bank spermy

Bank spermy – co musimy wiedzieć o banku spermy?

Bank spermy, jest dobrym wyjściem dla par, u jakich w wypadku mężczyzny zauważono niewielką liczbę plemników czy ich brak w ejakulacie. Azoospermia, więc brak plemników, eliminuje ponieważ zupełnie szansę zapłodnienia techniką naturalną. Usługi banku nasienia zalecane są także mężczyznom, u jakich występuje obawa straty płodności. Przede wszystkim tymże, u jakich – ze względu na chemioterapię – jest wielkie ryzyko uszkodzenia jąder. Mrożenie nasienia proponuje się również mężczyznom, jakich praca wywołuje poważne zagrożenie straty płodności. Korzysta się z nasienia w pełni przebadanego, pochodzącego z profesjonalnego Laboratorium. Nasienie takie może być trzymane w niezwykle niskich temperaturach poprzez mnóstwo lat.

Bank spermy – formy działania

Nasienie nie każdego mężczyzny będzie mogło trafić do takiego miejsca, jak bank spermy. Są rygorystyczne wymagania, jakie dawca musi wykonać. Jednym spośród założeń jest właściwa ilość plemników w spermie, jakie muszą cechować się klasą oraz aktywnością. Dodatkowo dawca nie może mieć więcej aniżeli 35 lat. Musi to być osoba zdrowa oraz nieobciążona dolegliwościami wrodzonymi. Mężczyzna odwiedzający w określonym celu bank spermy winien cechować się właściwym wyglądem. Analizie ulegają takie elementy, jak wzrost, postawa ciała, odcień oczu oraz włosów.

Dawca musi mieć co najmniej średnie wykształcenie. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej dawca oddaje własne nasienie bezpłatnie. Za to przypada mu nagroda za poniesione koszty podróży – kwota ta przeważnie nie przewyższa 700 zł. Motywacja do gromadzenia nasienia w takiej instytucji, jak bank spermy bywa różnorodna. Przeważnie jest to bezpłatne dawstwo nasienia, więc pomoc parom, jakie z rozmaitych podstaw nie są w stanie stworzyć dziecka.

Kto czerpie z usług banku spermy?

Bank nasienia gwarantuje dostęp do przeróżnego typu usług. Czerpanie z nasienia dawcy to czynność relatywnie rzadka, ponieważ rozwój medycyny zapewnia posiadanie dziecka chociażby mężczyznom mającym pojedyncze plemniki bądź niemającym ich w ogóle. Kilkanaście lat temu tacy panowie musieli korzystać z czyjegoś nasienia. Obecnie większość spośród nich może być leczona. W związku z tymże, jest tylko 3 proc. panów, jakich tenże kłopot dotyka. To jest ta część, jaka prawdopodobnie może skorzystać z nasienia dawców. Kolejna grupa, jaka czerpie z innego nasienia, to nosiciele dolegliwości wrodzonych. Owe osoby mogą się rozmnażać, lecz ich dzieci są następnymi pokoleniami nosicieli chorób genetycznych genetycznie. Tacy panowie decydują się na to, aby mieć zdrowe potomstwo przy zastosowaniu nasienia dawcy.

Czynności podczas oddawania nasienia do banku spermy

Pierwszy krok kwalifikacji to dokładna rozmowa, podczas jakiej dawca musi odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących m.in. swego działania seksualnego, sytuacji rodzinnej, pokonanych dolegliwości etc. Potem sprawdza się krew dawcy (aby określić, czy nie jest nosicielem dolegliwości infekcyjnych, np. HIV lub HCV), pobiera nasienie i wymaz z cewki moczowej do badań. Gdy rezultaty będą właściwe oraz spełniają normy WHO, kandydat na dawcę oddaje nasienie do banku spermy, gdzie jest ono schłodzone na czas 6 miesięcy.

Po tymże okresie badania krwi są powtarzane oraz gdy wynik jest odpowiedni, zdeponowane w banku nasienie może zostać zastosowane do danych procedur, natomiast dawca otrzymuje kompensatę. Na koniec dawca zawiera z bankiem umowę cywilno-prawną, zgodnie z jaką przychodnia gromadząca nasienie odpowiada za właściwe trzymanie jego materiału biologicznego. Ze względu na niedobór nasienia (w Polsce brakuje dawców oraz niejednokrotnie sprowadza się nasienie z zagranicy), wcale nie niszczy się uzyskanego materiału biologicznego.

Dla kogo bank spermy?

Teraz pary zdecydowanie rzadziej korzystają z banku spermy. Rozwój medycyny powoduje, iż biologiczne dzieci mogą mieć chociażby ci panowie, jakich nasienie jest niezwykle słabej klasy (np. są w nim tylko pojedyncze żywe plemniki). W jakich sytuacjach mężczyzna nie może zastosować własnego nasienia oraz musi skorzystać z plemników dawcy? Przeważnie podstawą są dolegliwości wrodzone. Ich nosiciele mogą dać je dzieciom oraz, chociaż ich własne plemniki niejednokrotnie są efektywne, są przymuszeni do zastosowania nasienia innej osoby. Z banku spermy mogą korzystać również samotne kobiety. Nie ma do owego żadnych przeciwwskazań prawnych. Każdy może skorzystać z banku nasienia oraz potem usług przychodni leczenia bezpłodności.

Dzieci z banku spermy

Z banków spermy rocznie korzystają tysiące Polaków. Określa się, iż w 2015 roku było to niemal 3000 par oraz blisko 500 samotnych pań. Zabiegi połączone z zapłodnieniem nasieniem z banku spermy skończyły się przyjściem na świat niemal 1000 zdrowych dzieci. Osoby, jakie zdecydowały się na wykorzystanie ze zdeponowanego nasienia, mają szansę określenia właściwości fizycznych dawcy. Dzięki temu pary, jakie z pewnego powodu nie mogą mieć swego potomstwa, mogą dobrać mężczyznę, jaki fizycznie jest podobny do przyszłego ojca wychowującego dziecko. Według psychologów wspomagających pary w zapłodnieniach owego rodzaju, umożliwia to nawiązanie następnie relacji z dzieckiem oraz przyjęcie go jako własnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *