Monitorowanie owulacji

Monitorowanie owulacji – na czym polega badanie? Wskazania

Monitorowanie owulacji należy do zasadniczych badań, które niezbędne jest do wykonania przez kobietę, która pragnie mieć potomstwo. Wskazany test pozwala określić, w którym czasie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, co związane jest z największą szansą zajścia w ciążę.

Monitorowanie owulacji to podstawowe badanie przeprowadzane w przypadku działań diagnostycznych dotyczących leczenia niepłodności. Cel wskazanego testu opera się na ustaleniu, czy pęcherzyk Graafa jest prawidłowy oraz to kiedy dochodzi do owulacji (jeżeli w ogóle występuje), a więc do pęknięcia tego pęcherzyka, a co za tym idzie uwolnienia w pełni ukształtowanej komórki jajowej. Opisywany rodzaj badania zapewnia również możliwość wyznaczenia najbardziej prawdopodobnego terminu jajeczkowania, co znacznie ułatwi poczęcie potomka.

Monitoring owulacji wykonywany w zaciszu własnego domu

Zanim skorzysta się ze specjalistycznych badań można spróbować samodzielnie ocenić czy pojawia się jajeczkowanie i kiedy ono występuje. W tym przypadku można skorzystać z testów owulacyjnych, które można znaleźć w każdej aptece. Działają one podobnie co testy ciążowe. Prezentują one informacje o nadchodzącej owulacji wykorzystując stężenie hormonu LH w moczu. Wiarygodność zastosowanego rozwiązania wynosi blisko 99,9 procent.

Można także wykorzystać naturalne techniki, które pozwolą na wskazanie chwili, w której dochodzi do jajeczkowania. Należą one do bezpiecznych i nieinwazyjnych metod. Wadą tego rodzaju czynności jest to, że nie dają one stuprocentowej gwarancji. W tym przypadku przeprowadza się pomiar temperatury, która w okresie owulacji jest wyższa o pół stopnia. Ocenia się także śluz, który w tym okresie jest bardziej obfity, a także wyróżnia się przezroczystością oraz rozciągliwością.

Ten naturalny sposób oceny jajeczkowania może być wykorzystywany przez kobiety, które miesiączkują regularnie oraz przez długi okres stosują naturalne sposoby dotyczące planowania rodziny. Co więcej, dobrze znają własny organizm, a także cykl menstruacyjny.

W takiej sytuacji można wykorzystać określoną metodę przy staraniu się o potomka. Jednakże, gdy pojawiają się problemy z poczęciem, dobrym rozwiązaniem będą szybsze oraz łatwiejsze techniki, które przeprowadzane są przez specjalistę w gabinecie lekarskim.

Monitorowanie owulacji – jakie są wskazania do przeprowadzenia określonego badania?

Wskazane badanie przeznaczone jest dla każdej kobiety, która prowadzi aktywne życie seksualne przez co najmniej rok bez zabezpieczenia i nie udaje jej się zajść w ciąże. Co więcej, test jest także polecany dla kobiet w trakcie stymulacji jajeczkowania.

Monitorowanie owulacji – na czym polega badanie?

Monitorowanie owulacji przeprowadzane jest przez wykonanie kilku badań z wykorzystaniem ultrasonograficznej głowicy dopochwowej. Test wykorzystywany jest w pewnych odstępach czasowych. Pierwsze badanie powinno być wykonane, gdy kobieta ma początek cyklu, a więc między piątym a ósmym dniem, który liczony jest od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. W tym czasie zostanie przeprowadzona ocena ilości pęcherzyków znajdujących się w jajniku. Kolejne wizyty lekarskie będą polegały na obserwacji następujących parametrów:

  • wzrastanie pęcherzyka Graafa oraz inne zaburzenia, takie jak zmniejszenie jego rozmiarów, pojawienie się płynu w miejscu owulacji jajnika bądź w zatoce Douglasa, albo też zapadnięcie się ścian pęcherzyka,
  • przemiany błony śluzowej, która pokrywa wewnętrzną część macicy (endometrium),
  • modyfikacje pojawiające się w kanale szyjki macicy w formie gromadzenia się w nim śluzu szyjkowego w czasie okołoowulacyjnym.

Monitoring ten będzie przeprowadzany do chwili pęknięcia pęcherzyka Graafa oraz uwolnienia komórki jajowej. Takie działanie ułatwi wskazanie, czy doszło do rozpoczęcia dni płodnych. Co więcej, wykonuje się także badania krwi, które pozwolą na oznaczenie hormonów.

W zakres monitorowania owulacji wchodzą najczęściej 3-4 badania. Wykonywane są one w ciągu całego cyklu. Jednakże, u kobiet których cykle charakteryzują się dużą nieregularnością, liczba badań może być zwiększona nawet do 10.

Monitorowanie owulacji – jakie informacje uzyskuje się dzięki wynikom badań?

W sytuacji, gdy podczas badania pęcherzyki Graafa nie osiągną oczekiwanego rozmiaru, specjalista może zalecić podanie preparatów leczniczych. Preparatów, które wyróżniają się działaniem wspomagającym ich rozwój. Może dojść do tego, że wskazane pęcherzyki będą się dobrze rozwiały, jednakże nie ulegną pęknięciu. W tym przypadku należy znaleźć przyczynę takiego stanu. Pomijanie jajeczkowania może być spowodowane przez następujące elementy:

  • choroba przysadki i podwzgórza.
  • zespół policystycznych jajników,
  • duża nadwaga,
  • znaczna niedowaga,
  • zbyt dużą ilością prolaktyny, a także inne nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania hormonów.

Specjalista prowadzący określoną pacjentkę może także podjąć decyzję o zastosowaniu wspomagania w postaci preparatów farmakologicznych. W takiej sytuacji badanie prezentuje informację, kiedy lek tego typu może być podany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *