Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie, symptomy

Kłykciny kończyste to jedno ze schorzeń, jakie powodują wirusy brodawczaka ludzkiego, więc HPV. Przeważnie są przekazywane drogą płciową. Niestety, schorzenie to nie należy do rzadkich, natomiast nieleczone mogą doprowadzać do wielu nieprzyjemnych komplikacji, na przykład trudności z oddawaniem moczu.

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste są efektem zarażenia wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), atakującego nabłonek organów moczowo-płciowych, rzadziej jamy ustnej. To rodzaj wirusa, jaki jest także odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy oraz jaki jest przekazywany przeważnie drogą płciową. Nie każde zakażenie HPV kończy się jednakże konsultacją u onkologa. Wybrane rodzaje wirusa (typ 6 oraz 11) są mniej groźne, powodują jednakże nadmienione kłykciny kończyste, więc brodawki organów płciowych.

Przypadłość ta, jak wskazują obserwacje specjalistów, jest niestety jeszcze popularniejsza oraz zwłaszcza rozpoznawana u pań młodszych, czynnych płciowo. Kłykciny kończyste, więc brodawki płciowe mogą być pojedyncze bądź mogą łączyć się ze sobą w większe grona. Lokalizują się zazwyczaj na na nabłonku pochwy, na wargach sromowych, okolicach odbytu, cewki moczowej, i również szyjki macicy.

Gdzie się pojawiają kłykciny kończyste?

Kłykcinami kończystymi można się zakazić przez każdy rodzaj kontaktu fizycznego – stosunek waginalny, oralny, analny. Zmiany zwykle rozwijają się po upływie od 3 tygodni do 8 miesięcy od kontaktu z drobnoustrojem, więc z zainfekowanym partnerem. U przeszło 75 proc. osób, jakie miały kontakt fizyczny z partnerem, u jakiego były brodawki organów płciowych, symptomy choroby rozwijają się w ciągu 3 miesięcy. U panów są przeważnie na żołędzi (zwłaszcza pod napletkiem, co może doprowadzać do powikłań w formie stulejki), na części centralnej członka, czasem na mosznie.

Kłykciny kończyste: przyczyny

Kłykciny kończyste wywoływane są poprzez zarażenie wirusem HPV, przy czym nie u każdej osoby zarażonej dochodzi do wystąpienia brodawek. U wielu osób zarażonych brodawki mogą pojawić się dopiero po określonym okresie od zakażenia drobnoustrojem. Nie każdy nosiciel ma symptomy, co doprowadza do natychmiastowego przenoszenia się choroby. Kłykciny kończyste są u większości, lecz nie u wszystkich nosicieli. Czas wylęgania choroby, więc okres od zarażenia wirusem do wystąpienia symptomów, sięga od 2 miesięcy do roku, i chociażby dłużej. Do przekazania zarażenia dochodzie zwykle podczas kontaktu cielesnego. Powstaniu kłykcin kończystych służą zmiany zapalne w okolicy organów płciowych, zniszczenia tkanek otaczających oraz obniżenie wytrzymałości.

Kłykciny kończyste – symptomy

U pań kłykciny kończyste pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy i dookoła odbytu. U panów brodawki owe są na napletku, u ujścia cewki moczowej, na trzonie prącia, na mosznie bądź dookoła odbytu. Nieraz rozwijają się także w ustach, w gardle. Może do owego dojść w wyniku seksu oralnego z osobą zarażoną. Kłykciny kończyste odbytu nie powodują dyskomforcie, więc niejednokrotnie rozwijają się nieodkryte przez chorego. Schorzenie odbytu niezwykle błyskawicznie mogą się zwiększać, poprzez co mogą szpecić strefy krocza. Kłykciny kończyste powstałe wokół odbytu niejednokrotnie okazują się paleniem oraz swędzeniem. Takie kłykciny kończyste odbytu wyglądem przypominają z wyglądu kalafior oraz niejednokrotnie zostawiają na papierze toaletowym ślady krwi.

Jak stwierdzić kłykciny?

Kłykciny identyfikuje się przeważnie na bazie ich wyjątkowego wyglądu. Każdy ginekolog często spotykał się z występowaniem kłykcin oraz jest w stanie rozpoznać je od pierwszego spojrzenia. Gdyż pacjentka może być zainfekowana więcej aniżeli jednym rodzajem wirusa HPV, dążymy także do zrobienia u pań z kłykcinami kończystymi badania cytologicznego, szukając błędnych komórek szyjki macicy. Czasami może się zdarzyć iż naturalny kształt błony śluzowej prącia lub także wewnętrzna strona warg sromowych mniejszych przypomina modyfikacje powstające po chorobie wirusem. Określa się to grudki perliste oraz jest zupełnie prawidłowe. Wątpliwości zawsze winien jednakże rozwiewać lekarz.

Kłykciny kończyste – leczenie

Leczenie kłykcin kończystych, szczególnie ogromnych, naciekających zmian polega na usunięciu ich operacyjnie (elektroterapia, krioterapia), w warunkach bloku operacyjnego. W ekstremalnych wypadkach lekarze są przymuszeni zrobić zabieg podobny do wulwektomii, polegającej na powierzchownym wycięciu sromu. W razie mniejszych kłykcin odbytu oraz okolicznych tkanek często wykorzystywane jest leczenie zachowawcze farmakologiczne. Wykorzystywany od wielu lat poprzez specjalistów jest środek na podstawie alkoholu oraz podofilotoksyny, jakim pędzluje się zmiany.

Wywołuje to powstawanie miejscowego stanu zapalnego oraz zanikanie martwych kłykcin. Jest to dosyć uciążliwa terapia, więc także polecane są w jej procesie kompresy kojące świąd oraz palenie. Dodatkowo możliwe jest przyjmowanie środków blokujących rozwój komórek oraz ich podziały (cytostatyki) np. maści z fluorouracylem. Środkiem modulującym reakcję odpornościową organizmu jest imikwimod, jaki zwiększa produkcję poprzez system immunologiczny chorego rozmaitych cytokin zapalnych, w tymże interferonu alfa (substancji o charakterze wirusobójczym).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *