Jak dojść do siebie po porodzie

Jak dojść do siebie po porodzie? Sprawdzone sposoby

Jak dojść do siebie po porodzie? To pytanie zadaje sobie większość młodych mam. Niestety dochodzenie do siebie wymaga czasu, także młode mamy muszą wykazać się cierpliwością. Ciężko cieszyć się dzieckiem, kiedy przy każdym, chociażby najdrobniejszym ruchu czujesz dyskomfort. Trudno chodzić, siadać, stać. Nastawienia nie poprawia także spojrzenie w lusterko: podkrążone oczy, popękane naczynka na twarzy oraz dekolcie.

Czasem chociażby głębszy oddech może ci sprawiać ból. To dlatego, iż mięśnie klatki piersiowej są wyczerpane po porodowym wysiłku. Ciepły prysznic oraz kompresy powinny przynieść ci ulgę. Nieprzyjemne kurcze w dole brzucha, zwłaszcza ogromne podczas karmienia piersią, są rezultatem kurczenia się macicy, jaka wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Ustąpią najpóźniej w przeciągu kilkunastu dni. Możesz je zmniejszyć, wykorzystując takie same metody oddechowe, jak podczas początkowej fazy porodu. Kiedy to nie pomoże, sięgnij po paracetamol.

Jak długo goi się krocze?

Po porodzie krocze jest niezwykle obolałe, zwłaszcza kiedy zostało nacięte oraz zeszyte. Bezbolesne siedzenie jest wówczas właściwie niewykonalne. Opuchła skóra napina szwy oraz krocze dłużej się goi (chociażby przeszło miesiąc). Powinnaś regularnie podmywać krocze, wykorzystując antybakteryjne oraz przeciwzapalne roztwory do higieny intymnej i oczyszczać to miejsce papierowym ręcznikiem bądź suszarką do włosów. Ukojenie da ci wietrzenie krocza (2 – 3 razy dziennie poprzez kwadrans; odsłaniając nogi oraz podkładając pod pośladki podkład) oraz kompresy z lodu. Zawsze siadaj na poduszce z wylotem pośrodku bądź dziecięcym kółku do pływania

Wydzielina

Pełne wygojenie miejsca po łożysku może zająć do 10 dni. W tymże okresie możesz oglądać krwiste upławy z pochwy, określane odchodami połogowymi. Poprzez dzień bądź dwa po porodzie będą miały jasnoczerwoną barwę, przypominając niezwykle wydzielinę przy menstruacji. Ich objętość będzie się potem obniżać oraz zmienią odcień na ciemnobrązowy, następnie różowawy, żeby po 10 dniach zamienić się w wydzielinę o białawym kolorze. Wskazuje to na pełne wygojenie się miejsca po łożysku. Aż do zaniknięcia odchodów połogowych, powinnaś stronić od seksu oraz utrzymywać restrykcyjną czystość okolic krocza (pomiędzy odbytem i pochwą) poprzez cały dzień, żeby uniknąć wprowadzenia bakterii do pochwy.

Po porodzie wykorzystaj każdą chwilę a sen

Zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie potrzebujesz go niezwykle wiele. Kiedy śpisz, twój organizm szybciej się stymuluje. Gdy dziecko zaśnie, odłóż wszelkie pozostałe zajęcia oraz odpoczywaj razem z nim. Uważaj na choroby! Gdy zobaczysz, iż rana na kroczu bądź brzuchu robi się czerwona, spuchnięta, niezwykle bolesna, sączy się z niej wydzielina bądź ropa – jak najszybciej umów się ze specjalistą, ponieważ mogą to być symptomy zarażenia bakteryjnego. Jeśliby tak było, powinnaś stosować antybiotyk.

Używaj ogromnych wkładek

Wydzielina z pochwy jest na początku duża, zatem zawczasu wyposaż się w duże wkładki higieniczne, nazywane także podkładami poporodowymi, jakie idealnie pochłaniają krew oraz równocześnie przepuszczają powietrze. Tradycyjne podpaski będą nieodpowiednie. W żadnym przypadku nie stosuj tamponów dopochwowych. Wkładki zmieniaj nie rzadziej aniżeli co 2–3 godziny, również po każdej wizycie w łazience. Uwaga: czyść dłonie nie jedynie po zmianie podkładu, ale również przed ową czynnością, aby na rękach nie wprowadzić drobnoustrojów w okolice rany po nacięciu bądź uszkodzeniu krocza.

Pielęgnacja

Dobrze jest również wcześniej zakupić właściwy, łagodny roztwór do higieny intymnej, przydadzą się również podkłady bądź grube podpaski i jednorazowe majtki poporodowe. Nie należy się także stresować przykrymi spazmami, jakie zwiększają się przy karmieniu piersią – to macica chowa się oraz powraca do stanu sprzed ciąży. Gdy ból jest niezwykle trudny, należałoby poprosić o coś znieczulającego. Już w pierwszych dniach połogu można próbować robić proste ćwiczenia, jak głębokie wdechy oraz wydechy, poruszanie stopami, krążenie głowy. Wraz z upływem czasu aktywność może stawać się jeszcze większa. Pomoże to w szybszym powrocie do prawidłowego działania, natomiast organizm będzie się intensywnie regenerował.

Pamiętaj o systematycznym wypróżnianiu

Oddawanie moczu jest niezwykle ważne w połogu. Pozbawiasz, ponieważ organizm nadmiaru płynów natomiast co za tymże idzie, macica szybciej się obkurcza. Połóg to także okres, gdy mogą przeszkadzać zaparcia. Bezwarunkowo unikasz wizyt w łazience w obawie przed bólem okolic krocza. Pamiętaj, aby wypijać dużo wody niegazowanej i stosować dietę bogatą w błonnik.

Pamiętaj o konsultacji kontrolnej

Ostatnią opcją, jak powrócić do sprawności po porodzie, jest konsultacja u ginekologa. Każda kobieta po ukończeniu połogu winna się udać do własnego specjalisty. Chociażby kiedy wszystko goi się dobrze, natomiast ty czujesz się idealnie, nie możesz pominąć owej konsultacji. Jedynie ginekolog może stwierdzić, czy na pewno wszystko jest w porządku. Najlepiej wybrać się do niego pomiędzy 6. i 8. tygodniem po porodzie – bez względu na to, czy był on naturalny, lub miałaś cesarskie cięcie. Specjalista porozmawia z tobą o procesie porodu oraz połogu, wykona badanie ginekologiczne, oceni ranę po nacięciu krocza bądź cesarskim cięciu oraz sprawdzi, czy macica obkurczyła się odpowiednio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *