Test ciążowy

Test ciążowy – jak działa, wyniki, kiedy można wykonać test ciążowy?

Test ciążowy jest łatwym i dokładnym sposobem sprawdzenia, czy jesteś w ciąży. Są niedrogie i dostępne w większości większych sklepów.

Co to jest test ciążowy i jak działa?

Testy ciążowe mają na celu stwierdzenie, czy mocz lub krew zawiera hormon zwany ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG). Hormon ten powstaje zaraz po zapłodnieniu jaja do ściany macicy kobiety. Zwykle dzieje się to – ale nie zawsze – około 6 dnia po zapłodnieniu. Jeśli jesteś w ciąży, poziom hCG szybko rośnie, podwajając się co 2 do 3 dni.

Jakie rodzaje testów ciążowych są dostępne na rynku?

Dwa główne typy testów ciążowych mogą dać ci znać, jeśli jesteś w ciąży: badania moczu i badania krwi. Jeśli test ciążowy wykonujesz w pierwszym dniu spodziewanego okresu, nie ma większego znaczenia, z którego testu korzystasz – większość testów dostępnych obecnie na rynku jest niezawodnych i przyniesie pozytywny wynik dla 98 procent kobiet w ciąży. Ale jeśli test ciążowy wykonujesz wcześniej, powinieneś skorzystać z bardziej czułego testu. Im bardziej czuły jest test ciążowy, tym większe prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia ciąży.

Jak dokładne są testy ciążowe?

Testy ciążowe są bardzo dokładne, gdy używasz ich prawidłowo. Testy ciążowe sprawdzają mocz pod kątem zawartości hormonu zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (HCG). Twoje ciało wytwarza ten hormon tylko wtedy, gdy jesteś w ciąży. Beta HCG jest uwalniane, gdy zapłodnione jajo przywiązuje się do wyściółki macicy – wtedy zaczyna się ciąża. Jeśli wyniki testu ciążowego są pozytywne, oznacza to, że jesteś w ciąży. Jeśli są negatywne, oznacza to, że nie jesteś w ciąży. Test ciążowy będzie mniej dokładny, jeśli termin ważności upłynie lub nie użyjesz go we właściwy sposób. Dlatego zawsze sprawdź datę ważności na opakowaniu i uważnie przeczytaj wskazówki dołączone do testu ciążowego.

Wyniki mogą być również bardziej dokładne, jeśli wykonasz test rano, gdy mocz jest bardziej skoncentrowany. Testy ciążowe domowe są dokładne w około 99%. Badania krwi są jeszcze bardziej dokładniejsze.

Jak dokładny jest domowy test ciążowy zależy od:

 • Tego, jak ściśle przestrzegasz instrukcji.
 • Kiedy wystąpiła owulacja w danym cyklu i jak szybko nastąpiła implantacja.
 • Jak szybko wykonasz test.
 • Czułości testu ciążowego.

Jak szybko mogę wykonać test ciążowy?

Możesz wykonać test ciążowy w dowolnym momencie po oczekiwanym dniu okresu. Dobrym pomysłem jest jak najszybsze wykonanie testu ciążowego, jeśli okres spóźnia się lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży. Im wcześniej wiesz, że jesteś w ciąży, tym szybciej możesz zacząć myśleć o swoich szczególnych potrzebach i uzyskać opiekę, jakiej potrzebujesz. Wiele testów ciążowych mówi, czy jesteś w ciąży nawet kilka dni przed okresem, ale wyniki są zwykle mniej dokładne.

Przeczytaj etykietę na swoim teście ciążowym, aby dowiedzieć się, kiedy należy wykonać test ciążowy i jak będzie dokładny. Czasami test ciążowy może wykryć hormony ciążowe w moczu już po 10 dniach od stosunku bez zabezpieczenia. Ale wyniki te nie są zbyt wiarygodne i możesz uzyskać fałszywy wynik pozytywny lub fałszywie ujemny. Jeśli Twoje okresy są bardzo nieregularne lub nie masz w ogóle okresów, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie testu ciążowego 3 tygodnie po stosunku.

Co oznaczają wyniki testu ciążowego?

Ważne jest, aby wiedzieć, co oznacza wynik pozytywny lub negatywny. Jeśli uzyskasz pozytywny wynik, jesteś w ciąży, niezależnie od tego, jak słaba jest linia, kolor lub znak. W bardzo rzadkich przypadkach można uzyskać wynik fałszywie dodatni. Oznacza to, że nie jesteś w ciąży, ale test mówi, że jesteś. Możesz mieć fałszywie dodatni wynik, jeśli w moczu znajduje się krew lub białko. Niektóre leki, takie jak środki uspokajające, przeciwdrgawkowe lub nasenne, a także niektóre leki na płodność, mogą również powodować fałszywie dodatnie wyniki.

Jeśli otrzymasz wynik negatywny, prawdopodobnie nie jesteś w ciąży. Ale nadal możesz być w ciąży, jeśli:

 • Test był przeterminowany.
 • Zrobiłeś test w niewłaściwy sposób.
 • Zrobiłeś test zbyt wcześnie.
 • Twój mocz jest zbyt rozcieńczony, ponieważ piłeś duże ilości płynów tuż przed badaniem.
 • Bierzesz pewne leki, takie jak leki moczopędne lub przeciwhistaminowe.

Jeśli otrzymasz negatywny wynik testu ciążowego, spróbuj powtórzyć test w ciągu około tygodnia. Niektóre domowe testy ciążowe sugerują wykonanie tego niezależnie od wyników.

Co jeśli otrzymasz dwa różne wyniki? Zadzwoń do lekarza. Badanie krwi jest dobrym pomysłem na potwierdzenie wyników.

Jak uniknąć fałszywego pozytywnego testu ciążowego

 • Nie wykonuj testu ciążowego wcześniej niż 12-14 dni po owulacji.
 • Powtórz test dwa dni później, niezależnie od wyników. Jeśli za pierwszym razem otrzymasz wynik negatywny, może to wynikać z tego, że twój hCG nie wzrósł jeszcze wystarczająco, aby test mógł go wykryć. Jeśli otrzymasz wynik pozytywny, drugi test dwa dni później może wykluczyć bardzo wczesną utratę ciąży, znaną również jako ciąża chemiczna.
 • Upewnij się, że korzystasz z wysokiej jakości testu ciążowego, który zapewnia wyraźne wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *