Recepta elektroniczna – czy można zrealizować ją w każdej aptece?

Recepty elektroniczne od 2020 roku stały się naszym chlebem powszednim i prawdopodobnie większość z nas chociaż raz w życiu zakupiła leki za jej pośrednictwem. Co więcej, taki dokument można dostać za pomocą stron internetowych, które prowadzone są przez doświadczonych specjalistów. E-recepta online to zdecydowanie definicja wygody i komfortu, dlatego też coraz częściej jest preferowaną formą przez pacjentów. Czy elektroniczne zaświadczenie na medykamenty można zatem zrealizować w każdej aptece? Odpowiadamy.

Czym różni się recepta elektroniczna od tradycyjnej?

Od 8 stycznia 2022 roku nastąpiły duże zmiany w służbie zdrowia. Wprowadzono bowiem ustawę, która reguluje wydawanie recept i nakreśla nakaz wystawiania ich w formie elektronicznej. Niemniej jednak w niektórych przypadkach lekarz ma prawo do wypisania zaświadczenia w papierowej postaci. Do takich sytuacji należą m.in.:

  • brak dostępu farmaceuty do systemu teleinformacyjnego,
  • wystawianie recepty dla osoby o nieznanej tożsamości,
  • osobą wystawiającą receptę jest farmaceuta.

Jedyne co różni e-receptę a tradycyjną, jest metoda jej realizacji. Aby móc wykupić leki za pomocą pierwszego dokumentu konieczne jest podanie pracownikowi apteki przypisanego kodu oraz swojego numeru pesel. Oznacza to, że nie musisz posiadać jej fizycznie przy sobie, tak jak jest to wówczas, gdy mamy papierową wersję.

Jakie korzyści przynosi pacjentom e-recepta online?

Każda renowacja w prawie medycznym często przynosi obawy nie tylko specjalistów, ale i również pacjentów. Jednakże w kwestii recept elektronicznych nie ma o co się martwić. Ba! Stały się one alternatywą, o której można by było mówić w samych superlatywach, które postaramy się jak najdokładniej przybliżyć. Po pierwsze e-recepty są kwintesencją komfortu i wygodny, szczególnie dla osób, które nie przepadają za kontrolnymi wizytami u lekarzy. Nie można także zaprzeczyć, iż forma dokumentu, którą można nabyć online, pozwala zaoszczędzić czas. Czekanie w długiej kolejce i dojazd do gabinetu stają się bowiem tylko wspomnieniem.

Potwierdzeniem tezy, że e-recepty z każdym dniem zyskują na popularności, są cyklicznie przeprowadzane statystyki. W 2020 roku zaobserwowane, że w okresie od stycznia do czerwca, lekarze wystawiali ok. 1,2 mln e-recept, a rekordowym miesiącem był marzec, w którym to jednego dnia wypisano ich aż 2 mln. Natomiast badania ARC Rynek i Opinia pokazują, że zaświadczenie elektroniczne jest preferowaną formą przez polskich pacjentów – 84% z nich oceniło je pozytywnie. Większość badanych wskazała główny powód tego, którym jest fakt, iż e-recepta nie wymaga przychodzenia osobiście do przychodni, aby móc kontynuować leczenie farmakologiczne.

W jaki sposób otrzymać e-receptę?

Receptę elektroniczną można otrzymać niezwykle łatwo, a zarazem szybko. Pierwszym sposobem jest telefoniczna konsultacja lekarska w najbliższej przychodni. Rozmowa może być przeprowadzona z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ ma on prawo do wydawania recept na dowolny lek. Decydując się na to należy mieć jednak na uwadzę, że prawdopodobnie nie zostaniemy przyjęci tego samego dnia, ponieważ lekarze interniści nierzadko mają zapełniony cały kalendarz pacjentami.

Drugą metodą jest skorzystanie z usług stron internetowych, które oferują wydawanie e-recept. W firmach tego typu pracuje szereg doświadczonych lekarzy, którzy są dostępni przez całą dobę. Daje to gwarancję sprawnego otrzymania dokumentu nawet w dni wolne od pracy, a sama procedura zajmuje niecałe 30 minut.

Czy każda apteka realizuje e-recepty?

Mamy dobrą wiadomość – pracownik apteki ma obowiązek wydać lek, który wypisany jest na e-recepcie. Ponadto, jeżeli lekarz przepisał Ci kilka medykamentów, to każdy z nich możesz zakupić w innym punkcie. Warto jednak wiedzieć, że wtedy, gdy chcemy nabyć jedno opakowanie tego samego wyrobu z kilku przepisanych, musimy udać się do tej samej apteki po resztę.

Co ciekawe, zauważono, że dzięki e-receptom zminimalizowano pomyłki farmaceutów, które wcześniej występowały na skutek niezrozumienia treści zaświadczenia. Wysnuto zatem wniosek, że elektroniczna wersja dokumentu jest bardziej dla nich czytelna, dlatego też ułatwia i uskutecznia ich pracę.

FAQ:

 

  • Co to jest e-recepta?

 

Elektroniczna recepta jest niczym innym jak cyfrową wersją papierowego dokumentu. Od 2020 roku lekarze mają obowiązek jej wydawania, aczkolwiek wyjątek stanowią dane sytuacje, określone precyzyjnie w ustawie.

 

  • Czy e-recepta online jest bezpieczna?

 

Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeżeli korzystamy z usług firmy, która współpracuje z doświadczonymi lekarzami. Podawane przez nas dane są objęte ochroną, co powoduje, że żadna strona nie ma prawa ich wykorzystać do innego celu niż wystawienie recepty elektronicznej.

 

  • Czy e-recepta online jest płatna?

 

Elektroniczna recepta wydawana za pośrednictwem prywatnych firm jest odpłatna, lecz nie są to zazwyczaj duże koszta. Lekarze współpracujący z takimi siedzibami są dostępni dla nas 7 dni w tygodniu przez 24 godziny, dzięki czemu sprawnie, szybko i przede wszystkim wygodnie otrzymamy receptę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *