hemolakria

Hemolakria – przyczyny, objawy leczenie, diagnoza

Hemolakria jest tajemniczym zjawiskiem, opisanym po raz pierwszy w XVI wieku. Krwotok z oczu, bo o tym zjawisku mowa, może występować nawet kilka razy dziennie i trwać od kilku minut do godziny. Zaburzenie na ogół nie wiąże się z żadnymi bólowymi dolegliwościami.

Hemolakria a hormony

Nie od dziś wiadomo, że hormony mogą nieźle namieszać w naszym życiu. Nie ma w tym nienormalnego, ponieważ to właśnie one regulują nasz metabolizm, układ odpornościowy, samopoczucie i zachowanie. Jeśli zatem, gospodarka hormonalna naszego ustroju ulegnie rozregulowaniu, mają prawo w naszym życiu dziać się różne dziwne rzeczy – zarówno ze strony poszczególnych narządów, jak i naszej psychiki…

Hemolakria wiąże się z nieprawidłowościami w całym naszym organizmie i dotyczyć może również stanu psychicznego organizmu. Na ogół schorzenie wiąże się jednak, z zapaleniem spojówek, naczyniakiem krwionośnym włośniczek, nowotworem nosa i nowotworem przynosowym. Ponadto, udało się udokumentować, że możliwe jest powstanie w rejonie oka patologicznej tkanki, która ma prawo krwawić, kiedy działają na nią hormony płciowe. Jak to możliwe?

Co ma wspólnego endometrioza z okiem?

Chyba każdy z nas kojarzy, że endometrium to nic innego jak błona śluzowa macicy, która rozrasta się, gdy w jajnikach dojrzewają pęcherzyki Graafa. Ulega wówczas zwiększeniu produkcja estrogenów. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie macicy do rozwoju zapłodniownej komórki jajowej. Jeśli do zapłodnienia, jednak nie dojdzie, przez organizm kobiety wytwarzany jest inny hormon – progesteron. To właśnie on hamuje dalszy wzrost endometrium. Po ok. 2 tygodniach po owulacji, błona macicy ulega złuszczeniu. Właśnie wtedy pojawia się miesiączka.

Czasami u kobiet występuje takie zjawisko jak endometrioza. Oznacza to, że błona macicy umieszczona jest poza jamą macicy. Czasami też złuszczająca się błona, trafia przez pomyłkę do jajowodów, otrzewnej, jelit, pęcherza. Komórki zakotwiczają się tam na stałe. Do niedawna nieznany był przypadek występowania endometrium w oku, ale jak dowodzą badania naukowe – jest to możliwe…

Okazuje się, że komórki endometrium mogą zagnieździć się również w najmniej oczekiwanych miejscach! Oczywiste jest, że błona macicy reaguje na hormony wytwarzane przez nasze ciało, logiczne zatem, że komórki endometrium reagować będą również, jeśli zlokalizują się w innym miejscu. Endometrium ukryte w spojówce oka, krwawiło w reakcji na hormony płciowe, prowadząc do hemolakrii – krwawych łez

Hemolakria a choroby i urazy oka – objawy

 • Hemolakria może pojawić się również jako efekt zwiększonego ciśnienia w gałce oka. Takie zjawisko występuje m.in. w rozwoju jaskry. W tej chorobie zwięszkone ciśnienie powoduje niszczenie nerwu wzrokowego, co może prowadzić do trwałej ślepoty. W trakcie rozwoju ma prawo pojawić się hemolakria.
 • Udokumentowany został przypadek, gdzie młody człowiek został ukąszony przez węża, na skutek czego w sposób znaczny podniosło się ciśnienie krwi, również w oku. W rezultacie, pacjentowi poczęły płynąć krwawe łzy.
 • U niektórych osób w trakcie stresu obserwuje się krawe łzy. Powstają jako skutek nadciśnienia i kruchych naczyń krwionośnych
 • wewnątrzgałkowy guz – guzy wewnątrz oka mają tendencje do krwawień
 • zapalenie spojówek

Krew w delikatynych strukturach oka

 • krew w tęczówce – stanowi objaw jaskry
 • krwawienie w siatkówce – rzadkie przypadki, na ogół potrzebna jest interwencja chirurgiczna i antybiotykoterapia
 • Krwawienie może również wystąpić w przedniej komorze oka, oczodole i ciale szklistym

Inne możliwe przyczyny krwawienia

Istnieje również zjawisko nazywane kontuzją oczu”. Chodzi o to, że krwotok nie pojawia się w wyniku bezpośredniego urazu oka, ale np. w wyniku urazu czaszki czy klatki piersiowej, na skutek przecieku krwi do naczyń oka. Dochodzi wówczas do przesączu krwi. Kontuzje pojawiają się na ogół w 3 etapach:

 1. uszkodzenia są niewidoczne i zachowana jest funkcjonalność wzroku
 2. następuje niewielkie odkształcenie struktury oka, w obrębie której, nastąpiło krwawienie, ostrość wzroku ulega zmniejszeniu
 3. uszkodzenie struktury oka, możliwa utrata wzroku

Często pojawiają się w praktyce sytuacje, gdzie nie ma zgodności między stopniem stłuczenia oka, a ciężkością zmian. Bardzo często przyczyną ciężkich uszkodzeń jest miażdżyca, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, angiopatia siatkówki, nieprawidłowości w układzie naczyniowym oka. Są to schorzenia, które dodatkowo mogą nasilać uszkodzenia i sprzyjać krwotokom.

Leczenie

Hemolakria nie zawsze jest niebezpieczna i nie zawsze świadczy o rozwoju ciężkiej choroby. Bywa, że pojawia się jako wynik nadciśnienia. Tak czy tak, nie należy niczego bagatelizować. Nawet jeśli, krwawienie wystąpiło z jakiejś błachostki, dobrze wiedzieć, że zbyt częste krwawienia uszkadzają struktury oka, takie jak siatkówka. Grozi to całkowitą utratą wzroku. Właśnie dlatego, nawet po pojedynczym incydencie hemolakrii potrzebna jest wizyta u okulisty.

W przypadku nadciśnienia stosuje się krople do oczu, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia oka. Jeśli, hemolakria występuje w następstwie urazu należy zgłosić się do specjalisty. O ile, krwawienie wystąpiło wyłącznie na zewnątrz nie ma powodów do obaw, ale jeśli skrzepy krwi obecne są wewnątrz, problem jest nieco większej wady. Skrzepy krwi należy wyciągnąć, w przeciwnym razie może dojść do stanu zapalnego oka, a w rezultacie komórki układu immunologicznego uszkodzą elementy oczne. Poza tym, zastygnięta krew obecna wewnątrz gałki ocznej, może powodować deformacje, niszczenie czy przysłaniać obraz widzenia. W przypadku guzów oka, konieczna jest operacja i wdrożenie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *