Tarczyca a ciąża

Tarczyca a ciąża – niedoczynność i nadczynność tarczycy w ciąży

Tarczyca a ciąża – czy choroby tarczycy utrudniają zajście w ciąże? Ten właśnie temat zastanawia wiele osób. Właściwe działanie tarczycy ma duże znaczenie dla stanu całego organizmu człowieka. Hormony tarczycy (T3 oraz T4) są potrzebne do właściwego rozwoju wielu tkanek. Ich wytwarzanie jest organizowane poprzez tyreotropinę (TSH – hormon przysadki).

Same hormony tarczycy determinują rozwój ośrodkowego systemu nerwowego, są potrzebne do właściwego rozwoju kości na długość lub także odpowiadają za odpowiedni mechanizm dojrzewania seksualnego. Jakieś choroby tarczycy, pośród jakich przeważnie występujące to nadczynność oraz niedoczynność, mają ogromny niekorzystny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Są tymże szczególnie niebezpieczne, gdy są podczas ciąży, gdyż dotyczą nie jedynie kobiety lecz także zarodka.

Hormony tarczycy

Dolegliwości tarczycy natomiast co za tymże idzie, posiadanie w organizmie niebezpiecznych przeciwciał, mogą wywoływać u pań kłopoty z systematycznym miesiączkowaniem, brakiem owulacji, jaka jest potrzebna w przebiegu zapłodnienia oraz jakiej brak wywołuje bezpłodność u pań starających się o dziecko. Niestety, mechanizm kontrolowania powodów bezpłodności kobiety niezwykle niejednokrotnie przedłuża się z winy specjalistów, jacy patrząc na wynik jednego spośród hormonów tarczycy nie kierują pacjentek na dalsze badania, bardziej skrupulatne. Tarczyca tworzy oraz wydziela do krwi hormony trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4). Gdy organizm widzi niedobór hormonów tarczycowych podwzgórze produkuje hormon wydzielający tyreotropinę (TSH – RH).

Przed ciążą

Dolegliwości tarczycy mogą być podstawą wielu powikłań w czasie ciąży, jak i trudności w zajściu w ciążę, należałoby zatem zastanowić się nad koniecznością zdiagnozowania czy wyeliminowania dolegliwości tarczycy. Najlepiej zacząć od badania TSH, specjalista prowadzący że polecić również pozostałe oddziaływania we współzależności od potrzeb. W międzynarodowym piśmiennictwie do dziś toczy się rozmowa czy badać wszystkich, lub jedynie osoby z grupy zagrożenia. Przy pełnej krytyce owej instytucji – trzeba podkreślić stanowisko NFZ, zgodnie z którym każdy ubezpieczony ma zajętą pulę środków na badania pomocnicze, w tymże przesiewowe, w skład jakiego wchodzi właśnie badanie TSH. Osoby z grupy zagrożenia, z podejrzeniem dolegliwości tarczycy, lub z niepowodzeniami położniczymi – zwykle są kierowane do endokrynologa celem konsultacji oraz rozpoczęcia dalszych działań.

Choroby tarczycy u pań

Dolegliwości tarczycy u pań występują niemal 8 razy częściej aniżeli u panów, natomiast zatem już sama płeć jest w określonym sensie elementem zagrożenia. Ryzyko rośnie szczególnie w czasach ogromnych zmian hormonalnych, np. podczas dojrzewania, menopauzy, ciąży oraz poprzez parę miesięcy po narodzeniu dziecka. Ciąża służy pojawieniu się kłopotów z paru czynników. Po pierwsze – organizm przechodzi rewolucję hormonalną, po drugie – ogranicza się wówczas spożycie soli (ponieważ wywołuje u ciężarnych nadciśnienie), poprzez co organizm otrzymuje mniej jodu, kiedy jednak – po trzecie – zamówienie na jod zdecydowanie rośnie, ponieważ potrzebuje go również rozwijające się dziecko. Już w I trymestrze ciąży tarczyca mamy musi wygenerować o 30 proc. więcej hormonów, w II oraz III trymestrze ciąży o 50 proc. więcej. Zdarza się zatem, iż u kobiety ciężarnej, jaka wcześniej była całkowicie zdrowa, gruczoł tarczycy zaczyna gorzej działać.

Wpływ niedoczynności tarczycy na mamę oraz dziecko

Niedoczynność tarczycy może być jedną spośród podstaw bezpłodności pośród pań. Niedoczynność tarczycy w okresie ciąży podnosi zagrożenie poronienia, odklejenia się łożyska, anemii, nadciśnienia ciążowego oraz krwawienia poporodowego. Dla rozwoju zarodka szczególnie groźna jest niedoczynność tarczycy mamy występująca w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży. W tymże okresie ponieważ tarczyca zarodka nie wytwarza jeszcze swoich hormonów, więc wymaga ich od mamy. U pań z niedoczynnością tarczycy podaje się lewotyroksynę w pastylkach, jaka „zmienia” fizjologicznie tworzone hormony poprzez zdrową tarczycę. Obecność hormonów tarczycy jest potrzebna w pierwszym trymestrze ciąży. W tymże czasie dochodzi do organogenezy, więc do rozwijania się istotnych dla życia zarodka organów, w tymże ośrodkowego systemu nerwowego.

Nadczynność tarczycy w ciąży

Kłopoty z tarczycą mogą pojawić się dopiero w czasie ciąży. Podstawą wystąpienia nadczynności tarczycy może być tzw. choroba Gravesa-Basedowa. Specyficzne jej symptomy to: wole, wytrzeszcz oczu, obrzęk przedgoleniowy, nieraz również obrzęk palców dłoni oraz stóp i zgrubienie kości. Dodatkowo, rzadszymi podstawami są:

  • gruczolak tarczycy (guzek),
  • wole toksyczne guzkowe,
  • zapalenie tarczycy,
  • niepowściągliwe nudności
  • zaśniad groniasty (występuje w wyniku niewłaściwego zapłodnienia komórki jajowej).

Powikłania, możliwe w rezultacie wystąpienia nadczynności tarczycy w ciąży to:

  • poronienie,
  • wczesne uwolnienie się łożyska,
  • wczesny poród,
  • stan przedrzucawkowy,
  • zastoinowa niewydolność serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *