Jak pokonać strach przed dentystą?

Nie da się w swoim życiu uniknąć leczenia stomatologicznego. Niestety często zdarza się, że z różnych przyczyn niektóre osoby czują paniczny lęk przed wizytą u dentysty. Odwlekają moment kontroli i leczenia w nieskończoność właśnie z powodu panicznego strachu.  A to niestety skutkuje przykrymi konsekwencjami, jeśli chodzi o stan jamy ustnej.

Wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny nam towarzyszyć od wczesnego dzieciństwa do późnych lat życia. A to dlatego, że stan naszego uzębienia to nie tylko kwestia estetyki. Od niego zależy także nasze zdrowie. Stan zapalny jamy ustnej i próchnica to negatywny wpływ na przykład na nasze serce. Poza tym ubytki i braki w uzębieniu czy też zły zgryz to konsekwencje w postaci złego trawienia i niedostatecznego przyswajania z jedzenia wszystkich składników odżywczych. Niestety zdarza się, że wiele osób – choć zdaje sobie sprawę z konieczności kontroli i leczenia stanu uzębienia – odczuwa przed dentystą strach. Warto więc poszukać gabinetu stomatologicznego, jak Hercka, który zapewni pełen komfort leczenia. Dobrze jest też zgłębić temat strachu przed dentystą. Dalsza część artykułu może się okazać w tej kwestii pomocna.

Dlaczego niektórzy boją się leczenia stomatologicznego?

Jedną z przyczyn, która powstrzymuje część osób przed wizytą w gabinecie dentystycznym, są… złe wspomnienia. Dotyczy to osób, które miały przeprowadzane leczenie stomatologiczne w czasach, gdy gabinety dentystyczne i usługi nie gwarantowały pacjentom pełnego komfortu. Niedostateczny sprzęt, brak skutecznych środków znieczulających sprawiały, że podczas leczenia trudno było uniknąć uczucia bólu. Dlatego też taka wizyta była z miejsca obarczona złymi wspomnieniami, a myśl o każdej następnej wywoływała paniczny strach. Niemiłe doznania i uczucie bólu często łączyły się także z nieprzystępnością dentysty i bagatelizowaniem przez niego problemu strachu. Dziś czasy się zmieniły. Udając się do gabinetu stomatologicznego, możemy liczyć nie tylko na nowoczesną aparaturę stomatologiczną, ale także na profesjonalnych i empatycznych dentystów. Poza tym większość zabiegów jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, co skutecznie wyeliminuje odczuwanie bólu.

Jak wymazać z pamięci przykre doświadczenia związane ze stomatologiem

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że mamy pełną swobodę wyboru gabinetu dentystycznego. Nie jesteśmy skazani na jednego dentystę czy jeden gabinet. Podejście stomatologa wyczujemy już podczas wizyt kontrolnych. Należy pamiętać, że szukając odpowiedniego stomatologa, warto posiłkować się poleceniami i opiniami – na przykład w internecie. Warto także umawiać się na wizyty z samego rana, tak by paniczny lęk nie narastał w ciągu kolejnych mijających godzin dzielących nas od wizyty dentystycznej. Podczas wizyty i zabiegów przeprowadzanych w naszej jamie ustnej warto dawać dentyście znaki, gdy sytuacja czy ból zęba podczas leczenia staną się dla nas nie do zniesienia. Udana wizyta u stomatologa, która da pełen komfort, skutecznie wyeliminuje złe wspomnienia. Obce będzie też dla nas poczucie zagrożenia związane z wizytą u dentysty.

Strach przed leczeniem stomatologicznym – konsekwencje

Paraliżujący strach przed wizytą u dentysty powoduje, że odkładamy ją w nieskończoność. A im rzadziej mamy okazję zasiąść na fotelu stomatologicznym, tym większa szansa, że nasz stan uzębienia będzie ulegał pogorszeniu. Strach przed dentystą sprawi, że nasz uśmiech nie będzie olśniewał, a toczące się procesy zapalne poskutkują chorobowymi zmianami w całym organizmie. Dentofobia, czyli strach przed dentystą, to w skrajnych przypadkach utrata uzębienia. Gdy konsekwentnie omijamy gabinet stomatologiczny i regularne wizyty, a nasze zęby na tym cierpią, cierpi też nasze samopoczucie psychiczne. Z ubytkami czy dużymi problemami ze zgryzem możemy czuć się mało atrakcyjni dla otoczenia. I przede wszystkim – dla samych siebie.

Co pomoże pokonać strach przed wizytą u dentysty

Strach przed dentystą i objawy dentofobii warto pokonać dzięki – jak już wcześniej wspomniano – znalezieniu odpowiedniego gabinetu dentystycznego. Warto też podczas wizyty kontrolnej – nawet zanim zasiądziemy na fotelu dentystycznym – opowiedzieć stomatologowi o swoich obawach. Dobrze też, by pokonać strach przed dentystą, na pierwszą wizytę pójść z kimś, kto da nam wsparcie i przy kim czujemy się bezpiecznie. Pokonać strach przed dentystą pomoże też słuchanie przed wizytą muzyki relaksacyjnej czy zatopienie się w ulubionej lekturze. W wielu gabinetach jest też dostępny gaz rozweselający, który wpływa na pacjenta rozluźniająco. Warto więc skorzystać z takiej bezpiecznej opcji „znieczulenia się”. Sam gaz rozweselający nie ma negatywnego wpływu na przebieg wizyty, niezależnie od tego, czy jest to założenie zwykłej plomby czy leczenie kanałowe.

Strach przed dentystą dotyczy ludzi w różnym wieku. I nie jest to powód do wstydu i do tego, by rezygnować z wizyt. Współczesna stomatologia to wiele nowoczesnych rozwiązań, które mają podnieść komfort pacjenta. Warto też dbać na co dzień o higienę jamy ustnej i zachęcać do tego członków rodziny. Tak by wizyty u dentysty były przyjemną, ale rzadką koniecznością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *