Otyłość pośladkowo-udowa to typ otyłości gynoidalnej dotykającej głównie kobiety (gyne – kobieta). Zwana popularnie sylwetką typu gruszka, charakteryzuje się znaczną dysproporcją między dolną a górną częścią ciała. Nadmiar tkanki tłuszczowej umiejscowiony jest przede wszystkim w okolicy bioder, pośladków oraz ud, przy zachowaniu normalnej lub drobnej budowy tułowia. Chociaż otyłość gynoidalna nie stanowi aż takiego zagrożenia dla zdrowia jak androidalna (brzuszna), jednak trudniej jej się pozbyć i tak jak każdy rodzaj otyłości prowadzi do występowania wielu zaburzeń, groźnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Przyczyny otyłości gynoidalnej
Otyłość jest konsekwencją systematycznie postępującej i nieleczonej nadwagi. Zbyt duża, w stosunku do zapotrzebowania organizmu, podaż energii zawartej w pożywieniu skutkuje zmagazynowaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie. Kobiety mają uwarunkowaną hormonalnie i genetycznie skołonność do jej odkładania się w dolnych częściach ciała. Jeśli w danej rodzinie występowała otyłość pośladkowo-udowa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ona dotyczyła kobiet z tej rodziny w następnych pokoleniach. Otyłość gynoidalną diagnozujemy dla osób z nadmierną wagą, dla których wskaźnik BMI jest wyższy niż 25, a wskaźnik WHR (Waist-Hip Ratio) nie przekracza 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn.
Wskaźnik WHR to obwód w pasie podany w centymetrach podzielony przez obwód bioder w centymetrach. Otyłość udowo-pośladkowa może być spowodowana wieloma czynnikami, nie tylko genetycznymi, ale także środowiskowymi. Za najczęstsze jej przyczyny uważa się:
- niewystarczającą aktywność fizyczną
- nieprawidłowy sposób odżywiania
- choroby, m.in.: zespół policystycznych jajników, niedoczynność przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy
Czy otyłość pośladkowo-udowa jest niebezpieczna?
Według ekspertów otyłość pośladkowo-udowa jest mniej szkodliwa dla organizmu niż otyłość brzuszna, jednak nie jest dla niego obojętna i pociąga za sobą liczne, groźne konsekwencje zdrowotne.
Wśród nich wymienia się najczęściej:
- zaburzenia rytmu serca
- choroby zwyrodnieniowe stawów i kości
- schorzenia dróg żółciowych
- żylaki podudzi
- zaburzenia oddychania
- bezdech senny
- choroby nowotworowe macicy i piersi
Bez względu jednak na rodzaj otyłości nadmierna masa tkanki tłuszczowej znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Organizm jest mniej sprawny i szybciej się męczy. Poza tym, nie tylko dolegliwości fizyczne stanowią problem. Nierzadko u otyłych osób stwierdza się obniżone poczucie własnej wartości. Często taki stan prowadzi do zaburzeń nastroju, a w dłuższym okresie czasu prowadzi nawet do depresji. Dlatego warto jest, przed rozpoczęciem walki w otyłością, zasięgnąć opinii specjalisty, który pomoże dobrać najlepszą do sytuacji terapię. Otyłość pośladkowo-udowa wymaga modyfikacji nawyków żywieniowych oraz dobrania odpowiednich ćwiczeń fizycznych.
Leczenie otyłości pośladkowo-udowej
Walka z otyłością wymaga sporo samozaparcia i dużej motywacji. Podstawowym narzędziem w tej walce jest odpowiednia dieta. Aby była w pełni bezpieczna oraz skuteczna, bez ciągłego efektu jo-jo, odradza się jednak stosowania restrykcyjnych diet. Otyłość pośladkowo-udowa wymaga zmiany stylu odżywiania, który polega na trwałym wyeliminowaniu pewnych grup pokarmów i zastąpienie ich innymi, zdrowszymi. Taki sposób odżywiania oparty jest na produktach o niskim indeksie glikemicznym (IG ≤ 55), czyli wskaźniku informującym o tempie wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu danego produktu spożywczego. W codziennym jadłospisie dominować powinny:
- surowe lub gotowane na parze warzywa – kapusta, kalafior, cukinia, ogórek, papryka, szpinak, bakłażan, ciecierzyca, bób
- świeże owoce – zwłaszcza grejpfrut, papaja, jagody, jabłka, gruszki, kiwi, czereśnie, granat, morele, ananas, porzeczka
- niektóre rodzaje produktów pełnoziarnistych – chleb żytni razowy, ryż brązowy, kasza gryczana, płatki owsiane, makarony
Oczywiście trzeba szukać więcej takich zdrowych i sprzyjających smukłej sylwetce produktów, aby urozmaicić posiłki. Warto do tego stosować przeróżne ziołowe przyprawy oraz dodawać do potraw w umiarkowanej ilości orzechy, pestki, nasiona i kiełki. Z diety na zawsze należy wyeliminować cukier oraz wszelkie produkty z białej mąki.
Kolejnym, nieodzownym elementem do tego, aby otyłość pośladkowo-udowa zniknęła na zawsze, jest aktywność fizyczna. Najbardziej wskazaną formą ćwiczeń przy tego typu otyłości są ćwiczenia kardio, czyli wysiłek wydolnościowy.Poza utratą kilogramów, poprawią wydolność serca i wzmocnią układ krążenia. Warto skupić się na ćwiczeniach wyrównujących różnice miedzy dolnymi a górnymi partiami ciała. Na wysmuklenie nóg doskonałe będą zajęcia choreograficzne z użyciem stepu, rowerka czy marsze i spacery oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe. Natomiast górną część ciała należy wzmacniać ćwiczeniami siłowymi, który wzmocni i rozbuduje mięśnie klatki piersiowej i ramion, poprawiając proporcje ciała.
Dobrze jest uzupełnić walkę z otyłością zabiegami pielęgnacyjnymi. Dostępne dzisiaj nowoczesne zabiegi masażu wzbogacone dobrymi kosmetykami mogą mocno wspomóc cały proces a już na pewno umilić trudne chwile, które mogą przydarzyć w drodze po zdrowie.