żyj z pompą

Żyj z pompą! – ogólnopolska akcja edukacyjna pompy baklofenowej

Żyj z pompą! Dzieci nieuleczalnie chore potrzebują nieustannego wsparcia, nie tylko finansowego. Dzięki temu łatwiej jest im żyć i pokonywać przeciwności losu. Żyj z pompą! to wspaniała kampania edukacyjno-społeczna wspierająca dzieci z MPD.

Problemy dzieci z MPD

Mózgowe porażenie dziecięce to choroba nieuleczalna, spowodowana urazami w obrębie czaszki. Uszkodzone zostają partie mózgu odpowiedzialne za równowagę, postawę, koordynację wzrokowo-ruchową. Przyczyną mogą być różne infekcje w czasie ciąży, toksoplazmoza, trudny poród i wiele innych. Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym cierpią na nadmierne napięcie mięśniowe, wyrażające się nieprawidłową postawą ciała.

Nie poruszają się samodzielnie, często cierpią ból z powodu spastyczności. Mogą też wykazywać mimowolne i nieskoordynowane ruchy. Odpowiednia farmakoterapia i rehabilitacja mogą jednak pozwolić uzyskać takim dzieciom samodzielność. Dzieci z MPD często cierpią na niezrozumienie społeczne. Upokarzające dla nich jest, gdy ludzie odbierają ich jako niepełnosprawnych umysłowo.

Często dorosłe już osoby z MPD są traktowane jak upośledzone dzieci, co na pewno nie pomaga im w rehabilitacji i osiąganiu samodzielności. Oprócz tego codzienne funkcjonowanie sprawia im ból. Ich mieszkania często nie są przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Są uzależnione od innych osób.

Żyj z pompą!

Osoby z MPD nie są jednak skazane na wegetację przez resztę życia. Kampania „Żyj z pompą!” ma na celu podniesienie świadomości osób chorych, ich bliskich, a także lekarzy i rehabilitanów. Ma na celu uświadomienie im, że istnieją nowoczesne sposoby leczenia MPD. Pompa baklofenowa to wszczepiona do mózgu pompa. Ma ona na celu regularne wtłaczanie baklofenu do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Pozwala to znacznie obniżyć spastyczność mięśni i złagodzić ból. Dzięki pompie baklofenowej chorzy mogą w miarę normalnie poruszać się i samodzielnie funkcjonować. To nowoczesny sposób leczenia MPD, który wciąż jest zbyt mało znany, nawet wśród lekarzy neurologów. Dlatego zasługuje, by promować go wśród wszystkich potencjalnie zainteresowanych!

Sposoby promocji pompy baklofenowej

Zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie MPD jest bardzo ważne. Po to, by nie wykluczać chorych ze społeczeństwa, ale pomagać im w dążeniu do samodzielności. Wystarczy odrobina wsparcia, dobrze dobrany sposób leczenia, aby chory mógł funkcjonować normalnie. Wielu chorych z MPD kończy szkoły, studia, zakłada rodziny. Aby rozszerzać świadomość istnienia pompy baklofenowej, zorganizowano ciekawą akcję na Facebooku.

Osoby biorące w niej udział mają za zadanie opublikować na swojej tablicy film. Mają na nim pompować coś lub robić pompki. Powinny też zachęcić przynajmniej 3 inne osoby do opublikowania takiego filmu. Tym samym świadomość o pompie rozszerza się na całą Polskę! W akcji wzięło już udział kilka znanych osobistości. To bardzo ważne, ponieważ udział znanych osób w takich akcjach zwiększa szanse ich powodzenia. W tym przypadku stawka jest ogromna. Dlatego też wspierajmy tego typu akcję i promujmy je!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *