pryszcze

Pryszcze – przyczyny i metody na pryszcze. Kiedy do dermatologa?

Pryszcze na twarzy to defekt mało estetyczny powodujący spory dyskomfort. Zwykle dotyczy osób w wieku dojrzewania, ale nie tylko. Gdy pryszcze i krosty szpecą twarz w dorosłym życiu warto je pokonać nie narażając przy tym zdrowia.

Gruba warstwa pudru niestety nie pomoże na dłuższą metę, a raczej może pogorszyć sytuację, bowiem podkład, puder, korektor zatykają pory i sprawiają ze skóra nie oddycha.

Pokonaj pryszcze – przyczyny ich powstawania

Walka z pryszczami winna zacząć się od obserwacji tego kiedy się one pojawiają, jak wyglądają i co pomaga je usunąć, ograniczyć. Ta obserwacja pozwoli stwierdzić jakie są przyczyny pryszczy. W zależności od przyczyny istnieją różne metody walki z pryszczami. Pamiętaj, że bardzo częsta przyczyną pryszczy jest mieszkanie w mieście. Zanieczyszczenia miejskie zatykają pory i powodują stany zapalne skóry.

Druga z przyczyn jaką może powodować, ze Twoja twarz straszy pryszczami jest stres. Stres w życiu przyczynia się do zaburzeń w działaniu przysadki mózgowej. W wyniku zakłóceń hormony wpływają negatywnie na wygląd skóry powodując trądzik i wypryski. Innymi przyczynami pryszczy są papierosy, kawa czy alkohol, również niektóre leki, jak też brak przebywania na świeżym powietrzu, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, zagrzybionych.

U kobiet bardzo często powodem pryszczy są zaburzenia hormonalne w wyniku przyjmowania antykoncepcji doustnej. Jedną z wielu przyczyn może być tez chlorowana woda.

Kiedy do dermatologa?

Gdy nie radzisz sobie z cerą domowymi sposobami, dostępne kosmetyki nie działają udaj się po radę do lekarza dermatologa. Być może to alergia, a może choroba skóry. Zdarza się iż za wypryski odpowiedzialna jest dieta, nawyki żywieniowe.

Lekarz powinien zlecić badanie skóry, badania hormonalne i na podstawie wyników określić co może powodować zmiany i jak Ci może pomóc. Czasem stosowana terapia witaminowa pomaga, suplementacja diety również wspiera wygląd skóry. Najczęściej z pomocą przychodzą antybiotyki oraz maści i kremy sterydowe.

Metody na pryszcze

Pryszcze same nie znikną. Mając cerę trądzikową trudno się ich skutecznie wyzbyć. Kluczowa jest pielęgnacja i skorelowanie potrzeb skóry z nawykami żywieniowymi jak i stylem życia. Ograniczyć wypryski możesz przez stosowanie mleczka i toniku oczyszczającego. Dzięki przemywaniu twarzy zyskujesz na jej oczyszczeniu i odżywieniu zarazem.

Ważne by stosować kosmetyki do cery tłustej. Jeśli chodzi o tonik stosuj taki który zakwasza skórę. Skóra odpowiednio zakwaszona nie prowokuje gruczołów łojowych do wzmożonej pracy i jest lepiej chroniona przed zakażeniami bakteryjnymi. Ponadto zastosuj krem z kwasami owocowymi. Krem winien być nawilżający.

Co ważne unikaj kremów z retinolem, który sprzyja zaskórnikom. Niezwykle istotna jest ochrona przed słońcem, dlatego mając skłonność do wyprysków dbaj o skórę podczas ekspozycji na słońce. Ważne by chronić twarz beztłuszczowym kremem z wysokim filtrem. Pod wpływem promieni UVA i UVB mogą powstać na skórze trwałe przebarwienia.

Oczyść skórę

Skóra, by nie miała wyprysków musi być dobrze oczyszczona. W tym celu użyj żelu antybakteryjnego. W oczyszczeniu pomaga słona kąpiel jak kąpiel w soli z Morza Martwego. Działa ona kojąco i nawilżająco. Podczas kąpieli warto też zadbać o delikatny peeling.

Powinien być to peeling do cery tłustej, nie gruboziarnisty, który mógłby uszkodzić skórę. Jeśli zależy Ci na nieskazitelnym wyglądzie możesz też wybrać się do kosmetyczki i poddać zabiegom regeneracyjnym i odżywczym. Maseczki z zielonej glinki zmniejszająca wydzielanie się łoju, podobnie jak szereg innych zabiegów na twarz polecanych skórze trądzikowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *