Wady budowy macicy a ciąża

Wady budowy macicy a ciąża – co trzeba wiedzieć?

Wady budowy macicy a ciąża – czy kobiety z wadami w budowie macicy mogą urodzić dziecko? Z całą pewnością każda kobieta zmagająca się z tego typu problemami, zadaje sobie to pytanie. Wady budowy macicy mogą być potencjalne zagrożenie gwoli kobiet w ciąży. Źle skonstruowana macica może ponieważ wywołać poronienie i wczesny poród. Z kolei u pań, jakie chcą mieć dziecko, może stanowić trudność w zajściu w ciążę.

Jaka jest odpowiednia struktura macicy?

Macica jest aparatem rodnym, jaki zlokalizowany jest wewnątrz miednicy mniejszej. Jej kształt może przypominać spłaszczoną niewielką gruszkę. Odpowiednia macica wynosi blisko osiem centymetrów długości oraz blisko cztery centymetry wielkości. Część górna to trzon macicy. Skonstruowany jest on głownie z mięśni gładkich. Jej jama, więc jej wnętrze, jakie pokrywa błona śluzowa, jaka nazywana jest także endometrium. To właśnie w tymże miejscu zagnieżdżona jest zapłodniona komórka jajowa. Górna część owego aparatu rodnego związana jest z jajowodami. Zestawienie to jest nazywane rogami macicy ze względu na kształt. Dolna partia trzonu to część, poprzez jaką szyjka idzie do jamy macicy. Szyjka macicy, natomiast odpowiednie jej dolna partia, jaka jest otwarta w stronę pochwy, wytwarza wydzielinę alkaliczną, jaka ma za zadanie uprościć poruszanie się plemnikom.

Przegroda w macicy natomiast ciąża

Macica z przegrodą może być podstawą nie jedynie nawykowych poronień bądź wczesnych porodów, ale również niepłodności. Wszystko dlatego, iż przegroda wypacza jamę macicy oraz jest podstawą wady w jej błonie śluzowej, więc endometrium. W związku z tymże u pań z przegrodzoną macicą niejednokrotnie dochodzi do kłopotów z odpowiednim zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej, natomiast co za tymże idzie – do poronienia. Chociażby gdy już dojdzie do zagnieżdżenia się płodu w jamie macicy, niejednokrotnie występuje poród wczesny. Dzieje się tak, gdyż powierzchnia macicy jest zmniejszona oraz nie może dojść do jej napięcia, w związku z tymże zarodek nie ma miejsca do dalszego rozwoju.

Przebieg ciąży przy przegrodzie macicy

Nadzieje na odpowiedni rozwój zarodka są tymże większe, im mniejsza jest przegroda będąca w macicy. W wypadku, kiedy zmiany patologiczne zostaną wyeliminowane przed zajściem w ciążę, szanse na odpowiedni przebieg ciąży są takie same jak w wypadku pozostałych pań. Nie zawsze, niestety, udaje się stwierdzić chorobę przed poczęciem. Przeważnie dokładnej ocenie poddawane są owe pacjentki, u jakich występowały już poronienia. Określa się, iż nadzieje na donoszenie ciąży z ową wadą anatomiczną sięgają ok. 15 procent. Pacjentkom, u jakich przegroda została odkryta już w trakcie ciąży, zaleca się przeważnie rozwiązanie poprzez cesarskie cięcie.

Wady budowy macicy – macica dwurożna

Macica dwurożna to genetyczna choroba macicy, jakiej wartością rozpoznawalną jest niewłaściwa struktura zarówno jamy wewnętrznej, jak również zewnętrznego trzonu. W zewnętrznej strukturze narządu pojawiają się dwa osobne rogi (stąd pochodzi nazwa), jakie wywołują zapadnięcie na przestrzeni macicy przekraczające 1 cm. Jama macicy jest z kolei rozłożona na dwie części na okresie minimum 15 mm, w rezultacie organ przyjmuje kształt litery W. Możemy wyróżnić dwie formy owej choroby, i zatem całkowitą (z dwiema szyjkami) i częściową (z jedną szyjką). Macica dwurożna nie wywołuje kłopotów z produktywnością oraz kobieta może zajść w ciążę, jeśli jest niewielka. Przy ogromnej wadzie mogą pojawić się problemy z donoszeniem ciąży. Wadę wykrywa się podczas laparoskopii z histeroskopią, natomiast leczenie polega zwykle na wykonaniu operacji.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki to delikatne guzy będące połączonymi nagromadzeniami tkanki łącznej. Występują często, uważa się iż od 20% do 50% pań ma jeden spośród ich typów. Mięśniaki macicy nie są genetyczne – rozwijają się w życiu dojrzałym. Symptomy mięśniaków są podzielone. W wielu wypadkach nie dają żadnych oznak, w pozostałych mogą być wywoływać dyskomfort miednicy, nieprzyjemne miesiączkowanie bądź kłopoty z płodnością. Mogą być także niestety podstawą wracających poronień. Badania przedstawiają, iż mięśniaki są odpowiedzialne za bezpłodność bądź poronienie w blisko 5% wypadków. To, czy będą stanowić trudność w odpowiednim przebiegu ciąży zależy zwłaszcza od typu guza, jego wielkości i umieszczenia. Świetną wiadomością jest fakt, iż mięśniaki można leczyć z przeznaczeniem oraz tymże samym wyeliminować podstawę niepowodzeń prokreacyjnych.

Jak leczyć wady macicy, jakie utrudniają urodzenie zdrowego dziecka?

Postępowanie w leczeniu chorób macicy zależy od obrazu klinicznego oraz planów dotyczących macierzyństwa. Część opisanych wad nie wymaga interwencji lekarskiej, o ile nie planujesz zostać matką. Gdy leczyć, to jak? Niegdyś robiono metroplastykę w wypadku macicy dwurożnej oraz przegrodzonej. W dobie zaawansowanych metod endoskopowych wykorzystuje się histeroskopowe wyeliminowanie przegrody, natomiast w macicy dwurożnej zabiegi histeroskopowe w zestawieniu z laparoskopią. Postępowanie w wypadku genetycznych chorób jest uzależnione od stopnia wady, wieku oraz pełnego stanu zdrowia pacjentki. Specjalista określi odpowiednie postępowanie oraz leczenie, jeśli powstanie taka nieodzowność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *