Techniki wspomagania rozrodu

Techniki wspomagania rozrodu – Jakie są techniki wspomagania rozrodu?

Techniki wspomagania rozrodu, jakimi obecnie dysponuje medycyna, są często stosowane w różnych sytuacjach. Techniki rozrodu wspomaganego niejednokrotnie stosowane są jako techniki ostatniej szansy dla par starających się o dziecko. Dają one wielu paniom szansę zajścia w ciążę, lecz niestety nie są także pozbawione wad.

Czym są techniki wspomaganego rozrodu?

Za techniki wspierające płodność uznawane są owe zabiegi, jakie polegają na uzyskaniu komórek jajowych z jajnika i potem ich zestawieniu z plemnikami mężczyzny poza organizmem kobiety oraz włożeniu zarodka do macicy. Przeważnie oferuje się je parom, u jakich pozostałe techniki leczenia niepłodności np. leczenie farmakologiczne, nie przyniosły sukcesów.

Pierwszym krokiem większości metod ART jest otrzymanie właściwej ilości komórek jajowych oraz plemników. W związku z tymże kobieta na starcie kuracji stosuje środki hormonalne, jakie pobudzają jajniki do wzrostu większej liczby pęcherzyków jajnikowych. Potem robi się laparoskopię bądź iniekcję sklepienia pochwy oraz bierze roztwór pęcherzykowy, po czym oddzielane są dojrzałe komórki jajowe. Męskie nasienie otrzymuje się drogą masturbacji bądź aspiracji z najądrza bądź jądra. Przed uzyskaniem materiału trzeba zachować 2-3 dniową wstrzemięźliwość erotyczną. Następne kroki leczenia zależne są od wykorzystanej techniki ART.

Przygotowanie do wykorzystania metod wspieranego rozrodu

Żeby pełny mechanizm leczenia bezpłodności przebiegał bez trudności, istotne jest niezwykle dokładne poinformowanie obojga partnerów o możliwościach oraz metodach leczenia i otrzymanie zgody obojga na planowane leczenie. Zapewni to kształtowanie osobistych poglądów na temat konkretnych form oraz możliwości ich wykorzystania. Nieodzowność ta powstaje z niezwykle psychicznego stosunku poddających się przygotowaniu do mechanizmu leczenia, możliwości jego niepowodzenia, i również z faktu, że część z podejmowanych sposobów leczenia budzi mnóstwo kontrowersji w zakresie moralnym oraz duchowym. Jednakowo istotne jest dokładne prowadzenie specyfikacji lekarskiej – właściwie każda decyzja medyczna, każde działanie podjęte poprzez specjalistę potrzebuje formalnej zgody obojga partnerów, każde działanie i jego ciągłości muszą być dokładnie zapisywane w specyfikacji indywidualnej jak również grupowej kliniki oraz magazynowane poprzez czas 25 lat.

Leczenie operacyjne bezpłodności

  1. Eliminowanie przegrody macicy – technika jest efektywna aż w 99%, polega na wykorzystaniu techniki histeroskopowej, dzięki której możliwe jest wprowadzenie mikrourządzenia do wnętrza macicy.
  2. Terapia niedrożności jajników – profesjonaliści za pomocą małych urządzeń otwierają oraz kształtują zdeformowany jajowód tak, żeby powrócił do naturalnego wyglądu.
  3. Leczenie pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników – pacjentka musi zostać poddana operacji, jaka odtwarza jajnikom skłonność do tworzenia komórek jajowych. Dzięki technice laparoskopowejnie ma konieczności przecinania jamy brzusznej.

Terapia hormonalna to przeważnie wykorzystywana metoda leczenia bezpłodności u pań. Terapia hormonalna ma na celu stymulację owulacji, jej celem jest spowodowanie dojrzewania komórek jajowych oraz jajeczkowania. Za kłopoty z owulacją odpowiada deficyt hormonów płciowych bądź nadmiar hormonów męskich. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich środków, poziom hormonów można wyrównać w okresie paru miesięcy
In Vitro

Tradycyjne zapłodnienie pozaustrojowe (znane pod nazwą in vitro) jest postępowaniem zalecanym po dokładnej ocenie bezpłodności. Robi się je w wypadkach pełnej bądź niepełnej niedrożności jajowodów, w wypadku choroby nasienia, długotrwałym braku owulacji, obecności elementów odpornościowych, endometriozy, nieudolnych prób inseminacji nasieniem męża bądź dawcy i w niewyjaśnionych okolicznościach bezpłodności. Jest to czynność kilkuetapowa. Po badanej hiperstymulacji jajników uzyskuje się z nich komórki jajowe. Punkcja jajników odbywa się drogą przezpochwową, przeważnie w krótkim znieczuleniu ogólnym. Potem wzięte komórki jajowe są umieszczane w jednej szalce, wraz z poprzednio uzyskanym oraz przygotowanym nasieniem męża bądź dawcy, w celu zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa nosi nazwę zygoty. Z zygoty rozwija się zarodek. Zarodki hodowane są w laboratorium, w dokładnie ustalonych wymogach, poprzez trzy do pięciu dni.

Szanse powodzenia

ART to rozwinięte metody, jakie dają nadzieję na swoje dziecko tymże parom, jakim owej szansy nie dała natura. Teraz na świecie żyje multum zdrowych osób w odmiennym wieku, jakie przyszły na świat dzięki ART. Powodzenie tychże form jest jednakże obniżone. Po stymulacji jajeczkowania w 95% wypadków udaje się pobrać oocyty z jajników kobiety. Przy wykorzystaniu ICSI w 95% udaje się otrzymać zapłodnienie oraz podziały komórkowe. Przeniesienie płodu do macicy udaje się także w 95% wypadków. Jednakże ciążę otrzymuje się jedynie 25-75%, co jest uzależnione od pozostałych elementów. Elementów, takich jak wiek, stan zdrowia kobiety, bądź ilość zarodków na transfer. Dalszy przebieg ciąży, jaki kończy się porodem to w sumie 15-40% szans na jeden cykl. Także owe zabiegi są niejednokrotnie powtarzane często, co wiąże się często z długim okresem czekania na ciążę oraz wysokimi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *