Berberys zwyczajny

Berberys zwyczajny – przeciwwskazania, działanie i właściwości

Berberys zwyczajny to krzew dorastający do trzech metrów objętości, popularny w polskim klimacie, sadzony w parkach i ogrodach, również zieleni miejskiej. Kwitnie na żółto drobnym kwieciem, owocuje czerwoną jagodą. W medycynie naturalnej wykorzystuje się korę, korzeń oraz owoce berberysu. Składnikiem leczniczym jest berberyna.

Skład berberysu

Berberys wykazuje cechy lecznicze dzięki swemu skaldowi. Berberys zwyczajny zawiera berberaminę, berberubinę oraz oksyajantynę, a także alkaloidy, kwas jabłkowy i cukier. Właściwości berberysu znane są od ponad 2 tysięcy lat. Egipcjanie stosowali go w leczeniu dżumy i w terapii czerwonki, na która stosowany jest do dziś. Azjaci stawiali na kolorystykę stosując berberys w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego. Indianie nazywali berberys gronem Oregonu, tymczasem łacińska nazwa berberysu to Mahonia aquifolium.

Historia berberysu

Przez lata stosowano korę berberysu na wzmocnienie organizmu, w leczeniu kamicy nerkowej, żółtaczki itp. dolegliwości. Aktualnie berberys używany jest w łagodzeniu kolki żółciowej. Powszechnie wykorzystuje się również berberys do leczenia przeziębień i grypy. Sekretem tej rośliny jest ilość aktywnych substancji zawartych w jej wnętrzu, które swą siłą dorównują antybiotykom.

Berberyna wykazuje działanie przeciwzakaźne. Dowiedziono jej skuteczności między innymi przeciwko lamblii, candida albidans, jak i escherichia coli. Co więcej berberys hamuje skutecznie rozrost helicobacter pylori. Krzew pobudza aktywność makrofagów i jest silnym immunostymulatorem. Sole berberyny stosowane są także pod postacią kropli do oczu przy zapaleniu powiek i spojówek.

Działanie berberysu

Berberys wykazuje działanie rozszerzające naczynia krwionośne, jak również obniżające ciśnienie krwi, dodatkowo ma także działanie przeciwzapalne, poprawia stan chorych na zapalenie stawów. Liście berberysu wpływają na organizm żółciopędnie oraz przeciwskurczowo i antybiotycznie. Zwiększają one kurczliwość mięśni gładkich macicy, tym samym niwelując bóle menstruacyjne.

Jagody berberysu natomiast działają przeciwgorączkowo i regulująco. Z owoców berberysu wykonuje się szereg przetworów, jak też dodaje się je do innych przetworów owocowych . Wpływają na metabolizm korzystnie i są świetnym środkiem odchudzającym. Ponadto owoce berberysu są źródłem witaminy C, nazywa się go polską cytryną lub kwaśnica. okłady z liści berberysu łagodzą bóle reumatyczne stawów i nerwobóle, zaś napary i odwary z liści polecane są w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych.

Kora oraz korzeń krzewu służą pozyskiwaniu berberyny, jaka jest potrzebna w produkcji leków farmaceutycznych. Poza medycyną berberys ma też zastosowanie w przemyśle tekstylnym, gdyż wyciąg z jego korzenia doskonale barwi jedwab i wełnę.

Berberys zwyczajny – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do spożywania berberysu jest ciążą. Co więcej należy uważać, by nie zażywać berberysu zbyt długo, bowiem może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Bezwzględnie należy przestrzegać zalecanych dawek i ich nie przekraczać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *