie, gdyż podróż zapłodnionego jajka trwa blisko 6 dni, po czym dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w endometrium. Dopiero wówczas hormon beta-hCG występuje w moczu oraz krwi.

Najczęściej następuje to pomiędzy 8 a 10 dniem od zapłodnienia. Wykonanie testu ciążowego może być przeprowadzone nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu oraz owulacji. W związku z tym na opakowaniach testów ciążowych zalecane jest wykorzystywanie w terminie spodziewanej miesiączki, a więc 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej.

Gdy test zostanie przeprowadzony wcześniej, może być słabo dodatni. Niejednokrotnie kobiety nieprawidłowo odczytują go jako ujemny. Dlatego też, żeby uzyskać wiarygodny rezultat, najlepiej nie poddawać się emocjom i nie spieszyć się z przeprowadzeniem testu ciążowego.

Gdy kobieta zdecyduje się wykonać go wcześniej, na przykład 6-7 dni po współżyciu, dla pewności należy przeprowadzić test kilka dni później, szczególnie wówczas, gdy miesiączka nie pojawia się w określonym terminie.

Działanie test ciążowego – badanie stężenia hormonu beta hCG

W lokalizacji, w której dochodzi do uwolnienia komórki jajowej powstaje ciało żółte – ciążowe. Przyczynia się do wytwarzania progesteronu, hormonu, który przystosowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionego jajeczka i zapewnia dalszy jego rozwój.. Natomiast z warstwy komórek błony płodowej zarodka (trofoblast), z której w przyszłości dojdzie do utworzenia się łożyska wytwarza hormon beta hCG. On natomiast przyczynia się do pobudzania ciała żółtego do produkcji progesteronu.

W związku z tym, do chwili wytworzenia łożyska z trofoblastu ciało żółte musi wytwarzać progesteron. Zapotrzebowanie na określony hormon rośnie wraz z następnymi tygodniami. Stężenie beta-hCG ulega stałemu zwiększeniu.

Monitorowanie poziomu hCG może pomóc w ocenie wieku ciąży oraz jej przebiegu. Badanie poziomu beta hCG może takze być przydatne do rozpoznawania niebezpieczeństwa poronienia. Co więcej, jest wykorzystywane podczas diagnostyki prenatalnej wad płodu.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie dojdzie do wykrycia hormonu beta hCG?

Beta hCG może być przeprowadzany już 9 – 11 dnia od zapłodnienia. Jego poziom rośnie, przyczyniając się do podwojenia co 2 3 dni. Największa wartość jest osiągana pomiędzy 40 a 90 dniem ciąży. W dalszej części maleje. Normy stężenia tego hormonu biorąc pod uwagę czas trwania ciąży, są dość szerokie, dlatego też trudno się nimi kierować z dużą precyzją w ocenie wieku dziecka. W sytuacji, gdy poziom beta hCG za niski lub wysoki, następujące elementy powinny wzbudzać niepokój:

  • za niski poziom beta hCG może być wskazaniem świadczącym o zagrożeniu poronieniem bądź ciąża pozamaciczną (przyrost określonego hormony jest wówczas wolniejszy).
  • zbyt duży poziom beta hCG może być przyczyną nowotworu tworzącego się z trofoblastu. Podkreślić jednak należy fakt, że przekroczenie poziomu następuje także przy ciąży mnogiej. Dlatego też nie trzeba wpadać w panikę. W takiej sytuacji trzeba odczekać i wyjaśnić sytuacje ze specjalistą.
  • pozytywny rezultat testu pomimo braku zapłodnienia jest możliwy, w sytuacji gdy: kobieta przyjmuje preparaty przeciwdepresyjne, znajduje się w okresie okołomenopauzalnym, ma chore nerki bądź tarczycę.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy w laboratorium?

Test ciążowy, który wykrywa stężenie hCG we krwi wykonany w laboratorium stanowi niemal stuprocentowe potwierdzenie ciąży. Może on być przeprowadzony tydzień po zapłodnieniu. Przez ustalenie stężenia hormonu, można wskazać przybliżony wiek ciąży. W przypadku, gdy badania da rezultat pozytywny, ciąża i tak powinna być potwierdzona przez specjalistę. Natomiast, gdy wynik testu jest negatywny i nie dochodzi do miesiączki, należy niezwłocznie podjąć konsultację z lekarzem. Powody mogą być różne, na przykład silne emocje, zmiana klimatu, wzmożone uprawianie sportu, a ponadto także ciąża pozamaciczna.

Dokładność testów ciążowych określana jest na poziomie 95-99%. W przypadku, gdy domowy test wykona się za szybko, jego wynik może nie być wiarygodny. Możliwe jest także sytuacja, w której dość wcześnie wykonany test ciążowy będzie wskazaniem ciąży, natomiast powtórzony po kilku dniach nie potwierdzi takiej sytuacji. Podkreślić należy fakt, że ponad 50% ciąż obumiera po upływie kilku dni od zapłodnienia. Jest to naturalny proces. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że były on przez chwilę w ciąży. Co więcej, test może dać fałszywie wynik dodatni, gdy przeprowadza się go w czasie owulacji. Dzieje się tak, gdyż w tej sytuacji dochodzi do wydzielania hormonu podobnego do beta hCG. Dlatego najpewniejszym testem, który wykluczy albo potwierdzi ciąże, jest laboratoryjne badanie moczu bądź z krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *