dieta według znaku zodiaku

Ksylitol – cukier brzozowy – wady i zalety ksylitolu, zastosowanie

Ksylitol podbija polski rynek jako alternatywa dla cukru buraczanego. Polecany przez dietetyków jako zdrowy cukier nadający potrawom i produktom żywieniowym znany nam uzależniający słodki smak. Ksylitol to nic innego jak cukier brzozowy, jaki uzyskuje się z drewna brzozy. Producentem ksylitolu jest Finlandia.

Ksylitol na odchudzanie

Ksylitol jest zalecanym cukrem w diecie odchudzającej, również cukrzycowej. Dzięki jego użyciu można zminimalizować ryzyko rozwoju próchnicy, jak również zapobiec objawom pobudzenia i osób wrażliwych na cukier w klasycznej postaci. Zmiana cukru białego na ksylitol wskazana jest w diecie bezcukrowej autystów jak też w menu osób walczących z grzybicą układu pokarmowego i przerostem drożdżaków candida albidans.

Słodki smak potrafi uzależniać, zatem jego eliminacja z diety jest trudna. Jako zamiennik cukru świetnie spisuje się ksylitol, który nie powoduje otyłości, ani nie stymuluje nadmiernie układu nerwowego. Wyróżnikiem ksylitolu jest fakt iż nie zawiera substancji toksycznych, a także nie ulega rozpadowi w układzie pokarmowym, zaś metabolizuje się bezpośrednio w komórkach naszego ciała.

Mimo iż nazywa się go cukrem brzozowym to nim nie jest, jest naturalną substancją o wyglądzie is maku cukru. Zalicza się go do niskokalorycznych słodzików. Jeden gram ksylitolu odpowiada zaledwie 2,4 kcal.

Oryginalny ksylitol

W sprzedaży znajdziemy ksylitol i ksylitol, należy pamiętać, by kupować i spożywać jedynie oryginalny ksylitol, a jego jedynym i wyłącznym producentem jest Danisco Sweeteners z Finlandii. Niestety rynek zalany został przez liczne produkty tzw. podróbki ksylitolu produkowane na bazie kukurydzy. Mimo że podrabiany cukier brzozowy również jest słodki i wygląda niemalże identycznie, to nie jest to właściwy produkt.

Różni się on kalorycznością i poszczególnymi właściwościami. Zatem gdy pragniemy włączyć do diety cukier brzozowy pamiętajmy o zakupie oryginalnego produktu, gwarantującego sprawdzone działanie. Ksylitol występuje w wielu produktach żywnościowych, zwłaszcza gumach do żucia a nawet paście do zębów jako E967.

Indeks glikemiczny ksylitolu

Cukier brzozowy to doskonały produkt dla osób odchudzających się ale i dla diabetyków. Posiada on niski indeks glikemiczny, dzięki czemu stymuluje niewielkie zapotrzebowanie na insulinę, stabilizując przy tym jej poziom.

Słodkości z ksylitolem

Wielu produktów cukierniczych słodzonych ksylitolem nie da się odróżnić od tych na bazie cukru buraczanego. Smakują tak samo, a to oznacza ze będąc na diecie bezcukrowej i odchudzającej nie musimy ograniczać spożywania słodyczy i rezygnować ze słodkiego smaku, który kochamy. To ważne szczególnie dla dzieci, które uwielbiają ciasteczka, babeczki i tortu, jakie można przygotować z ksylitolem.

Prócz tej zalety brzozowy cukier wyróżnia się zdolnościami bakteriobójczymi chroniąc nasz organizm przed drobnoustrojami i infekcjami. Roztwór ksylitolu można zastosować również do regulacji PH jamy ustnej i remineralizacji szkliwa. Jest to ważna właściwość dla osób cierpiących na paradontozę. Płukanki roztworem ksylitolu zaleca się także na problem suchych ust, bowiem ksylitol świetnie pobudza produkcję śliny i redukuje nieprzyjemny zapach z ust. Aerozol z ksylitolu wykorzystuje się też w leczeniu górnych dróg oddechowych hamując rozwój infekcji.

Walka z artretyzmem i osteoporozą

Jakby tych zalet cukier brzozowy miał zbyt mało, nadmienić należy, iż sprzyja jego spożycie mineralizacji kości, a tym samym zapobieganiu osteoporozie i artretyzmowi. Ta właściwość wynika ze sprzyjania wchłaniania się wapnia. Drugą ważną właściwością jest gromienie grzybów jakie gromadzą siew układzie pokarmowym, zwłaszcza przy spożyciu cukru białego, trzcinowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *