mankietowa resekcja żołądka

Mankietowa resekcja żołądka – operacja, cel zabiegu, zalety i wady

Mankietowa resekcja żołądka, zwana też rękawową, jest zabiegiem bariatrycznym, wykonywanym u chorych na otyłość olbrzymią. Jest to stosunkowo nowy zabieg, wykonywany laparoskopowo. Ta operacja, uważana jest za dość inwazyjną, a co za tym idzie nieodwracalną, gdyż w wyniku jej wykonania, usuwana jest znaczna część żołądka. Jest to zazwyczaj około 2/3 całości, przez co następuje zmiana kształtu tego organu. Żołądek z formy worka, przybiera postać rękawa, stąd też nazwa zabiegu mankietowa (rękawowa).

W jakim celu zabieg rękawowej resekcji żołądka jest wykonywany?

Tak duża ingerencja w struktury żołądkowe, powoduje iż fragmenty żołądka po usunięciu ich do zewnątrz, odsłaniają nam coś w rodzaju nowego organu, który jest znacznie mniejszy niż postać początkowa, przez co pacjent nie jest w stanie spożywać takich samych ilości pokarmów jak przed operacją. Większość operowanych, traci masę ciała dość szybko, mówi się nawet o utracie wagi o ponad połowę do dwóch lat po operacji. Tak zmniejszony żołądek, ogranicza uczucie głodu u pacjenta, a procesy trawienne i przyswajanie pokarmu staje się o wiele szybsze. Jedną z zalet zabiegu jest także krótszy czas leczenia oraz mniejsze rany pooperacyjne.

Jak wygląda operacja?

Wbrew pozorom, zabieg wyglądający na bardzo skomplikowany, tak naprawdę trwa około 90 minut. W trakcie jego wykonywania, pacjent poddany jest oczywiście całkowitemu znieczuleniu. Także po operacji, podaje się mu środku przeciwbólowe. Rekonwalescencja, zajmuje około kilku dni, a już po paru tygodniach, pacjenci są w stanie wrócić do codziennego życia. Najważniejszym elementem, jest bezapelacyjnie dieta, do której pacjent winien się stosować po operacji. Istotna tu jest, całkowita zmiana nawyków żywieniowych i podjęcie aktywności fizycznej, tak aby efekty operacji mankietowej resekcji żołądka, były jeszcze bardziej widoczne i zadowalające.

Od razu po zabiegu, do czasu około 2-3 tygodni, pacjent powinien swoją dietę oprzeć na płynach i posiłkach zmiksowanych. Po takim czasie, dopiero można zacząć włączać do swojej diety produkty stałe. Dzięki takiej operacji, pacjenci są w stanie zwalczyć otyłość, ale także pozbyć się ryzyka chorób tętniczych, cukrzycy, zmniejszyć cholesterol czy wyeliminować bezdech senny.

Dla kogo polecany jest zabieg? Jakie są jego zalety i wady?

Każdą decyzję o wykonaniu zabiegu, należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Niemniej jednak większość osób, które powinny być zainteresowane rękawową resekcją żołądka to przede wszystkim:

  • chorzy, cierpiący na otyłość olbrzymią, których BMI waha się w skali 40-50.

Pacjent, który chciałby, aby wykonano taki zabieg u niego, musi także być osobą zmotywowaną. Osobą, która po operacji pójdzie na ustępstwa, nie będzie uciekać od niezbędnej diety, podjadać czy odmawiać współpracy. Osoby, które mogą być zdyskwalifikowane lub nieuznane do tego rodzaju operacji, to chorzy którzy łączą jedzenie ze stresem (pod wpływem różnych wydarzeń czy impulsów następuje kompulsywne objadanie się), spożywają duże ilości słodyczy, mają cukrzycę typu 2.

Oprócz wyżej wspomnianej łatwiejszej hospitalizacji i rekonwalescencji po operacji, zaletą tego zabiegu jest też znaczne zmniejszenie łaknienia. Hormon za to odpowiedzialny, zostaje usunięty wraz ze zbędną częścią żołądka. Ponadto jest on dużo prostszy niż bajpas żołądkowy. W organizmie nie jest umieszczany żaden implant, a kontrolowanie i niwelowanie chorób związanych z otyłością jest dużo łatwiejsze. Jednakże, jest to zabieg usuwający żołądek na stałe, stąd też mogące pojawić się powikłania. Minusem jest także bardziej rygorystyczna dieta niż w przypadku innych, mniej ingerujących w struktury żołądka zabiegów.

Jest to zabieg, którego nie możemy odwrócić. Czasem zmniejszony żołądek ulega rozszerzeniu się co wymusza na pacjencie poddanie się kolejnej operacji. Powikłania, które mogą wystąpić to m.in: infekcje, krwawienia, uszkodzenie śledziony czy nerek, niewydolność oddechowa, przepuklina czy z tych psychicznych- depresja. Śmiertelność pacjentów, nie jest duża, prawdopodobieństwo wystąpienia to mniej niż 1%.

Mankietowa resekcja żołądka

Dla niektórych pacjentów, to jednak jedyne wyjście, aby podjąć walkę o siebie i zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Otyłość powoduje, nie tylko problemy fizyczne, związane z poruszaniem się, wykonywaniem najprostszych czynności życia codziennego, ale też problemy psychiczne. Chorzy zazwyczaj mają bardzo niską samoocenę związaną ze swoim wyglądem. Unikają wyjścia z domu, czas spędzają samotnie, często łącząc swoją depresję z jedzeniem, w którym to jako jedynym, odnajdują ukojenie. Zabieg, pozwala zmienić codzienność chorych, pozwalając im korzystać z życia, bez kompleksów, a przede wszystkim zadbać o własne zdrowie. Brak chorób czy zagrożeń wynikających ze schorzeń tętniczych, nadciśnienia, podwyższonego cholesterolu, dolegliwości serca. A także innych tego typu nieprzyjemności, jest czymś co na pewno wpływa na długość i jakość życia. Szczególnie kiedy takim problemem, dotknięte są osoby młode.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *