Planowanie ciąży

Planowanie ciąży – Co jeść podczas planowania ciąży?

Planowanie ciąży należy zaliczyć do czasu wytężonego wysiłku fizycznego, ale także psychicznego dla obojga rodziców. Jest to zarazem czas z jednej strony lekko stresujący, ale również szczęśliwy. Zależy to również od tego, czy jest to nasza pierwsza ciąża, którą chcemy zaplanować, czy już któraś z kolei. Gdyż jak wiadomo z każdym kolejnym razem tego stresu jest coraz mniej, gdyż wiemy, czego możemy się spodziewać.

Coraz częściej bowiem świadoma decyzja o chęci posiadania dziecka, a nie przypadek, jest drogą ku rodzicielstwu. Warto więc wiedzieć jak się do tego wszystkiego zabrać. Wobec czego, aby wyjść ku Państwu oczekiwań na temat pozyskania odpowiednich informacji, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Planowanie ciąży, a badania

W okresie planowania ciąży pierwszym czynnikiem, który należałoby odhaczyć, są odpowiednie badania, z których dowiemy się czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niepożądanego, co mogłoby powodować komplikacje przy próbach zajścia w ciążę. Do badań tych zalicza się w szczególności: badanie genetyczne, morfologię, badanie poziomu glukozy, badanie hormonów tarczycy, badanie na obecność wirusa HIV, jak również wykonanie USG narządów rodnych i piersi.

Wykonanie badań jest niezbędne, gdyż bardzo często zdarza się tak, iż partnerzy nie są świadomi chorób, które posiadają. Badania takie powinny być przede wszystkim wykonane, gdy starania o ciążę przede długi okres czasu nie przynoszą żadnych rezultatów. Należy także pamiętać, iż oprócz badań opisanych powyżej, kobieta powinna udać się również do stomatologa. Gdyż warto pamiętać, że podczas ciąży uzębienie kobiety ulega degradacji. W związku z powyższym, jeżeli kobieta ma zły stan jamy ustnej to powinna najpierw zajać się leczeniem uzębienia, a dopiero w drugiej kolejności próbować zajść w ciążę, aby jeszcze bardziej nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.

Co jeść podczas planowania ciąży

Podczas tego czasu należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie spożywać alkoholu, kofeiny, jak również wszelkiego rodzaju słodzików. Gdyż nie wiemy, w którym dokładnie momemcie partner nas zapłodni. Warto nie ryzykować ze spożywaniem na przykład wyżej wymienionego alkoholu. Abstrahując lekko od temu należy przypomnieć, iż jeszcze kilka, kilkadziesiąc lat temu kobiety w ciąży były wręcz przekonane, że wypijanie od czasu do czasu niewielkiej ilości wina nie szkodzi dziecku. Otóż jest to oczywiście nie prawdą, gdyż wino także szkodzi płodowi. Tak więc, podczas planowania ciąży należy spożywać przede wszystkim: produkty, które są bogate w kwas foliowy, a także produkty bogate w wapń, magnez, jod, witaminę E oraz kwasy omega-3.

Produktami bogatymi w kwas foliowy są przede wszystkim: ziarna słonecznika, zielony groszek, kalafior, awokado, fasola biała, buraki, natka pietruszki, brukselka, jak również szpinak, czy szparagi.

Do produktów bogatych w wapń należy zaliczyć: mleko, jogurty, kefiry, maślanki.

Jeżeli chodzi o produkty bogate w magnez to zalicza się do nich: płatki owsiane, pestki dyni, kakao, migdały, otręby pszenne, kasza gryczana, banany oraz groch.

Z kolei witaminę E znajdziemy w takich produktach, jak: orzech włoski, migdały, kiełki pszenicy, marchewka, jajka, a także oleje roślinne. Należy pamiętać, że witamina E odpowiada w naszych organizmach za ochronę komórek przed utleniaczami, jak również bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do naszego organizmu oraz pomaga w leczeniu męskiej bezpłodności. Tak więc przy planowaniu ciążu, witaminę E powinni zażywać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. W szczególności, jeżeli starania o dziecko trwają już długi czas.

Dni płodne, a wzmożone starania

Kolejną kwestią warta omówienia przy tematyce planowania ciąży są oczywiście dni płodne. Wyłącznie w trakcie współżycia w takie dni jesteśmy w stanie zajść w ciążę. Często kobiety mają problem z obliczeniem w swoim cyklu dni płodnych. Gdyż są tego obliczania wiele „szkół”, a nie każda z tych metod jest odpowiednia. Tak więc, pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić to dobra obserwacja własnego ciała. Ciało kobiety w dni płodne zachowuje się trochę inaczej, niż w dni niepłodne. Przede wszystkim w dni płodne kobieta ma większą ochotę na seks, jak również występuje śluz z narządów rodnych.

Śluz z fazie płodności jest gęsty i przezroczysty. Faza płodności w cyklu menstruacyjnym kobiety występuje na trzy do siedmiu dni przed momentem owulacji. Trwa z reguły około do dziesięciu dni. Po okresie owulacji plemniki mężczyzny są w stanie zapłodnić komórkę jajową u kobiety. Mając na uwadze, że większość kobiet ma nieregularne cykle to współżycie powinno się odbywać nawet około pięciu dni przed planowaną owulacją.

Oprócz tego do objawów płodności można zaliczyć takie czynniki, jak:

  • ból owulacyjny,
  • zmiany w szyjce macicy,
  • lekko podwyższoną temperaturę ciała.

Z kolei, jeżeli chodzi o fazę niepłodności to faza ta trwa zazwyczaj około czternastu dni. Warto więc zaopatrzyć się w mały kalendarzyk i skrupulatnie zapisywać wszelkie obserwacje. Obserwacje, które dzieją się podczas naszego cyklu miesiączkowego i porównać dane informacje z poprzednimi cyklami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *