wirus HIV

Wirus HIV – wirus hiv a płeć, jak się zarazić, diagnoza

Wirus HIV – Płeć jest jednym z czynników warunkujących występowanie niektórych chorób. Bywa, że zapadalność na niektóre choroby jest zwiększona u jednej z płci. Nie inaczej jest w przypadku wirusa HIV, który częściej atakuje kobiety. Dlaczego tak się dzieje?

Czym jest wirus HIV

Zespół Nabytego Upośledzonego Niedoboru Odporności czyli AIDS powodowany jest przez wirus HIV. Jest to śmiertelnie niebezpieczna choroba, na którą do tej pory nie wynaleziono lekarstwa. Chory umiera w straszliwych męczarniach. Jego ciało jest szalenie podatne nawet na najmniejsze infekcje. Wirus HIV przenoszący chorobę może się rozprzestrzeniać przez krew lub spermę.

Do zarażenia może dojść poprzez kontakt z krwią nosiciela lub kontakt seksualny. Samo zarażenie wirusem nie warunkuje jednak wystąpienie AIDS. Trzeba pamiętać, że AIDS jest skrajnym rezultatem posiadania wirusa HIV i zaniechania jego leczenia. Nosiciele wirusa HIV mogą spokojnie dożyć późnej starości i umrzeć śmiercią naturalną, jeśli tylko stosują odpowiednią prewencję. Bardzo istotne jest zażywanie specjalnych leków już do końca życia, by zapobiec rozwojowi wirusa do śmiertelnej formy.

Wirus HIV a płeć

W przypadku wirusa HIV podatność na zarażenie jest zależna od płci z powodu głównej drogi rozprzestrzeniania wirusa. Seks bez zabezpieczenia jest głównym źródłem zarażenia. Drugim jest kontakt z krwią chorego – na przykład przez niesterylne igły lub narzędzia chirurgiczne. Seks bez prezerwatywy jest niezwykle ryzykowny nie tylko z powodu możliwości zajścia w ciążę.

Jeśli uprawiamy seks z obcym partnerem, nie wiemy, czy nie jest on nosicielem HIV. Często on sam może nie być tego świadom! Od zarażenia do pierwszych objawów choroby mogą minąć całe lata! Homoseksualiści są narażeni na zarażenie HIV z powodu uprawiania seksu bez zabezpieczenia. Nie używają go, ponieważ nie istnieje u nich ryzyko zajścia w ciążę. Istnieje natomiast spore ryzyko zarażenia.

Kobiety a ryzyko zarażenia HIV

Kobiety są aż 8 razy bardziej podatne na zarażenie wirusem HIV niż panowie! Wynika to z budowy fizjologicznej pochwy. Jej flora bakteryjna z reguły zapewnia barierę chroniącą przed wnikaniem drobnoustrojów. Jednak wiele czynników zaburza jej skład. Są to wszelkie infekcje pochwy zmniejszające właściwości ochronne flory bakteryjne. Poza tym uprawianie seksu bez zabezpieczenia w trakcie miesiączki jest szczególnie ryzykowne.

W czasie menstruacji pochwa kobiety jest bardziej wrażliwa na wnikanie wszelkich drobnoustrojów. To czas, gdy kobieta powinna w ogóle wstrzymać się od stosunków seksualnych z penetracją. Wynika to z ryzyka zakażenia nie tylko wirusem HIV, ale i bakteriami czy grzybami.

Kobieta, która została zgwałcona powinna jak najszybciej poddać się badaniom w kierunku HIV. Podobnie jak kobiety preferujące ostry, niebezpieczny seks. Wszelkie kontakty seksualne z otarciem naskórka pochwy są potencjalnie niebezpieczne. Im szybciej wykryje się obecność wirusa HIV w organizmie, tym większa szansa jego opanowania lub nawet skutecznego pozbycia się go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *