cukrzyca a ciąża

Cukrzyca a ciąża – rodzaje cukrzycy podczas ciąży

Cukrzyca a ciąża nie należy do bardzo korzystnej kombinacji. Jednak poziom współczesnej medycyny pomaga kobietom chorym na cukrzycę, urodzić całkowicie zdrowe dziecko. Oczywiście stanie się to tylko wtedy, gdy kobieta jest w pełni świadoma powagi swojego stanu zdrowia i starannie wypełnia wszystkie zalecenia swojego lekarza. Ciąża i narodziny dziecka stają się poważnym testem dla organizmu przyszłej matki cierpiącej na cukrzycę.

Rodzaje cukrzycy podczas ciąży

Cukrzyca dotyczy chorób, w których zaburzony jest metabolizm. Towarzyszy mu przewlekły podwyższony poziom glukozy we krwi (hiperglikemia). Jest to spowodowane zaburzeniem produkcji insuliny przez trzustkę lub zaburzeniem jej wymiany. Istnieje również połączenie tych dwóch czynników. Hiperglikemia ma niekorzystny wpływ na wszystkie ludzkie narządy i tkanki. Choroba u wielu osób postępuje z wiekiem i prowadzi do powikłań.

Formalnie diagnoza cukrzycy nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do poczęcia dziecka. Istnieją jednak trzy możliwe warianty zdarzeń, z kombinacją warunków, takich jak cukrzyca a ciąża. Każdy z nich ma swoje własne cechy:

 • Cukrzyca typu 1 typ powstałego przed ciążą
 • Cukrzyca typu 2, która wystąpiła przed ciążą
 • Ciążowa cukrzyca, która rozwinęła się podczas ciąży i kończy się wraz z jej zakończeniem.

Cukrzyca typu 1, na tle, której wystąpiła ciąża

To chyba najbardziej niekorzystna z opcji, ale nie wszystko jest takie smutne. Na świecie są tysiące kobiet z cukrzycą typu 1, które z powodzeniem urodziły kilkoro zdrowych dzieci. Jednak takie kobiety muszą być niezwykle uważne i ostrożne. Jakich zasad powinny przestrzegać kobiety w ciąży z cukrzycą typu 1?

 • Należy zaplanować ciążę. Na rok przed planowaną ciążą kobieta powinna przejść pełne badanie. Obowiązkowe badania dna oka u okulisty, powikłania kardiologiczne i możliwe nadciśnienie tętnicze u kardiologa, czynność nerek u nefrologa
 • Na kilka miesięcy przed poczęciem dla kobiety powinny zostać ustalone optymalne dawki insuliny, które utrzymają cukier na normalnym poziomie (3,3–5,5 mmol / l) na czczo
 • Kobieta powinna zadbać o odpowiednią wagę, ponieważ nadmierny przyrost masy ciała może skomplikować przebieg ciąży.

Cukrzyca typu 2, na tle, której kobieta planuje zajść w ciążę

Sytuacja ta zdarza się rzadziej, ponieważ kobiety z cukrzycą typu 2 mają zwykle więcej niż 40 lat. Jednak w ostatnich latach obserwuje się tendencję do zwiększania wieku kobiet w ciąży, więc ten problem staje się istotny. Kobiety z cukrzycą typu 2 często mają wiele chorób, takich jak otyłość, choroba wieńcowa, nadciśnienie, niewydolność nerek. Dlatego są zmuszone do jednoczesnego przyjmowania kilku leków i nie wszystkie z nich są dozwolone podczas ciąży. Jeśli jednak kobieta zdecydowała się zajść w ciążę, musi spełnić wszystkie zalecenia lekarza. Podstawowe zasady dla takich osób są podobne do tych opisanych dla kobiet chorych na cukrzycę typu 1.

Cukrzyca ciążowa

Jest to wzrost poziomu cukru we krwi podczas ciąży. Występuje u 2% ciężarnych kobiet. Cukrzyca ciążowa występuje, jeżeli zdiagnozowano wynik testu wysokiej tolerancji glukozy (powyżej 8,5 mmol / l). Najczęściej przepisywaną dietą jest ograniczenie spożycia węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych. W ciężkich przypadkach przepisywane są zastrzyki z insuliny. Zdrowie przyszłego dziecka i samej kobiety zależy przede wszystkim od niej samej.

Cukrzyca a ciąża: jakie są zagrożenia?

Niezależnie od rodzaju choroby, podwyższony poziom glukozy we krwi matki oczekującej narodzin dziecka może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie. Zagrożenia dla płodu związane z cukrzycą są następujące:

 • Spontaniczne zakończenie ciąży w różnych okresach
 • Przedwczesny poród
 • Narodziny martwego płodu (prawdopodobieństwo 20-30%)
 • Zwiększone ryzyko śmierci dziecka po urodzeniu
 • Tworzenie się wad rozwojowych o różnym nasileniu, w tym wady serca
 • Opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego lub nadmierny wzrost płodu w połączeniu z jego niedojrzałością
 • Możliwość rozwoju cukrzycy u dziecka w przyszłości (przy cukrzycy typu 1 u obojga rodziców ryzyko cukrzycy u dziecka wynosi 30–35%).

Można uniknąć niekorzystnych skutków choroby matki lub znacząco zmniejszyć ich objawy z dobrą kontrolą cukrzycy przez lekarza i samokontrolą. Konieczne jest podejście z pełną odpowiedzialnością do korygowania istniejących problemów i obserwacji medycznej. Tylko kompetentne postępowanie w czasie ciąży i dobra korekta hiperglikemii mogą prowadzić do korzystnych wyników zarówno dla matki, jak i dziecka.

Cechy porodu ciężarnych kobiet z cukrzycą

Optymalny termin narodzin dziecka u kobiety z cukrzycą wynosi 38-40 tygodni. W przypadku braku przeciwwskazań zalecany jest poród w naturalny sposób. Po urodzeniu poziom glukozy we krwi kobiety jest dokładnie monitorowany. Cięcie cesarskie przeprowadzane jest zgodnie ze wszystkimi wskazaniami przyjętymi w położnictwie, a także z ułożeniem płodu w miednicy i wyraźnymi powikłaniami cukrzycy. Poród u kobiet z cukrzycą charakteryzuje się ryzykiem zwiększonych obrażeń matki i dziecka. Tłumaczy to fakt, przedostawania się dużego płodu przez kanał rodny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *