Kobiecy cykl

Kobiecy cykl – fazy cyklu miesiączkowania u kobiet

Kobiecy cykl dzieli się na cztery fazy, a mianowicie fazę związana z krwawieniem miesiączkowym, pęcherzykową folikularną, owulacyjną, a także lutealną. Dni płodne w czasie kobiecego cyklu, to czas, w którym jest największa szansa na zajście w ciąże. Ma miejsce w czasie okołoowulacyjnym. Wówczas dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, która oczekuje na zapłodnienie. W innych etapach cyklu podnosić nie jest duża, a w pewnych okresach nawet niemożliwa do zrealizowania.

Kobiecy cykl – etap związany z krwawieniem menstruacyjnym

Rozpoczyna się od pierwszego dnia krwawienia (jednocześnie jest to pierwszy dzień nowego cyklu miesiączkowego). Najczęściej trwa od 3 do 6 dni. W tym czasie złuszcza się błona śluzowa macicy, która wydostaje się na zewnątrz w postaci krwi. To sprawia, że kobiet odczuwa bóle brzucha, jest poddenerwowana oraz rozdrażniona.

Szanse na ciąże w okresie krwawienia menstruacyjnego są zerowe. Dla większości pań jest to czas niepłodności. Nie trzeba w tym czasie rezygnować ze stosunków, jednak dla niektórych kobiet jest przeznaczony na odpoczynek od starań o dziecko.

Kobiecy cykl – faza pęcherzykowa (folikularna)

Jest to faza związana ze wzrastaniem. Następuje wówczas odnowa, a także bardzo intensywny wzrost błony śluzowej macicy, która przygotowuje się do przyjęcia zapłodnienia komórki jajowej. Dochodzi tutaj do dojrzewania pęcherzyka Graffa wytwarzającego hormony, które pobudzają do produkcji śluzu szyjkowego (płodny). Wyróżnia się różnym czasem trwania, nawet w przypadku tej samej kobiety. Najczęściej trwa od 9 do 11 dni. Gdy kobiecy cykl trwa 28 dni, to wówczas faza pęcherzykowa 9 dni. W tym okresie wytwarza się śluz, który jest bardziej rozciągliwy. Kobieta może mieć wówczas poczucie mokrości. Szyjka macicy staje się miękka oraz unosi się ku górze.

W tym czasie prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest dobre. Dochodzi do wzrostu poziomu estrogenów. Rozpoczynają się wówczas dni płodne. Gdy kobieta współżyła w określonej fazie, plemniki mogą przeżyć w śluzie płodnym, aż do owulacji.

Kobiecy cykl – faza owulacyjna, a więc najważniejsza faza całego cyklu

Jest to najkrótsza faza, gdyż trwa tylko jeden dzień. Wówczas dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa, który uwalnia tym sposobem komórkę jajową do jajowodu. Dochodzi do tego najczęściej od 10 do 16 dni przed końcem cyklu miesiączkowego. Do zapłodnienia komórki jajowej może dojść a ciągu 12 godzin od jajeczkowania, w tym czasie są największe szanse na zajście w ciąże.

Szanse na zajście w ciąże są wysokie, gdy współżycie następuje w ciągu 36 godzin. Komórka jajowa, która została uwolniona w ciągu 12 godzin, będzie obumierała przez następne 24 godziny. W dalszej kolejności rozpocznie się okres niepłodny.

Kobiecy cykl – faza lutealna, czyli całkowicie niepłodna

Faza ta określana jest inaczej fazą progesteronowa, a więc fazą ciałka żółtego. Jest to ostatni etap cyklu miesiączkowego kobiety. Trawa od 10 do 16 dni. Charakteryzuje się względnie stałą długością w przypadku każdej kobiety. Czas trwania najczęściej wynosi 10 dni. Norma to także każda liczba dni pomiędzy 10 a 16.

W tym czasie na organizm kobiety działa przede wszystkim progesteron. To dzięki temu dochodzi do dalszego wzrastania oraz rozpulchniania błony śluzowej macicy, która przygotowuje się do zagnieżdżenia wcześniej zapłodnionej komórki jajowej. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia po owulacji, ciało żółte zaczyna znikać i cały cyk rozpoczyna się od początku.

W tym czasie najczęściej występują symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i pojawia się rozdrażnienie, bolesność piersi, podenerwowanie, bóle w podbrzuszu.

W tym okresie prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest niewielkie Jest to niepłodny okres dla kobiety. Niepłodność o charakterze poowulacyjnym rozpoczyna się trzeciego dnia określonej fazy. Istnieje kilka elementów, które wpływają na wydłużenie tego etapu, na przykład stres bądź zmiany w sposobie odżywiania. Gdy przebiega zbyt długo, staje się źródłem trudności dla par, które starają się o dziecko, gdyż przyczynia się to do opóźnienia terminu owulacji oraz miesiączki.

Kobiecy cykl – w jaki sposób wyznaczyć dni płodne?

Dni płodne, u kobiety pojawiają się indywidualnie, gdyż występują w zależności od długości cyklu miesiączkowego, a także od innych elementów, do których może dojść w życiu kobiety, a więc choroba, stres, podróż. W związku z tym każda kobieta powinna wyznaczać swoje dni płodne w sposób samodzielny bądź za pośrednictwem lekarza. W tym przypadku można skorzystać z kalkulatora dni płodnych, jednakże nie zapewni to 100% pewności, że uda się dojść do zapłodnienia. Ważną kwestią jest obserwacja swojego ciała, a także śluzu z pochwy. W czasie di płodnych jest on ciągnący, przezroczysty i podobny do kurzego białka. Można także dokonać pomiaru temperatury ciała, bądź po przebudzeniu skorzystać z testu owulacyjnego. Wyznacza on datę owulacji wykorzystujący hormon LH, który zlokalizowany jest w moczu. Jego stężenie jest największe zaraz po zakończeniu owulacji.

Kobiecy cykl – kiedy można zajść w ciąże?

Największa szansa na zajście w ciąże jest oczywiście w okresie dni płodnych. Jest także możliwość zapłodnienia w innych fazach. Po zakończeniu krwawienia miesiączkowego jest niska szansa na zajście w ciąże. Jednak, gdy w tym okresie plemniki dostaną się do pochwy, mogą w dobrym środowisku przeczekać kilka dni na dojrzałą komórkę jajową. Po fazie owulacyjnej prawdopodobieństwo zajścia w ciąże maleje, gdyż dochodzi do wzrostu stężenia hormonu LH oraz progesteronu, które ponoszą odpowiedzialność za dni niepłodne, które pojawiają się w fazie lutealnej. Wówczas szanse na zapłodnienie są niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *