Otyłość a stres

Otyłość a stres – Jak stres wpływa na otyłość?

Otyłość a stres to zależność ściśle ze sobą powiązana. Przewlekły stres prowadzi do otyłości. Wniosek ten został postawiony przez naukowców. Na tle stresu ludzie jedzą rzadziej, ale w dużych porcjach, mają niezdrowe zapotrzebowanie na pokarmy tłuste i wysokowęglowodanowe.

Jak wyjaśnić związek otyłości ze stresem?

Po pierwsze, w stanie stresu zużywa się dużo siły i energii. Organizm stara się odzyskać te koszty. I tak szybko, jak to możliwe dzięki wysokokalorycznej żywności. Żywność węglowodanowa jest źródłem natychmiastowej energii, słodycze powodują, że nasycenie pojawia się w ciągu kilku minut. Z ciągłym stresem przejadanie się staje się nawykiem.

Drugi, bardzo ważny aspekt. Pod wpływem stresu z kory nadnerczy uwalniany jest specjalny hormon – kortyzol. Dzięki wysokiej zawartości kortyzolu we krwi zmiany biochemiczne w organizmie następują gwałtowne w postaci nagromadzenia rezerw tłuszczu. W praktyce dietetyków często jest obserwowane że, na tle stresu osoba schudła, na przykład, 10 kilogramów, ale następnie bardzo szybko zyskała 15kg. Jest to praktycznie nieuniknione. Najbardziej niezawodnym sposobem poradzenia sobie ze stresem i otyłością jest kontakt z profesjonalnym psychoterapeutą.

Otyłość a stres – walcz lub uciekaj

Mechanizm stresu w ludzkim organizmie powstaje w czasie, gdy stres musiał poprawić zdolność osoby do walki lub ucieczki przed niebezpieczeństwem: atak dzikiego zwierzęcia, innego plemienia itp. Walcz lub uciekaj. Stres jest tworzony przez myślenie, które aktywuje szereg reakcji fizycznych, które powinny być najbardziej skuteczne w przygotowaniu ciała do walki lub ucieczki. Dlatego pod wpływem stresu:

  • Impuls wzrasta (organizm postrzega go, jako sygnał i przypływ krwi w zaangażowanych mięśniach)
  • Ciśnienie krwi wzrasta (dla szybkiego transportu krwi w organizmie)
  • Tłuszcz jest uwalniany w postaci złogów tłuszczu, (co zapewnia wybuch energii do walki)
  • Glukogen (cukier) jest uwalniany z wątroby, (co zapewnia szybkie uwalnianie energii)
  • Krew trochę gęstnieje, (co w przypadku urazu zmniejsza utratę krwi)
  • W niektórych miejscach dochodzi do zaciśnięcia naczyń krwionośnych (na przykład wokół przewodu pokarmowego, do energii nie do trawienia, ale do walki)
  • W niektórych miejscach dochodzi do ekspansji naczyń krwionośnych (na przykład rąk i nóg)

Wszystkie te reakcje nie tylko zwiększają fizyczne możliwości organizmu, ale bez nich istnienie człowieka na ziemi nie jest możliwe. Problemy ze stresem pojawiają się, gdy wpływ stresu na organizm staje się mniej lub bardziej trwały.

Czy zdrowa, dieta może powstrzymać stresujące sytuacje?

W niektórych przypadkach tak. Na przykład tradycyjna medycyna radzi uspokoić nerwy, za pomocą szklanki ciepłego mleka z miodem przed snem. I to naprawdę świetny środek uspokajający. Samo mleko zawiera w swoim składzie cały zestaw niezbędnych aminokwasów, w tym tryptofan: dostając się do krwi, hormon ten przyczynia się do uwalniania hormonu radości i harmonii – serotoniny. Układ nerwowy uspokaja się, następuje uczucie spokoju.

Miód jest produktem węglowodanowym, ale zawiera tak zwane wolne węglowodany, które z jednej strony są bezpieczne w sensie przybrania na wadze, a z drugiej strony są dobrze nasycone energią i zaspokajają uczucie głodu. Jeżeli ktoś chce się rozweselić i pozbyć się złego nastroju może kupić kup szklankę świeżych jagód. Ta jagoda ma tak wiele witamin i mikroelementów, że pomaga odzyskać stabilizację układu nerwowego w ciągu kilku minut. Aby poczuć się lepiej warto postawić na zdrową żywność a nie będzie żadnych dodatkowych kilogramów.

Jak stres wpływa na otyłość?

Jak już wspomniano w sytuacjach stresowych hormon kortyzol jest wydzielany. To właśnie ten hormon przyczynia się do akumulacji tłuszczu w jamie brzusznej. Oznacza to, że tłuszcz gromadzi się pod mięśniami i pokrywa organy wewnętrzne. Z powodu złogów tłuszczu zmienia się proporcja talii do bioder. Wysoki poziom tłuszczu w jamie brzusznej zwiększa ryzyko zawału serca i jest składnikiem zespołu metabolicznego. Choroba ma wiele konsekwencji od wysokiego cholesterolu po cukrzycę i choroby serca.

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemu są oczywiście, regularne ćwiczenia i właściwe odżywianie. Ale niezwykle ważne jest, aby pracować nad zmniejszeniem poziomu stresu. Badania pokazują, że otyłe kobiety, które ćwiczyły medytację w celu świadomego przyjmowania pokarmu, znacznie zmniejszyły poziom kortyzolu we krwi i łatwiej im było pozbyć się tłuszczu z brzucha.

Stres powoduje również inne problemy w pracy ludzkiego organizmu: prowadzi do tego, że wydajność danej osoby maleje, pojawia się zaburzenie pamięci, pojawia się dezorientacja i trudności z koncentracją uwagi. Mały stres może być nawet korzystny dla organizmu, ponieważ prowadzi do mobilizacji, ale stres, który utrzymuje się przez kilka miesięcy, wpływa na wagę osoby, prowadzi do tego, że człowiek aktywnie przybiera na wadze.

Naukowcy twierdzą, że jeśli przez długi czas nie można pozbyć się stresu, problem ten należy rozwiązywać stopniowo, a ponadto ważne jest monitorowanie ilości spożywanego pokarmu, ponieważ istnieje duże ryzyko otyłości. Lekarze radzą także spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. To jest dobre dla zdrowia i może znacząco pomóc w rozwiązywaniu problemów ze stresem.

Mechanizm powstawania stresu

Ludzki fizyczny system stresowy składa się z tych gruczołów i hormonów, które wytwarzają stres. Wynika to z wpływu hormonów na tkankę tłuszczową i jej powstawanie. Pierwszą rzeczą, która dzieje się w wyniku stresu, jest uwalnianie adrenaliny, noradrenaliny, aldosteronu, kortyzolu z nadnerczy. Adrenalina i noradrenalina zwiększają puls, rozszerzają naczynia krwionośne i tkanki płuc oraz zwiększają zdolność ogniskowania mózgu.

Aldosteron kontroluje zrównoważoną ilość sodu i potasu we krwi, komórkach i tkankach, co z kolei wpływa na kontrolę poziomu płynu. Im więcej aldosteronu, tym więcej soli zostaje w organizmie. Sól z kolei zatrzymuje wodę, co prowadzi do zwiększonego gromadzenia się płynu w organizmie. To wyjaśnia fakt, że wiele osób cierpi na stres. Kortyzol jest odpowiedzialny za dostarczanie glukozy do krwiobiegu. A także, zwężanie żył w pewnych obszarach, zwiększone ciśnienie i pobudzenie apetytu w okresach walki lub ucieczki.

Dlatego wielu zyskuje lub nie może schudnąć w stanie stresującym. W przewlekłym stresie apetyt jest stymulowany przez szybko wchłaniające się węglowodany lub wzrost apetytu na alkohol. Wszystko to prowadzi do gromadzenia się tłuszczu wokół jamy brzusznej. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, coraz częściej spotykamy osoby otyłe w jamie brzusznej. Można to wyjaśnić za pomocą dwóch rzeczy – stresu i cukru, które są odpowiedzialne za złogi tłuszczu w jamie brzusznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *