Modzele

Modzele – symptomy, objawy i sposoby leczenia modzeli

Modzele to odmiennie hiperkaratoza. Jest to zjawisko zbytniego, szybkiego namnażania komórek skóry, rogowacenia oraz gromadzenia naskórka. Skóra staje się zgrubiała oraz wypukła, natomiast jej powierzchnia może być popękana, gładka bądź nieprzyjemna, odcienia żółtawego. Modzel nie wywołują dolegliwości bólowych. Modzele na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak odciski, lecz nie mają jądra, jakie naciska na zakończenia nerwowe oraz wywołuje dyskomfort. Modzele zwykle mają kremowo-żółty odcień, są okrągłe bądź jajowate, o wielkości blisko 2 cm, natomiast na ich przestrzeni zauważalne są linie narośniętej skóry.

Hiperkaratoza to odciski wywołane poprzez chroniczny nacisk bądź pocieranie przestrzeni skóry. Nacisk tenże wywołuje, iż skóra obumiera oraz tworzy powierzchnię zrogowaciałą naskórka, jaka nie podlega złuszczeniu, jedynie rośnie, tworząc grubą oraz nieprzyjemną powierzchnię osłonową. Modzele nie są wywołane poprzez wirusa, w związku z tymże nie można się nimi zakazić. Modzele to szare bądź żółte wybrzuszenia, jakie są mniej podatne na dotyk aniżeli otaczająca je zaczerwieniona skóra. Owego rodzaju odciski tworzą się zwłaszcza na dłoniach oraz stopach, chociaż mogą występować też na kolanach lub łokciach.

Modzele – czym są?

Modzel to ogromna, plackowata narośl ze zgrubiałej skóry. Jest żółtawa, miękka, o zacierających się granicach. Nazywa się ją popularnie odciskiem, ponieważ jest to ognisko zwiększonego rogowacenia. Przeważnie napotyka się ją na podeszwie stopy, jednakże może być także na górnej partii stopy, np. kiedy obuwie jest za małe. Jest efektem obciążenia bądź przeciążenia stopy.

Modzele tworzą się wówczas, kiedy skóra jest ugniatana w określonym miejscu, np. pod główką kości śródstopia, co doprowadza do gorszego ukrwienia owego miejsca oraz w konsekwencji obumarcia skóry. Należałoby zaznaczyć, iż niezwykle niejednokrotnie są one mylone np. z nagniotkami. Jednakże są pomiędzy nimi duża rozbieżność – modzele nie tworzą się, tak jak nagniotki, na stawach palców stóp. Są bolesne, więc osoby, które je mają, powinny je leczyć, żeby odzyskać komfort chodzenia.

Przyczyny występowania modzeli

Modzele występują zwłaszcza poprzez ciągły nacisk bądź pocieranie na przestrzeń skóry. Przeważnie tworzą się poprzez noszenie za małego bądź zbyt luźnego obuwia. Za małe obuwie wywołuje nacisk na wybrane części stóp, natomiast zbyt wielkie buty wywołują ścieranie stóp. Jednakowo niejednokrotnie czynnikiem jest częste chodzenie w butach na wysokim obcasie. Wywołuje to nacisk na przednią część stopy. Zignorowanie głównych oznak powstałych modzeli, może doprowadzić do owego, iż w przyszłości nie będziemy w stanie włożyć już wysokich butów. Przyczyną może być także chodzenie boso, gdyż poprzez brak jakiejkolwiek ochrony, ucisk na stopę jest niewątpliwie większy. Identycznie wygląda to, kiedy chodzimy w butach o niezwykle delikatnej podeszwie.

Modzele – operacyjne leczenie modzeli

Operacyjne leczenie modzeli ma miejsce tylko w trudnych wypadkach. Lekarz za pomocą aseptycznego urządzenia eliminuje wierzchnią powierzchnię rogowej skóry, może on też skorygować kość, tak aby kształt lub ułożenie nie powodowały dalszych kłopotów. Niestety, taki sposób leczenia modzeli jest trudny oraz ciężko przewidzieć efekty ostateczne zabiegu. Więc przeważnie wykorzystuje się pozostałe, mniej interwencyjne sposoby na modzele.

Zabieg jest wykonywany zwykle, kiedy pozostałe techniki, takie jak wycieranie naskórka, zawodzą. Rekonwalescencja po zabiegu trwa od 6 do 8 tygodni. Modzele to nieprzyjemna dolegliwość stóp, więc należałoby oszczędzić sobie mnóstwo bólu oraz przeciwdziałać takim kłopotom przez kupienie dobrze dostosowanych skarpet oraz butów, regularne dbanie o czystość stóp (przede wszystkim o wycieranie obumarłego naskórka) i zwilżanie kremami do stóp. Osoby, jakie mają wadę budowy, powinny zgłosić się do specjalisty, aby zastosować właściwe leczenie. Prócz chirurga modzele może pomóc leczyć też podolog bądź kosmetyczka zajmująca się pedicurem leczniczym.

Jak usunąć modzele domowym sposobem?

Domowe sposoby sprawdzą się przede wszystkim u osób, jakie właśnie zauważyły pojawiające się na skórze zgrubienia. Modzele w pierwszej fazie bez kłopotu zlikwidujemy używając artykułów, jakie każdy ma w domu. Rozpocząć należy niewątpliwie od prewencji oraz pozbycia się elementu, jaki wywołuje uciskanie bądź pocieranie naskórka. Gdy modzele pojawiają się na stopach, to należy je dokładnie wymoczyć w letniej wodzie z mydłem, i potem subtelnie wycierać obumarły naskórek pumeksem. Istotnym jest, aby nie przesadzić z ową czynnością, ponieważ może to przynieść odwrotny efekt.

Po takim zabiegu stopy należy bogato nasmarować kremem nawilżającym. Pomóc może także kwas salicylowy bądź kupione w aptece plastry na odciski z dodatkiem owego składnika. Przydadzą się też artykuły, jakie odnajdziemy w kuchni. Na modzele w pierwszej fazie idealnie sprawdzi się pasta z czosnku oraz oliwy z oliwek. Ząbek czosnku starczy połączyć z jedną łyżeczką oliwy oraz założyć na dotknięte zmianą miejsce. Niezbędna w konfrontacji z modzelami jest także soda oczyszczona. 3 łyżeczki sody należy rozpuścić w misce wody, i później moczyć stopy w powstałym płynie poprzez blisko 30 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *