Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Zespół Cotarda (syndrom chodzącego trupa) – przyczyny, objawy i leczenie

Zespół Cotarda nazywany bywa również syndromem chodzącego trupa. Należy do zaburzeń psychicznych i objawia się urojeniami. Choremu wydaje się iż jest zmarłym, jest przekonany iż jego ciało gnije i się rozpada.

Zespół Cotarda

Zespół Cotarda jest urojeniem śmierci. Ma poważny przebieg i stanowi zagrożenie dla życia i otoczenia. Urojenia nihilistyczne dotyczą przeświadczenia iż nie umrze się więcej, gdyż już się zmarło. Do tego dochodzą urojenia negacyjne polegające na wyrzeczeniu siebie i swej fizyczności.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Pacjent uważa się za nieistniejącą. Nazwa „zespół Cotarda” pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa żyjącego w XIX wieku – Julesa Cotarda, który jako pierwszy opisał to zaburzenie.

Zespół Cotarda – przyczyny zaburzenia

Zwykle pojawia się ten rodzaj urojeń w schizofrenii bądź depresji. Często przy okazji pojawiają się próby samobójcze, zwykle nieudane. Zdarza się że chory jest przekonany iż udało mu się popełnić samobójstwo. Urojenie śmierci może wystąpić także u chorych z wadami strukturalnymi lub uszkodzeniami mózgu, zwłaszcza dróg neuronalnych.

Niektórzy badacze wskazują ze urojenia śmierci wynikają z atrofii jąder podstawnych (pełnią one funkcje związane m. in. z procesami poznawczymi, emocjami), zmian w płatach ciemieniowych albo uszkodzeń mózgu o charakterze rozlanym. Są też naukowcy którzy wskazują na zaburzenia metaboliczne, zwłaszcza zatrucie jako przyczynę urojeń Zespołu Cotarda.

Zespół Cotarda – objawy choroby

Objawami syndromu chodzącego trupa jest przekonanie o własnej śmierci. Chory zatraca swoje poczucie tożsamości i nie chce wierzyć w to ze jest chory i że żyje. Ponadto chory prezentuje zmniejszoną percepcję własnego ciała, jest przekonany i gniciu swego ciała, robakach na nim zerujących.

Objawem jest poczucie braku narządów, ponadto jest pobudzony, porusza się specyficznie i uważa iż czuje wieź ze zmarłymi osobami, często przebywa na cmentarzach. Charakterystyczny jest też obniżony próg bólu.

Z tego wynikają kolejne próby samobójcze i okaleczenia. W związku z urojeniami chory nie myje się i nie pije, nie je, temu zespołowi objawów towarzyszy lęk i poczucie winy. Osoby cierpiące na zespół Cotarda szukają wytłumaczenia dlaczego wciąż znajdują się na ziemi, jeśli już nie żyją. W wyniku dedukcji dochodzi do projekcji iż śmierć i pobyt na ziemi są karą za grzechy. Życie wśród żywych staje się karą przebywania w martwym ciele.

Zespół Cotarda – schorzenie współistniejące

Schorzeniem mogącym towarzyszyć syndromowi żywego trupa jest zespół Capgrasa, schizofrenia i depresja. Leczenie zaburzeń polega na przyjmowaniu środków przeciwpsychotycznych. Często niezbędna jest też terapia elektrowstrząsami.

Niestety rokowania nie są dobre, chociaż w dużej mierze zależą od zaawansowania choroby. W początkowej fazie jest możliwość pod wpływem terapii z psychiatrą i leków wyjść na prostą. Zespół Cotarda zagraża życiu, bowiem chory okalecza się, jak również zaniedbuje codzienną higienę, pożywienie.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *