antykoncepcja naturalna

Antykoncepcja naturalna – co musimy o niej wiedzieć?

Antykoncepcja naturalna to odmiennie naturalne planowanie rodziny-NPR. Antykoncepcja naturalna polega na unikaniu współżycia w dni płodne kobiety, jakie wyznacza się za pomocą naturalnych form antykoncepcji.

Techniki naturalne

Niezwykle istotnym aspektem w formach antykoncepcji, szczególnie tychże naturalnych, jest analiza poprzez kobietę jej własnego ciała. Należałoby także nadmienić tutaj o karmieniu piersią, jakie znacznie pomaga w naturalnej antykoncepcji, gdyż blokuje owulację. Żeby to wystąpiło, muszą być spełnione różnorodne warunki, pomiędzy innymi to, iż maleństwo karmione jest jedynie mlekiem matki oraz wówczas gdy chce.

Kolejnym wymogiem jest ssanie poprzez małego jedynie piersi mamy oraz karmienie go 6 razy na dzień z przerwami, dotyczy to także nocy. Kolejnym etapem w metodach naturalnych jest baczna kontrola wydzieliny z pochwy. Ukazanie się śluzu bądź kolejna zmiana może wskazywać na to, iż nie został spełniony pewien wymóg oraz wtedy kobieta może być płodna. Ważne jest, że po ciąży zdarzają się cykle bezowulacyjne ze śluzem. Żeby mieć gwarancję, mierzymy temperaturę codziennie rano przed powstaniem z łóżka. Wszelka zmiana temperatury w stosunku do najwyższego z pomiarów mówi o odbytej owulacji.

Naturalne planowanie rodziny (NPR) – obliczanie dni płodnych

W normalnym planowaniu rodziny (NPR), odmierzając okres, kiedy można zajść w ciążę, trzeba zawrzeć długość życia plemnika w drogach rodnych – 72 godziny (większy margines bezpieczeństwa sięga chociażby 5 dni), natomiast komórka jajowa po owulacji żyje 24-48 godzin. Pierwsze dni po skończonym krwawieniu to czas średniej bezpłodności. Bezpłodność przedowulacyjna trwa cztery dni, pewnym dniem niepłodnym jest jedynie dzień pierwszy. Dni prawdopodobnie płodne (przy cyklu 28-dniowym) trwają od dnia 9-17 – to jest do czasu obumarcia komórki jajowej. Kolejne dni cyklu są czasem bezwzględnej bezpłodności.

Metoda termiczna – dla szczegółowych

Metoda termiczna polega na badaniu wpływu hormonów na ciepłotę ciała kobiety (estrogeny zmniejszają, natomiast progesteron zwiększa temperaturę o parę kresek). Pomiaru dokonujemy codziennie rano, dzięki czemu w czasie wystąpienia jajeczkowania możemy zobaczyć ważny wzrost temperatury (min. o 0,4 – 0,8ºC). Podniesiona ciepłota ciała utrzymuje się poprzez trzy następne dni oraz prezentuje czas płodny.

Spadek temperatury mówi o ukończeniu jajeczkowania, natomiast będące po nim dni są czasem poowulacyjnej bezpłodności, podczas której mamy gwarancję, iż kobieta nie zajdzie w ciążę. Żeby określić czas ewentualnej bezpłodności przedowulacyjnej od pierwszego dnia wzrostu temperatury trzeba odjąć co najmniej 6-8 dni. Podstawową korzyścią metody termicznej jest jej pełna obojętność dla zdrowia. Do największych wad należą nieodzowność samodyscypliny oraz dokładności i niska efektywność, ponieważ wszystkie stany zapalne oraz zaziębienia mogą wywoływać mankamenty w pomiarach.

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów polega na obserwacji śluzu szyjkowego. Charakteryzuje się jego dwa typy: estrogenny – specyficzny dla płodnego czasu okołoowulacyjnego i gestagenny – pojawiający się w fazie niepłodnej cyklu. Jest gęsty oraz kleisty, zatem nieprzepuszczalny dla plemników. Jakie są trzymane w oczkach sieci śluzu szyjkowego oraz tam pod wpływem kwasowego pH pochwy zanikają po blisko 8-12 godzinach. Żeby odróżnić śluz płodnego okresu, należy paru miesięcy obserwacji. Estrogenny jest przejrzysty, szklisty, rozciągliwy, śliski, ciągnący się, powoduje wrażenie wilgoci w pochwie, tymczasem gestagenny. Zamazany, mglisty, kłaczkowaty, gęsty, lepki, nie ciągnący się, kleisty, nieśliski, białawy bądź żółtawy. Gdy zakończy się menstruacja, ilość wydzieliny w pochwie jest mała.

Stosunek przerywany

Stosunek przerywany można wykorzystywać jako naturalny preparat antykoncepcyjny, jednakże jego efektywność jest mała. Współczynnik Pearla zawiera się tutaj w rozdziale 15-28, dodatkowo stosunek przerywany obciążony jest określonym zagrożeniem. Samo wyjęcie członka z pochwy przed wytryskiem może nie starczyć, gdyż w trakcie stosunku z członka wydobywa się tzw. preejakulat. Chociaż w mniejszej ilości aniżeli podczas wytrysku, to w nim także znajdują się plemniki zdolne zapłodnić komórkę jajową. Ważna dla owej techniki jest także silna wola partnera. To on musi być świadom na tyle własnego ciała, żeby tuż przed wytryskiem opuścić waginę.

Czy niehormonalne techniki antykoncepcji są efektywne?

Niehormonalne techniki antykoncepcji, gdy idzie o naturalne planowanie rodziny, nie wyróżniają się zbyt dużą efektywnością. Pomimo ich używania u wielu kobiet dochodzi do zapłodnienia. Zwłaszcza dlatego, iż o ile organizm anonsuje owulację, to niezwykle trudno przewidzieć ją parę dni wcześniej, natomiast żywotność plemników w organizmie pań wynosi aż 48 godzin. Więc unikanie stosunku jedynie w dni płodne nie zawsze okazuje się efektywne. Gdy partnerzy nie są gotowi na dziecko, winni dobrać pozostałe zabezpieczenie. Identycznie nieskuteczna może wykazać się metoda obserwacji śluzu. Chociażby gdy kobiety mają ogromną wprawę oraz znają swój system, muszą pamiętać, iż wszystkie choroby intymne pochwy mogą mieć wpływ na wydzielinę. Identycznie zmienia się ona po stosunku lub przed menopauzą.

Komentarze

  1. Jak zwykle,obsrac to co nie szkodzi ale wymaga pracy nad soba a pochwalac to co robi z czleka zwierze byleby sie tylko „zabezpieczyc”,jakoby dziecko bylo jakim problemem czy tragedia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *