Nerwica natręctw

Nerwica natręctw – przyczyny, objawy, leczenie, kryteria wykrycia

Nerwica natręctw jest schorzeniem psychicznym (OCD), jakie klasyfikowane jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Przeważającym symptomem jest występowanie nadmiernych, obsesyjnych myśli bądź wyobrażeń, jakie powtarzają się niezwykle niejednokrotnie oraz postrzegane są jako niepożądane. Towarzyszy im strach, lęk oraz poczucie winy. Pomimo że taka osoba robi wszystko, żeby się ich pozbyć, wracają one w sposób mechaniczny oraz niemonitorowany.

Nerwica natręctw – przyczyny

Nie można określić bezpośrednich przyczyn powstawania nerwicy natręctw, gdyż na chorobę oddziałują zarówno elementy wrodzone, jak również społeczne. Jednakże większość osób cierpiących na to schorzenie była w dzieciństwie niezwykle rygorystycznie wychowywana. Ich rodzice kładli ogromny nacisk na solidność oraz zbytnią czystość podczas wielu codziennych prac z życia codziennego. Kiedy dziecko nie dopełniło wszystkich zadań to było strasznie karane. Tak zatem w dorosłym życiu zaniechanie codziennych zwyczajów dnia normalnego wiąże się ze strachem przed karami. Taka osoba robi mnóstwo dziwnych czynności, jakie dają jej zaspokojenie na krótką chwilę.

Jakie symptomy daje nerwica natręctw?

Nerwica natręctw zazwyczaj ma charakter długotrwały, w jej przebiegu zdarzają się zarówno czasy nasilenia, jak również czasy remisji, gdy chory czuje się dobrze oraz w jego zachowaniu nie ma żadnych zakłóceń. Zdarza się także, chociaż niezwykle sporadycznie, iż u poniektórych chorych początek nerwicy natręctw zaczyna się w ostry sposób. U chorego z nerwicą natręctw obecne są niemal cały czas natrętne myśli, mówi się wówczas o nerwicy natręctw myślowych.

Czego przeważnie dotyczą owe obsesyjne myśli? Zazwyczaj natrętne myśli w czasie nerwicy natręctw myślowych połączone są ze zdrowiem chorego i jego najbliższej rodziny, do chorego cały czas wracają myśli dotyczące dolegliwości, na które cierpi on bądź jego rodzina. Pacjent myśli także stale o tymże, jakie opcjonalnie dolegliwości mogą go napotkać, mimo że jest zdrowy. Natrętne myśli mogą także dotyczyć higieny ciała, chory czuje konieczność zachowania jego doskonałej wręcz czystości. Dodatkowo dolegliwości z nerwicą natręctw myślowych cały czas zastanawia się czy na pewno wszystko zrobił, np. czy dokładnie zamknął drzwi, lub wyłączył pralkę, lub dobrze poskładał wszystkie ubrania.

Procesy działania nerwicy natręctw

W wypadku nerwicy natręctw wpierw pojawia się obsesja. W głowie pacjenta rodzi się ogromny stres połączony z pewnym stanem rzeczy. Np. dotknięciem jakiejkolwiek rzeczy, jaka wydaje mu się niezwykle brudna. Następnie pojawia się myśl, iż to mu może niezwykle zaszkodzić. Pacjent wpada w panikę oraz musi coś zrobić, aby tenże specyfik zniknął oraz nie spotkały go żadne niekorzystne konsekwencje. Robi zatem określone rzeczy np. natrętnie myje dłoni, aby zapobiec szkodliwym, wyimaginowanym skutkom ich zanieczyszczenia. W tenże sposób tworzy się błędne koło. Za każdym następnym razem symptomy (uczucie strachu przed niewykonaniem pewnej czynności) mogą się zwiększać. Co interesujące, pacjent jest świadomy irracjonalności własnych działań. Zdaje sobie sprawę z głupoty robionych prac, lecz nie może się powstrzymać przed nimi. Jedynie to zapewnia mu ulgę oraz likwiduje negatywne uczucia strachu.

Kryteria wykrycia nerwicy natręctw

Symptomy obsesyjno-kompulsyjne ma 90 proc. naszej społeczności. Pewnie niejednej osobie zdarzyło się np. powrócić do domu, ponieważ niespodziewanie przyszło jej do głowy, iż nie wyłączyła żelazka lub nie zamknęła drzwi. Jednak takie zachowanie nie zawsze mówi o zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym, choć występuje specyficzny dla niego proces: wpierw natrętna myśl, następnie czynność łagodząca napięcie nerwowe.

O OCD możemy mówić wówczas, kiedy symptomy pogłębią się w takim stopniu, iż znamiennie zakłócają działanie oraz pochłaniają więcej aniżeli godzinę dziennie. Takich konsekwencji nie ma np. chociażby codzienne ruszanie klamką dla upewnienia się, iż drzwi są zamknięte. Ewentualnie dotykanie kurków od kuchenki. Lecz częste kontrolowanie przed wyjściem z domu, czy okna, krany, kurki od gazu, drzwi są zamknięte, bądź także niemożność skoncentrowania się np. na obowiązkach zawodowych z powodu obsesyjnych myśli oraz kompulsji – niezwykle przeszkadzają w normalnym życiu.

Jak leczyć nerwicę natręctw?

W leczeniu nerwicy natręctw istotna jest właściwa oraz błyskawicznie postawiona diagnoza. Im szybciej zostanie zapoczątkowany mechanizm leczenia, tymże rezultaty będą lepsze. Lekarz specjalista przeprowadza wywiad z chorym, oraz czasem również z osobami z jego najbliższego otoczenia. Analizuje zachowanie pacjenta. W leczeniu nerwicy natręctw najistotniejszą funkcję pełni psychoterapia. Czasem może być jednakże potrzebne połączenie jej z leczeniem farmakologicznym. Ostatnio dużym przeznaczeniem cieszy się terapia behawioralna. Podczas niej u pacjenta wywoływany jest specjalnie stres przez podsunięcie mu obsesji.

Pacjent zmuszany jest do owego, żeby nie robić rytuałów. Niewątpliwie terapia musi być przeprowadzana regularnie oraz musi się odbywać pod opieką specjalisty. Dobrze wykonana terapia behawioralna może zminimalizować lęki chorego. Żeby leczenie było efektywne, potrzebne jest jego zaangażowanie i pomoc bliskich. Potrzebna jest autoterapia, ponieważ bez niej nie jest możliwe efektywne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *