objawy ciąży

Objawy ciąży – jak poznać, że jesteś w ciąży? Pierwsze symptomy

Objawy ciąży są z niecierpliwością wyczekiwane przez każdą parę starającą się o potomstwo. Szacuje się, że zdrowa para o ciążę może starać się nawet przez rok i jest to sytuacja całkiem normalna. Bardzo często pierwsze objawy ciąży są wyczekiwane, a mimo wszystko można je łatwo przegapić lub uznać za coś innego – warto wiedzieć, na jakie symptomy zwrócić szczególną uwagę.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Na pierwsze objawy ciąży należy czekać co najmniej 2-3 tygodnie od momentu zapłodnienia, czyli około miesiąca od daty ostatniej miesiączki. Część objawów jest oczywista.  Organizm każdej kobiety jest inny i tak naprawdę nie wszystkie typowe symptomy mogą się od razu pojawiać. Z tego powodu wczesną ciążę łatwo jest przeoczyć. W szczególności kobiecie, dla której jest to całkiem nowa sytuacja i mierzy się z nią po raz pierwszy. Kobiety często bagatelizują pewne dolegliwości, czy biorą je za objaw przemęczenia lub stresu związanego z pracą. Warto również podkreślić, że u części pań objawy typowe dla ciąży pojawiają się nieco później – jest to indywidualna cecha organizmu.

Jak rozpoznać ciążę?

Każda kobieta starająca się o potomstwo powinna dokładnie obserwować swój organizm i zwracać uwagę na to, co jest nietypowe. Oczywiście są charakterystyczne objawy ciąży, jednak nie występują one zawsze lub początkowo nie mają nasilonej formy. Warto jednak wiedzieć, jakie symptomy mogą sugerować ciążę.

Brak miesiączkibrak menstruacji uznawany jest za typowy objaw ciąży, chociaż tak naprawdę przez pierwsze miesiące w terminie spodziewanej miesiączki może dochodzić do niewielkich krwawień czy plamień, które mogą być bardzo mylące. Bywa, że kobieta nieco bardziej skąpe krwawienie uznaje za normalną miesiączkę i przez to odrzuca możliwość ciąży.

Nudności – w ciąży nudności mogą pojawiać się od 6 tygodnia i mają różne nasilenie. Nie występują również u każdej kobiety. Brak apetytu połączony z mdłościami i wyczuleniem na pewne zapachy powinien dawać kobiecie do myślenia, szczególnie jeśli taka sytuacja pojawia się wraz z innymi objawami mogącymi sugerować poczęcie nowego życia.

Bóle podbrzusza – objawem, który może pojawiać się we wczesnej ciąży, są bóle podbrzusza. Czasem jest to uczucie pulsowania, kłucia czy ból przypominający miesiączkę – każda kobieta może odczuwać go inaczej. Zwykle nie jest nasilonym objawem, dlatego można go łatwo przeoczyć.

Bolesność piersi – u wielu kobiet już w pierwszych tygodniach ciąży można zauważyć ciemniejsze sutki oraz większą widoczność żył pod skórą. Piersi pod wpływem działania hormonów ciążowych stają się bardziej obrzmiałe oraz bolesne.

Zmęczenie – senność oraz zmęczenie mogą towarzyszyć kobiecie od pierwszych tygodni ciąży, za co odpowiedzialny jest wzrost stężenia progesteronu we krwi. Przyszła mama może szybciej się męczyć i szybko tracić siłę. W tym czasie zalecany jest odpoczynek i zwolnienie tempa, ponieważ organizm musi się dopiero przyzwyczaić do nowej sytuacji.

Ciąża – jak potwierdzić ją na wczesnym etapie?

  • Ciążę zazwyczaj można potwierdzić już w okolicy terminu spodziewanej miesiączki. Jeśli ta nie nadchodzi, zazwyczaj kobieta sięga po najłatwiej dostępny test ciążowy wykonywany z moczu. Za kilka lub kilkanaście złotych można go kupić w każdej aptece lub drogerii. Czułość nowoczesnych testów jest stosunkowo wysoka. W 2-3 tygodnie od zapłodnienia wykrywają one gonadotropinę kosmówkową, która pojawia się w moczu ciężarnej. Jest to hormon odpowiedzialny za utrzymanie ciąży, którego poziom gwałtownie wzrasta do 12 tygodnia ciąży – jest on głównym sprawcom typowych ciążowych dolegliwości, jak choćby nudności.
  • Test ciążowy wykonywany z moczu ma około 99% skuteczność, jednak znacznie pewniejszą i dokładniejszą metodą na wykrycie ewentualnej ciąży jest badanie poziomu HCG wykonywane z krwi. Test laboratoryjny ma wysoką czułość, dlatego daje potwierdzenie ciąży już nawet w tydzień od zapłodnienia. Dodatkowo na podstawie jego wartości można ocenić wiek ciąży. Warto również podkreślić, że gonadotropina kosmówkowa najpierw pojawia się we krwi ciężarnej, a dopiero po 10-14 dniach jest obecna również w moczu.
  • Wizyta u lekarza wbrew pozorom nie powinna być umówiona od razu po wykonaniu testu z krwi lub moczu. Warto z tym chwilę poczekać – w terminie spodziewanej miesiączki w najlepszym wypadku lekarz zobaczy jedynie pęcherzyk ciążowy. Czasem, gdy lekarz dysponuje gorszym sprzętem potwierdzenie ciąży jest jeszcze niemożliwe i ginekolog zleca ponowną wizytę za 2 lub 3 tygodnie.

Jak prawidłowo odczytywać objawy ciąży?

Każda kobieta zna swój organizm, dlatego podczas starań o potomka, powinna dokładnie przyglądać się ewentualnym objawom. Każda zmiana może zwiastować ciążę, jednocześnie nie powinno się popadać w paranoję. Objawy wczesnej ciąży nie powinny być brane za pewnik, jednak mogą sugerować nadchodzącą w życiu zmianę. Kiedy się pojawią, kobieta może wykonać test HCG z krwi, by zyskać pewność odnośnie swojego stanu. Bywa bowiem, że nudności, zatrzymanie miesiączki czy bóle brzucha mają znacznie inną przyczynę, niż ciążą. Tę ewentualność również należy brać pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *