Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Pryszcze – przyczyny i metody na pryszcze. Kiedy do dermatologa?

Pryszcze na twarzy to defekt mało estetyczny powodujący spory dyskomfort. Zwykle dotyczy osób w wieku dojrzewania, ale nie tylko. Gdy pryszcze i krosty szpecą twarz w dorosłym życiu warto je pokonać nie narażając przy tym zdrowia.

Gruba warstwa pudru niestety nie pomoże na dłuższą metę, a raczej może pogorszyć sytuację, bowiem podkład, puder, korektor zatykają pory i sprawiają ze skóra nie oddycha.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Pokonaj pryszcze – przyczyny ich powstawania

Walka z pryszczami winna zacząć się od obserwacji tego kiedy się one pojawiają, jak wyglądają i co pomaga je usunąć, ograniczyć. Ta obserwacja pozwoli stwierdzić jakie są przyczyny pryszczy. W zależności od przyczyny istnieją różne metody walki z pryszczami. Pamiętaj, że bardzo częsta przyczyną pryszczy jest mieszkanie w mieście. Zanieczyszczenia miejskie zatykają pory i powodują stany zapalne skóry.

Druga z przyczyn jaką może powodować, ze Twoja twarz straszy pryszczami jest stres. Stres w życiu przyczynia się do zaburzeń w działaniu przysadki mózgowej. W wyniku zakłóceń hormony wpływają negatywnie na wygląd skóry powodując trądzik i wypryski. Innymi przyczynami pryszczy są papierosy, kawa czy alkohol, również niektóre leki, jak też brak przebywania na świeżym powietrzu, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, zagrzybionych.

U kobiet bardzo często powodem pryszczy są zaburzenia hormonalne w wyniku przyjmowania antykoncepcji doustnej. Jedną z wielu przyczyn może być tez chlorowana woda.

Kiedy do dermatologa?

Gdy nie radzisz sobie z cerą domowymi sposobami, dostępne kosmetyki nie działają udaj się po radę do lekarza dermatologa. Być może to alergia, a może choroba skóry. Zdarza się iż za wypryski odpowiedzialna jest dieta, nawyki żywieniowe.

Lekarz powinien zlecić badanie skóry, badania hormonalne i na podstawie wyników określić co może powodować zmiany i jak Ci może pomóc. Czasem stosowana terapia witaminowa pomaga, suplementacja diety również wspiera wygląd skóry. Najczęściej z pomocą przychodzą antybiotyki oraz maści i kremy sterydowe.

Metody na pryszcze

Pryszcze same nie znikną. Mając cerę trądzikową trudno się ich skutecznie wyzbyć. Kluczowa jest pielęgnacja i skorelowanie potrzeb skóry z nawykami żywieniowymi jak i stylem życia. Ograniczyć wypryski możesz przez stosowanie mleczka i toniku oczyszczającego. Dzięki przemywaniu twarzy zyskujesz na jej oczyszczeniu i odżywieniu zarazem.

Ważne by stosować kosmetyki do cery tłustej. Jeśli chodzi o tonik stosuj taki który zakwasza skórę. Skóra odpowiednio zakwaszona nie prowokuje gruczołów łojowych do wzmożonej pracy i jest lepiej chroniona przed zakażeniami bakteryjnymi. Ponadto zastosuj krem z kwasami owocowymi. Krem winien być nawilżający.

Co ważne unikaj kremów z retinolem, który sprzyja zaskórnikom. Niezwykle istotna jest ochrona przed słońcem, dlatego mając skłonność do wyprysków dbaj o skórę podczas ekspozycji na słońce. Ważne by chronić twarz beztłuszczowym kremem z wysokim filtrem. Pod wpływem promieni UVA i UVB mogą powstać na skórze trwałe przebarwienia.

Oczyść skórę

Skóra, by nie miała wyprysków musi być dobrze oczyszczona. W tym celu użyj żelu antybakteryjnego. W oczyszczeniu pomaga słona kąpiel jak kąpiel w soli z Morza Martwego. Działa ona kojąco i nawilżająco. Podczas kąpieli warto też zadbać o delikatny peeling.

Powinien być to peeling do cery tłustej, nie gruboziarnisty, który mógłby uszkodzić skórę. Jeśli zależy Ci na nieskazitelnym wyglądzie możesz też wybrać się do kosmetyczki i poddać zabiegom regeneracyjnym i odżywczym. Maseczki z zielonej glinki zmniejszająca wydzielanie się łoju, podobnie jak szereg innych zabiegów na twarz polecanych skórze trądzikowej.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *