alergia okolic intymnych

Alergia okolic intymnych – przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie

Alergia okolic intymnych może sprawiać nie lada kłopot nie tylko z powodu bolesności i dyskomfortu,a le i wstydu. Świąd, wysypka i uczucie pieczenia to nic przyjemnego. Alergia tych okolic przeważa u kobiet, za co odpowiedzialna jest budowa narządów płciowych. Najczęściej powodują ją proszek do prania, prezerwatywy, czy podpaski. Najbardziej narażone są na alergię okolic intymnych osoby o cerze wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Przyczyny i objawy alergii

Pierwszym objawem, jaki winien budzić niepokój jest wysypka. Towarzyszy jej najczęściej swędzenie i pieczenie. Na skórze wystąpić może pokrzywka, zaś w pochwie upławy. Typowym objawem jest suchość skóry typu liszaj, ściągniecie skóry. Czasami wraz z wysypka pojawia się także stan podgorączkowy oraz opuchlizna, czy to pochwy, czy penisa. Mimo iż do niedawna winą za objawy alergii obarczano infekcje intymne, to dziś wykluczono związek, za to uznaje się iż powodem alergii są substancje perfumujące, zawarte w płynach do higieny intymnej, płynach do płukania tkanin itp.

Zdarza się, iż na alergię, jej nasilenie ma wpływ włókno z jakiego wykonana jest bielizna. Przyczyna alergii nie jest sam w sobie alergen, ale funkcjonowanie układu odpornościowego, który nieprawidłowo traktuje daną substancję jako szkodliwą i wymagająca zwalczania. Bardzo często alergia miejsc intymnych współistnieje z innymi alergiami, również pokarmowymi.

Zapobieganie i leczenie

Sposobów na zapobieganie alergii okolic intymnych jest wiele i nie rzadko są one swoiste dla danej osoby. Pomóc może noszenie bielizny z naturalnych włókien, głównie bawełny, jak też używanie ręcznika wyłącznie dla siebie i przeznaczonego tylko do okolic intymnych. Rezygnacja z perfumowanych wkładek, podpasek, jak i papieru toaletowego to również sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Stosowanie kosmetyków dla alergików wyrobów hypoalergicznych pozwoli złagodzić objawy alergii i zapobiec nawrotom. W pozbyciu się alergii pomoże także unikanie długich i gorących kąpieli, zwłaszcza z płynem do kąpieli.

Warto rozważyć także rezygnacje z używania prezerwatyw, w których uczulać może zarówno lateks, jak tez substancje zapachowe, smakowe. Niestety alergia okolic intymnych często jest mylona z infekcjami i zakażeniami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Leczenie w kierunku chorób grzybiczych, wenerycznych nie przynosi skutku. Gdy obserwujemy, iż zastosowane leczenie nijak ma się do odczuwanych dolegliwości warto zrobić testy alergiczne, nawet na własną rękę, bo najpewniej jest to reakcja alergiczna.

Dlaczego okolice intymne

Można się zastanawiać dlaczego jak raz wysypka i świąd dotyczą okolic intymnych a nie na przykład rąk, czy twarzy. Otóż cyrkulacja powietrza oraz ocieranie się skóry w okolicy intymnej powoduje, iż do alergii dochodzi znacznie łatwiej niżeli na otwartej przestrzeni skóry dłoni, czy łydki. Okolice intymne to delikatne miejsca o cienkiej warstwie skóry,podatne na pokrzywki, wysypki itp.

Alergia na lateks a alergia okolic intymnych

Bardzo często alergia okolicy intymnej spowodowana jest alergią na lateks. Za wystąpienie objawów odpowiedzialne są prezerwatywy zawierające lateks. Alergia wystąpić może zarówno u mężczyzny jak i kobiety. Wraz ze współżyciem związana jest także alergia na lubrykanty. Przyczyną alergii bywają również środki plemnikobójcze zawarte w licznych środkach antykoncepcji kontaktowej.

Uciążliwość alergii

Alergia na kosmetyki, środki czystości, papier toaletowy jest bardzo uciążliwa, bowiem wymaga zaopatrzenia się w specyficzne środki dla alergików i szczególne traktowanie swoich okolic intymnych. Dyskomfort w publicznej toalecie, poza domem, jak również ryzyko użycia nowego kosmetyku.

Często rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków dedykowanych nie tyle alergikom, co niemowlętom, posiadających atest PZH. Przyczyną alergii bywają też środki barwiące tkaniny, co należy zauważyć na etapie zakupów odzieżowych. Tym samym liczyć się powinien nie tylko skład surowcowy, ale i kolor. Dotyczy to głównie bielizny, spodni, rajstop. Co ciekawe alergenem może być również nikiel, który występuje w drobiazgach zdobiących spodnie, czy majtki, paski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *