zespół Cotarda

Zespół Cotarda (syndrom chodzącego trupa) – przyczyny

Zespół Cotarda nazywany bywa również syndromem chodzącego trupa. Należy do zaburzeń psychicznych i objawia się urojeniami. Choremu wydaje się iż jest zmarłym, jest przekonany iż jego ciało gnije i się rozpada.

Zespół Cotarda

Zespół Cotarda jest urojeniem śmierci. Ma poważny przebieg i stanowi zagrożenie dla życia i otoczenia. Urojenia nihilistyczne dotyczą przeświadczenia iż nie umrze się więcej, gdyż już się zmarło. Do tego dochodzą urojenia negacyjne polegające na wyrzeczeniu siebie i swej fizyczności.

Pacjent uważa się za nieistniejącą. Nazwa „zespół Cotarda” pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa żyjącego w XIX wieku – Julesa Cotarda, który jako pierwszy opisał to zaburzenie.

Zespół Cotarda – przyczyny zaburzenia

Zwykle pojawia się ten rodzaj urojeń w schizofrenii bądź depresji. Często przy okazji pojawiają się próby samobójcze, zwykle nieudane. Zdarza się że chory jest przekonany iż udało mu się popełnić samobójstwo. Urojenie śmierci może wystąpić także u chorych z wadami strukturalnymi lub uszkodzeniami mózgu, zwłaszcza dróg neuronalnych.

Niektórzy badacze wskazują ze urojenia śmierci wynikają z atrofii jąder podstawnych (pełnią one funkcje związane m. in. z procesami poznawczymi, emocjami), zmian w płatach ciemieniowych albo uszkodzeń mózgu o charakterze rozlanym. Są też naukowcy którzy wskazują na zaburzenia metaboliczne, zwłaszcza zatrucie jako przyczynę urojeń Zespołu Cotarda.

Zespół Cotarda – objawy choroby

Objawami syndromu chodzącego trupa jest przekonanie o własnej śmierci. Chory zatraca swoje poczucie tożsamości i nie chce wierzyć w to ze jest chory i że żyje. Ponadto chory prezentuje zmniejszoną percepcję własnego ciała, jest przekonany i gniciu swego ciała, robakach na nim zerujących.

Objawem jest poczucie braku narządów, ponadto jest pobudzony, porusza się specyficznie i uważa iż czuje wieź ze zmarłymi osobami, często przebywa na cmentarzach. Charakterystyczny jest też obniżony próg bólu.

Z tego wynikają kolejne próby samobójcze i okaleczenia. W związku z urojeniami chory nie myje się i nie pije, nie je, temu zespołowi objawów towarzyszy lęk i poczucie winy. Osoby cierpiące na zespół Cotarda szukają wytłumaczenia dlaczego wciąż znajdują się na ziemi, jeśli już nie żyją. W wyniku dedukcji dochodzi do projekcji iż śmierć i pobyt na ziemi są karą za grzechy. Życie wśród żywych staje się karą przebywania w martwym ciele.

Zespół Cotarda – schorzenie współistniejące

Schorzeniem mogącym towarzyszyć syndromowi żywego trupa jest zespół Capgrasa, schizofrenia i depresja. Leczenie zaburzeń polega na przyjmowaniu środków przeciwpsychotycznych. Często niezbędna jest też terapia elektrowstrząsami.

Niestety rokowania nie są dobre, chociaż w dużej mierze zależą od zaawansowania choroby. W początkowej fazie jest możliwość pod wpływem terapii z psychiatrą i leków wyjść na prostą. Zespół Cotarda zagraża życiu, bowiem chory okalecza się, jak również zaniedbuje codzienną higienę, pożywienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *