Zioła na zapalenie oskrzeli

Zioła na zapalenie oskrzeli: przepisy na mieszanki ziołowe

Zioła na zapalenie oskrzeli – coraz popularniejsze staje się powracanie do starych, sprawdzonych sposobów na walkę z infekcjami. Jeszcze nasze babki skutecznie wykorzystywały rozmaite zioła do sporządzania naparów, nalewek, maści i kąpieli, które wspomagały organizm w walce z chorobami.

Ponieważ dostęp do lekarstw nie był tak szeroki, jak obecnie, czasami tylko te metody musiały wystarczyć. Ich skuteczność jest więc bezsporna. Szczególnie dobrze sprawdzały się w walce z chorobami dróg oddechowych, w tym na przykład przy zapaleniu oskrzeli. Poniżej dla przypomnienia – i być może do wypróbowania – kilka ciekawych przepisów naszych babek.

Zioła na zapalenie oskrzeli – lawenda – najlepsza w formie nalewki

To aromatyczne zioło posiada wszechstronne działanie terapeutyczne i jest popularne jako remedium na wiele dolegliwości. Szczególnie mocne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne powoduje, że jest polecana właśnie w stanach chorobowych górnych dróg oddechowych – w szczególności przy zapaleniach oskrzeli, zatok czy grypie. Podawana w formie nalewki jest wyjątkowo pachnąca, co dodatkowo działa na organizm – uspokaja i ułatwia zasypianie.

Świeże kwiaty lawendy zalewa się 40-procentowym alkoholem i zostawia szczelnie zamknięte na minimum 2 tygodnie, ale najlepsza jest po 2-3 miesiącach. W międzyczasie należy codziennie wstrząsać zawartością, aby lepiej się przegryzała. Kiedy nalewka nabiera zielonkawego koloru, można odcedzić kwiaty. Stosować przy chorobie w formie roztworu z wodą: wlewamy łyżeczkę nalewki na pół szklanki wrzątku i czekając na ostygnięcie wdychamy opary, a następnie powoli wypijamy.

Zioła na zapalenie oskrzeli – tymianek – nie tylko w aptecznych syropach

Ziele tymianku działa bardzo skutecznie na najbardziej dokuczliwe objawy zapalenia oskrzeli, czyli męczący kaszel początkowo suchy, a potem flegmisty. Większa wydzielanie śluzu co łagodzi ból gardła i zmniejsza ataki kaszlu, powoduje rozrzedzenie wydzieliny, ułatwiając jej odksztuszanie oraz działa przeciwbakteryjnie. Tymianek można popijać w firmie naparu – w tym celu 1 łyżkę suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i pod przykryciem zaparzać 10 minut. Równie dobrze działa domowy syrop tymiankowy: 1 łyżkę suszu wraz z 1 posiekaną cebulą i szklanką wody umieszczamy w niewielkim garnku i doprowadzamy do wrzenia. Następnie przykrywamy i gotujemy około pół godziny. Po wystudzeniu i odcedzeniu dodajemy ok 5 łyżek miodu i syrop gotowy.

Jeszcze intensywniej niż tymianek działa napar z rozmarynu. Przyrządza się go identycznie, jednak nie zaleca się pić więcej niż 1 szklankę dziennie, najlepiej po obiedzie.

Zarówno tymianek jak i rozmaryn można stosować samodzielnie – sąbardzo skuteczne i aromatyczne. Jednak lepsze efekty zyskuje się mieszając zioła i tym samym intensyfikując ich działanie.

Zioła na zapalenie oskrzeli – czarny bez – najstarsze zioło stosowane w medycynie

… do dziś cieszące się niesłabnącą popularnością. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Suszone kwiaty bzu czarnego doskonale wzbogacą napary ziołowe stosowane w zapaleniu oskrzeli. Ich aromat łagodzi intensywne ziołowe posmaki, które nie każdy dobrze toleruje, a ponadto działa rozkurczowo na oskrzela i łagodzi dokuczliwy kaszel.

Ziołowa herbatka lecznicza

Potrzebne są równe ilości prawoślazu, żywokostu, gwiazdnicy, dziewanny i lobelii – mieszamy wszystkie i stosujemy jak zwykłą parzona herbatkę owocową: dorośli po 1 szklance, a dzieci po pół szklanki 3 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *