Inseminacja domaciczna

Inseminacja domaciczna – Czy inseminacja domaciczna jest skuteczna?

Inseminacja domaciczna (IUI), to pewny oraz bezbolesny zabieg polegający na umieszczeniu w macicy próbki nasienia, jakie wcześniej zostało wybrane oraz właściwie przygotowane w warunkach laboratoryjnych. Nasienie podaje się przez niewielki silikonowy cewnik. Procedura inseminacji jest skierowana do małżeństw i heteroseksualnych par będących w związkach nieformalnych. Do inseminacji można wykorzystać nasienia dawcy.

Inseminacja – co to jest?

Inseminacja domaciczna jest jedną spośród wielu metod wspieranego rozrodu, jakie nowoczesna medycyna proponuje parom borykającym się z kłopotem bezpłodności. Nie winna być jednakże wykorzystywana zwykle, gdyż nie stanowi rozwiązania wszechstronnego. Jest ona pewną techniką leczenia bezpłodności wszechstronnie wykorzystywaną od wielu lat. Polega ona na bezpośrednim wstrzyknięciu oddanego wcześniej nasienia do jamy macicy kobiety, bez odbywania bliskiego kontakcie seksualnego. Ma to na celu pominięcie śluzu szyjkowego i przeciwciał hamujących trafienie plemników do macicy podczas stosunku. Ponadto przed podaniem nasienie jest poddawane w laboratorium działaniom mającym na celu wybranie plemników o największej aktywności.

Przed inseminacją domaciczną kobieta winna być poddana kuracji hormonalnej, jaka ma aktywować wzrost pęcherzyków w jajnikach. Cała stymulacja musi być robiona pod kontrolą USG. Właściwa wielkość pęcherzyków w jajnikach to blisko 2 centymetry a dopiero wówczas pacjentka może uzyskać środek, jaki ma spowodować owulację. Zabieg inseminacji domacicznej wykonywa się po blisko 2-3 dniach od podania środka. Zabieg jest zupełnie bezbolesny a co interesujące, trwa tylko parę minut. Przypomina typowe badanie ginekologiczne. Specjalista dostarcza do pochwy kobiety wziernik, i potem umieszcza miękki cewnik, dzięki czemu nie przebije endometrium. Tuż po zabiegu pojawia się niejednokrotnie plamienie, natomiast poprzez parę kolejnych dni mogą być odczuwane dyskomforty, zbliżone do miesiączkowych. Po zabiegu bardzo ważny jest odpoczynek, brak zbytniego wysiłku fizycznego i zapobieganie opalania a przegrzewania organizmu.

Zabieg inseminacji domacicznej

IUI to zabieg dosyć łatwy. Wykonywa się go w warunkach zabiegowych, w gabinecie ginekologicznym. Pacjentka zgłasza się na umówioną wcześniej godzinę, przeważnie z pełnym pęcherzem moczowym. Gdy są trudności z wprowadzeniem cewnika do macicy, przydatne może wykazać się uwidocznienie dróg rozrodczych przezbrzuszną sondą aparatu USG. Do macicy podaje się za pomocą delikatnego cewnika 0,2-0,5 ml wcześniej przygotowanego nasienia. Delikatne cewniki są lepsze od sztywnych, gdyż nie niosą zagrożenia zniszczenia endometrium. Nie poleca się robienia więcej aniżeli jednej inseminacji w przeciągu cyklu.

Większa liczba inseminacji w cyklu nie przenosi się na większą możliwość zapłodnienia. Największy procent powodzeń zabiegu zapisuje się podczas pierwszych czterech cyklów terapii. Często uważa się, iż leczenie bezpłodności techniką inseminacji domacicznej nie winno przewyższać czterech-sześciu cyklów. Powikłania po zabiegu inseminacji zdarzają się sporadycznie. Należą do nich: krwawienia z szyjki macicy, zarażenia miednicy mniejszej, ból brzucha, niskie ciśnienie arterialne, zemdlenia, uszkodzenia macicy, powikłania połączone ze stymulacją owulacji (ciąża mnoga, zespół hiperstymulacyjny jajników).

Inseminacja domaciczna – po zabiegu

Po zabiegu unasieniania istotny jest wypoczynek oraz spokój. Kobieta powinna unikać unikać skrajnych oraz wysiłkowych sportów, przegrzewania organizmu oraz opalania, nie można korzystać z sauny oraz solarium. Bardzo istotne jest unikanie sytuacji stresowych, prowadzenie regularnego stylu życia bez obciążeń emocjonalnych oraz fizycznych. Trzeba się wysypiać oraz spożywać systematycznie zdrowe oraz odżywcze artykuły. Trzeba zrezygnować z alkoholu, papierosów oraz kawy.

Przeciwwskazania

Inseminacji nie wykorzystuje się, gdy w nasieniu mężczyzny znajduje się mniej aniżeli milion prawidłowych plemników na mililitr. W takiej sytuacji metoda nie jest efektywna. Z inseminacji nie mogą skorzystać panie, u jakich nie występuje owulacja. Odmiennie ma się jednakże rzecz z owymi, u jakich jajeczkowanie jest nieregularne – owe kobiety mogą liczyć na stymulację hormonalną natomiast zielone światło do zabiegu inseminacji. Z inseminacji nie mogą skorzystać panie, u jakich stwierdzono niedrożność jajowodów. Aby inseminacja miała okazję skończyć się sukcesem chociaż jeden jajowód musi funkcjonować dobrze. Techniki owej nie wykorzystuje się również przy stanach zapalnych w obszarze narządów rozrodczych i ogromnych dolegliwościach

Jaka jest efektywność inseminacji domacicznej?

W wyniku inseminacji domacicznej otrzymuje się ciążę u blisko 20% pań, natomiast skuteczność można oceniać po ukończeniu przynajmniej 3 zabiegów. Gdy po zakończeniu blisko 6 zabiegów, nie dojdzie u do ciąży, to wtedy możemy przemyśleć zapłodnienie pozaustrojowe (IVF). Efektywność inseminacji waha się od 5–25 % na cykl we współzależności od parametrów nasienia, wieku kobiety oraz ilości wystymulowanych, dojrzałych pęcherzyków. Należy pamiętać jednakże, iż przy wysokich zmianach przeciwciał antyplemnikowych bądź niezwykle negatywnych parametrach nasienia inseminacja jest bezskuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *