dieta przed ciążą

Dieta przed ciążą – Jaka powinna wyglądać dieta przed ciążą?

Dieta przed ciążą poprawia zdolność partnerów do zostania rodzicami i zależy od niesamowitej liczby czynników. Internet, TV i czasopisma pełne są licznych opisów diet, które pomagają począć dziewczynkę lub chłopca, a nawet geniusza. Oczywiście są to wszystko mity z absolutnym prawdopodobieństwem planowania lub przewidywania z wyprzedzeniem płci dziecka jest niemożliwe. Ale fakt, że żywienie ma ogromne znaczenie dla poczęcia, jest naukowo udowodnionym faktem.

Jaka powinna wyglądać dieta przed ciążą?

  • Produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu.
  • Zielone i owoce (im więcej, tym lepiej).
  • Owoce morza i ryby (nie smażyć, lepiej gotować na parze).
  • Wszelkie rośliny strączkowe.
  • Oliwa z oliwek (i inne oleje roślinne).
  • Chleb pełnoziarnisty.
  • Mięso chude i w małych ilościach (najkorzystniejszy jest drób).
  • Orzechy

Uważa się, że taka dieta zwiększy szanse na poczęcie. Zapobiega insulinooporności i rozwojowi cukrzycy typu 2. Oprócz innych funkcji w organizmie wpływa na owulację. Dieta przed ciążą opiera się na żywności zawierającej duże ilości składników odżywczych, które pomagają obniżyć poziom cukru we krwi i pomagają utrzymać równowagę hormonów reprodukcyjnych.

Jest jeszcze jeden ważny punkt do zapamiętania: utrata masy ciała i zapłodnienie nie idą w parze. Wielu lekarzy radzi, aby przed zajściem w ciążę zmniejszyć wagę. Rzeczywiście, w czasie ciąży dodatkowe kilogramy bardzo utrudniają funkcjonowanie przyszłej matce i mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Dlatego, jeśli kobieta chce schudnąć, powinna pamiętać, aby zakończyć ten proces na jakiś czas przed planowanym poczęciem. Jednak nie można przesadzać, przy zbyt niskiej masie ciała zmniejsza się płodność kobiet.

Zalecenia dotyczą również przyszłego ojca, udowodniono, że mężczyznom z nadwagą trudniej jest począć dziecko. Faktem jest, że nadmiar tłuszczu przyczynia się do produkcji estrogenu w męskim organizmie, co naturalnie wpływa, na jakość nasienia. Dlatego przed poczęciem dziecka mężczyzna musi także stosować dietę.

Cenne witaminy przed planowaniem poczęcia

Zadaniem obu przyszłych rodziców jest staranne rozważenie przygotowaniaorganizmu do poczęcia. Oprócz prawidłowego odżywiania przed poczęciem, należy zacząć przyjmować preparaty witaminowe, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Zaleca się przyjmowanie witamin przy planowaniu ciąży obydwojgu partnerom.

Żywność w puszkach i żywność o długim okresie przechowywania powinny być wyłączone z diety. Nie można zapominać, że jest śniadanie, obiad i kolacja, nie tylko obiad, czy kolacja. Należy unikać pokarmów zawierających kofeinę. Niewiele osób wie, że, że kofeina jest środkiem antykoncepcyjnym i wypijanie więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie wpływa niekorzystnie na zdrowie reprodukcyjne. Należy wziąć pod uwagę, że kofeina zawarta jest nie tylko w kawie, ale także w herbacie, czekoladzie, napojach energetycznych i tak dalej.

Główny cel przyszłej mamy to zbilansowana dieta przed ciążą

Głównym celem żywienia przed poczęciem jest zrekompensowanie niedoboru witamin, mikro i makro, bogate w kwas foliowy, cynk, magnez, selen, witaminy B6, E i C. Zawartość tych ważnych substancji w menu jest raczej niska. Tak, więc aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości kwasu foliowego, trzeba jeść dziennie 1 kg surowej kapusty, ponieważ podczas gotowania warzywa tracą 80–95% kwasu foliowego. Wiadomo, że jest to rzeczą niemożliwą do zrealizowania, dlatego, lepiej przyjmować witaminy, specjalnie zaprojektowany, aby przygotować się do poczęcia. Na 2–3 miesiące przed zajściem w ciążę lekarze zalecają rozpoczęcie przyjmowania kompleksu witamin: E, C i B6, kwas foliowy, a także selen, cynk, magnez, argininę. Taki skład pomaga normalizować stan funkcjonalny żeńskiego układu rozrodczego, stymuluje produkcję hormonu ciążowego progesteronu, jednocześnie zmniejszając poziom hormonu prolaktyny.

Produkty zabronione przed zajściem w ciążę

Również na etapie planowania zaleca się całkowite porzucenie alkoholu. Każdy alkohol wpływa niekorzystnie na spermatogenezę, obniża poziom testosteronu i liczbę produkowanych plemników. W tym przypadku alkohol zwiększa liczbę nieprawidłowych form plemników, co może ostatecznie doprowadzić do narodzin chorego dziecka.

Dla mężczyzn w okresie przygotowań do poczęcia zalecana jest kombinacja takich składników jak: cynk, witamina E i L-karnityna, które pomagają normalizować męski układ rozrodczy. Ponadto pobudzają spermatogenezę, zwiększają stężenie plemników w płynie nasiennym, zwiększają ich ruchliwość, zmniejszają liczbę patologicznych form plemników.

Oczywiście, nie ma absolutnej gwarancji wyeliminowania ryzyka wszystkich powikłań podczas ciąży i rozwoju płodu. Ale zmniejszenie ryzyka narodzin chorego dziecka do minimum jest całkiem realistyczne. Najważniejsze jest to, że przyszli rodzice powinni zacząć planować ciążę i przygotowywać się do poczęcia w odpowiednim czasie i z pełną odpowiedzialnością.

Dietetycy zalecają całkowite wyeliminowanie wielu konserwantów, soi, sztucznych barwników spożywczych. Konieczne jest ograniczenie użycia drobno zmielonego cukru i proszku do pieczenia. Wszystkie te produkty nie mają najlepszego wpływu na wątrobę i w odpowiedzi wytwarzają dużą liczbę androgenów hormonów hamujących owulację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *