nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu u kobiet (NTM) a seks – brak seksu a związek

Nietrzymanie moczu (NTM) to problem jaki skłania do wycofania się ze sfery intymnych zbliżeń i współżycia. W gruncie rzeczy to brak akceptacji swego schorzenia powoduje liczne obawy przed seksem. Tymczasem brak seksu negatywnie oddziałuje na związek, a relacja z partnerem wymaga naprawy.

Nietrzymanie moczu

Powodem unikania seksu przez osoby z NTM (nietrzymanie moczu) jest spadek poczucia atrakcyjności i swojej wartości. Bez wątpienia nietrzymanie moczu to krepujący problem tak u kobiety jak i mężczyzny, na którym cierpi także psychika i stan emocjonalny. Pomóc może świadomość problemy, jak również szczerza rozmowa z druga osobą w związku, zaufanie i miłość powinny pokonać problem z nietrzymaniem moczu.

Kobiety najczęściej obawiają się iż podczas stosunku dojdzie do braku kontroli nad moczem i partner zorientuje się iż popuściły. Część z kobiet z problemem nietrzymania moczu cierpi na dolegliwości skórne w obrębie pochwy, co także może odstręczać od seksu. Ponadto kobiety uznają problem NTM jako objaw starości i swego rodzaju upośledzenia.

Taki odbiór schorzenia przyczyna się do abstynencji seksualnej na życzenie, bowiem nietrzymanie moczu nie jest przeszkodą ani przeciwwskazaniem do współżycia. Problem zaczyna być problemem natury psychicznej, nie fizycznej. Wymaga zatem konsultacji psychologicznej i poradzenia sobie z własnym sobą, sposobem myślenia i oceny.

Pomoc medyczna

Wstydliwość problemu nietrzymania moczu sprawia,iż wiele kobiet nie zgłasza się z nim do lekarza a swoje rozterki przezywa samotnie, bez wsparcia medycznego. Tymczasem są sposoby i leczenie na nietrzymanie moczu. Problem ten jest na tyle powszechny iż wielokrotnie badany. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne).

Przyczyną tego stanu może być osłabienie mięśni dna miednicy, co dotyczy głównie kobiet po porodzie bądź w okresie i po okresie menopauzy. Tylko w Polsce na nietrzymanie moczu cierpi 3 miliony osób, z czego przeważająca część to kobiety. Wbrew pozorom farmakoterapia i zabieg chirurgiczny to nie jedyne i nie najczęstsze metody leczenia NTM. Najczęstszym zaleceniem lekarskim jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, co za tym idzie ćwiczenia mięśni Kegla oraz aktywność fizyczna.

Zmartwienie na zapas

W kontekście seksu zmartwienia o popuszczenie w czasie stosunku są bezpodstawne, bowiem zdarza się to bardzo rzadko, między innymi z powodu pozycji w jakiej najczęściej kobieta odbywa stosunek. Leżenie na plecach, boku wstrzymuje popuszczanie, co można zawdzięczać między innymi grawitacji. Prostą i szybką metodą ograniczającą ryzyko niekontrolowanego wycieku moczu jest opróżnienie pęcherza przed zbliżeniem oraz unikanie moczopędnych napojów gazowanych oraz kawy.

Gdy kobieta zaakceptuje problem oraz rozpozna swe ciało nie powinna mieć problemu z seksem mimo nietrzymania moczu. Może być ona równie atrakcyjna zanim zaczęła czuć dolegliwości, a co więcej problemu tego może się pozbyć regularnie ćwicząc i poddając się zalecanym terapiom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *