Antykoncepcja mechaniczna

Antykoncepcja mechaniczna – skutecznie sprawdzone metody

Antykoncepcja mechaniczna jest niezwykle popularna, jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywaną metodą antykoncepcji. Określeniem antykoncepcji mechanicznej charakteryzuje się preparaty przeciwdziałające ciąży przez fizyczne odseparowanie plemnikom drogi do komórki jajowej. Przeważnie wykorzystywanym formami mechanicznymi są męskie prezerwatywy. Kolejnymi dostępnymi środkami są: gąbki, kapturki, diafragmy, spirale domaciczne oraz prezerwatywy dla pań.

Co to jest antykoncepcja mechaniczna?

Jak sama nazwa prezentuje, to owe wszelkie preparaty, jakie w sposób mechaniczny uniemożliwiają przedostanie się plemników do komórki jajowej. Mają za zadanie wykonać granicę między nasieniem, i macicą oraz jajowodami, żeby zapobiec zapłodnieniu. Korzyścią używania mechanicznej antykoncepcji jest to, iż nie zmniejszają układu krzepliwości krwi i nie oddziałują zakłócająco na produktywność kobiety. Po zakończeniu używania, możesz po prostu przejść do planowania zwiększenia rodziny.

Prezerwatywa

Prezerwatywa to najpowszechniejsza oraz najłatwiejsza forma antykoncepcji. Polega na zakładaniu na penis plastycznej powłoki, zazwyczaj zrobionej z lateksowej, delikatnej gumy bądź poliuretanu, jakie przeciwdziałają przedostawaniu się nasienia do pochwy. Z jednej strony jest zawarta, u czubka na ogół zakończona małym balonikiem, gdzie składa się nasienie po wytrysku. Zakłada się ją na członka w stanie erekcji, wprost przed stosunkiem. Teraz, prócz własnej pierwotnej funkcji, prezerwatywa służyć może również uatrakcyjnieniu życia seksualnego (prezerwatywy kolorowe, smakowe, aromatyzowane, prążkowane, przedłużające stosunek, z obszywkami pobudzającymi waginę, itp.) Do poniektórych dodaje się również specjalistyczne preparaty nawilżające, plemnikobójcze bądź treści, opóźniające wytrysk.

Naszyjkowy kapturek antykoncepcyjny

Kapturek naszyjkowy stanowi jedną spośród form barierowego przeciwdziałania ciąży. Niegdyś stanowił jeden spośród najpopularniejszych sposobów antykoncepcji w Europie. W obecnych czasach mówi się o jego niepewnej efektywności oraz iż jego wykorzystywanie sprawdza się tylko u małego procentu par. Ma zarówno zalety, jak również wady. Wśród korzyści owej metody przytoczyć należy fakt, że w określonym stopniu zabezpiecza przed zakażeniem licznymi dolegliwościami przekazywanymi drogą płciową, jak i ich konsekwencjami. Po jednorazowym założeniu kapturek może zostać w pochwie przed blisko 48 godzin, zatem niewątpliwie najdłużej wśród wszystkich form barierowych. Nie ma potrzeby specjalnego stosowania męskiej prezerwatywy bądź materiałów plemnikobójczych, jednakże ich zastosowanie podnosi poziom zabezpieczenia przeciwko niepożądanej ciąży.

Błony dopochwowe

Błony dopochwowe z pierścieniem łukowatym mogą być stosowane również poprzez panie z tyłozgięciem szyjki macicy bądź także poprzez takie, jakie mają kłopoty z zakładaniem błony (umieszczają ją do przodu od szyjki, zamiast chronić nią ujście szyjki). Sposób zakładania błony musi być wyjaśniony poprzez lekarza bądź pielęgniarkę. Kobieta winna przede wszystkim uważać, aby nie pomylić tylnej ściany pochwy z bokiem szyjki. W takim wypadku dojście do macicy jest zupełnie odkryte. Błonę dopochwową najlepiej zakładać, kucając bądź opierając jedną nogę na krześle. Najlepiej robić to z pustym pęcherzem. Błony dopochwowe z pierścieniem płaskim oraz spiralnym to forma antykoncepcji, jaka winna starczyć na dwa lata, lecz należałoby sprawdzać, czy nie uległy przedziurawieniu. Błony mają różnorodne rozmiary (55-100 mm), natomiast ich dopasowanie jest kwestią niezwykle ważną.

Prezerwatywa dla pań

Są również prezerwatywy dla kobiet, jakie zostały odkryte w 1992 roku. Uważane są jednakże za mało przyjemne, pomimo iż podobnie jak męski substytut są dostępne bez recepty. Kobieca prezerwatywa to pochewka zakończona dwoma elastycznymi pierścionkami: zamkniętym oraz otwartym. Jeden (o mniejszych gabarytach) jest zamknięty oraz służy do wejścia prezerwatywy do pochwy oraz zablokowania szyjki macicy, kolejny natomiast jest na zewnątrz. Prezerwatywa stwarza zatem granicę pomiędzy narządami partnerów. Największym kłopotem używania prezerwatywy dla pań, jest trudność jej zakładania i to, iż nie jest ona zwyczajnie dostępna w aptekach.

Spirala antykoncepcyjna

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna) efektywniej przeciwdziała ciąży aniżeli prezerwatywa, lecz jest zdecydowanie rzadziej wykorzystywana. Współczynnik Pearla w wypadku spirali antykoncepcyjnej sięga 0,6 – 0,8. Spirala antykoncepcyjna, odmiennie wkładka domaciczna, zrobiona jest z miękkiego syntetyku, jaki dostosowuje się kształtem do macicy oraz zapobiega implantacji zapłodnionej komórki jajowej. Są również wkładki domaciczne z zawartością miedzi bądź srebra, jakie przedstawiają oddziaływanie plemnikobójcze. Spirala antykoncepcyjna może również zawierać hormony, wtedy będzie zaliczała się do hormonalnych form antykoncepcji.

Jaka jest efektywność używania antykoncepcji mechanicznej?

Najbardziej efektywną techniką antykoncepcji mechanicznej jest prezerwatywa. Efektywność używania środków antykoncepcji mechanicznej więc prezerwatywy, femidomu i diafragmy można podnieść przez wykorzystanie ponadto preparatu plemnikobójczego.

Komentarze

  1. Ja osobiście zaczęłam używać kapturka naszyjkowego . Jestem z niej bardzo zadowolona bo jest niewyczuwalna no i daje duże poczucie bezpieczeństwa podczas seksu.

  2. A czy ktoś stosował błonę dopochwową? Moja koleżanka mieszka w Niemczech i podobno dużo kobiet jest z niej zadowolonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *