cykl bezowulacyjny

Cykl bezowulacyjny – przyczyny i objawy, jak rozpoznać, leczenie

Cykl bezowulacyjny dotyka wiele kobiet, jednak niewiele z nich ma tego świadomość. Brak owulacji jest trudny do rozpoznania, bowiem może występować również wraz z krwawieniem miesięcznym, co bywa mylące. Przyczyny występowania cyklu bez owulacji również są różne i złożone.

Bezpłodność w wyniku zaburzeń owulacji

Owulacja jest niezbędna by mogło dojść do zapłodnienia. To wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwalniana jest komórka jajowa wędrująca do jajowodu. Cykle bez owulacji sprawia, iż kobieta jest bezpłodna, niezdolna do zapłodnienia.

Cykl bezowulacyjny – jak rozpoznać

Należy dobrze znać swoje ciało, aby bezproblemowo ocenić kiedy występuje cykl bezowulacyjny, a kiedy występuje owulacja. Dotyczy to szczególnie kobiet, które nie odczuwają w związku z owulacją żadnych objawów zewnętrznych. Zasadniczo owulacja powoduje bóle w podbrzuszu, uczucie kłucia jajników, ponadto zaobserwować można zmiany w śluzie.

Obfite upławy to najbardziej charakterystyczny objaw owulacji. Poza tym dostępne są też testy owulacyjne, nazywane testami płodności. Brak objawów owulacji wskazuje na cykl bezowulacyjny. Występuje on najczęściej przy rozregulowaniu cyklu, gdy miesiączki są nieregularne i występują co 21 dni czy co 35 dni. Kryterium diagnostycznym może być też pomiar temperatury ciała w okresie spodziewanej owulacji, która przypada na środkowe dni cyklu menstruacyjnego.

Przyczyny braku owulacji

Czynników wpływających na brak owulacji może być wiele, począwszy od chorób układu płciowego, wad budowy macicy, aż po nieodpowiednią dietę kobiety, czy nadużywanie alkoholu, nadmierny stres, również związany z zajściem w ciążę. Udowodniono, iż kobiety którym bardzo zależy na dziecku podczas starań o nie na tyle są zestresowane iż wstrzymują owulację uniemożliwiając zapłodnienie. To zamknięte koło, bowiem im dłużej nie mogą zajść w ciążę tym bardziej się tym faktem stresują i tym bardziej utrudniają owulację.

Kondycja psychiczna jest w tym wypadku kluczowa, bowiem owulacja zależy głównie od hormonów jakie produkowane są w mózgu. Podstawowymi przyczynami cykli bezowulacyjnych są stany depresyjne. Oczywiście zaburzenia hormonalne mogą być powodowane przez inne czynniki takie jak chociażby leki, również antykoncepcyjne tabletki. Źródłem cyklu bezowulacyjnego mogą być zmiany przysadkowe – guzy, stany zapalne lub wszelkiego rodzaju zaburzenia prawidłowej pracy jajników (np. torbiele). Powodem może być też zaburzona praca tarczycy, czy nadprodukcja prolaktyny.

Leczenie zaburzeń cyklu

Gdy jesteśmy pewne lub podejrzewamy występowanie cyklów bez owulacji warto udać się do ginekologa i sprawdzić swój stan zdrowia. Taki stan wymaga leczenia, nie tylko w celu zajścia w ciążę. Terapia trwa stosunkowo długo, około 6 miesięcy, za pośrednictwem tabletek hormonalnych regulujących cykl. Kuracja ta jednak ma wiele skutków ubocznych, bowiem może wpływać na nerki, wątrobę, jak i libido. Czasem najlepsza z możliwych terapii cyklu bezowulacyjnego jest psychoterapia, jednak o zaleceniach musi zdecydować lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *