Jak odchudzić otyłe dziecko

Jak odchudzić otyłe dziecko? Menu otyłego dziecka

Jak odchudzić otyłe dziecko? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców zauważając, zmianę kształtu sylwetki u swego dziecka. Wcześniej dziecko było chude jak palec, a nagle zaczęło zamieniać się w pączka. Nie można liczyć na to, że z wiekiem wszystko przeminie i te dodatkowe kilogramy same się rozpłyną. Oczywiście taki szczęśliwy koniec nie jest wykluczony, ale mało prawdopodobny.

Jak zrozumieć, czy dziecko ma nadwagę czy to już otyłość?

W przypadku osób dorosłych wskaźnik masy ciała jest obliczany według BMI, jeśli chodzi o dzieci, trzeba korzystać z innych sposobów, aby rozpoznać stan fatyczny. Dla określenia ewentualnych odchyleń od normy w stosunku do wagi, wzrostu istnieją tak zwane centyle. Takie tabele dostępne są u lekarza pediatry a także w Internecie. Na ich podstawie rodzic może sprawdzić, jaką wagę powinno mieć ich dziecko w danym wieku i płci. Jeżeli kryteria są znacznie przekroczone to znak, że trzeba zasięgnąć porady lekarskiej i wdrożyć zdrową i zrównoważoną dietę.

Jak odchudzić otyłe dziecko, bez nagłych ruchów?

Jeśli matka postanowiła przenieść dziecko na właściwą drogę i ostro pozbawić go jakiegoś produktu, to jest to droga donikąd. Na przykład, jeżeli dziecko pije herbatę z 5 łyżkami cukru, to któregoś dnia nie można pozbawić go słodkiej herbaty. Co będzie dalej: będzie pił herbatę bez cukru przez dwa dni, a potem zacznie ukradkiem ten cukier uzupełniać. Lepiej jest robić wszystko stopniowo: najpierw zmniejszyć porcję o jedną łyżkę cukru, za kilka dni o kolejną i tak dalej.

Nauka czytania etykiet na produktach to dobra droga do odchudzenia dziecka

Ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat wiedziały, jak czytać etykiety. Na przykład napoje gazowane zawierają dużo cukru, w Europie istnieje kategoria napojów z ograniczoną zawartością cukru, ale ten rodzaj płynów nie jest wskazany dla młodego organizmu. Można wizualnie pokazać dziecku ilość cukru, którą spożywa z jakimś produktem lub napojami. Na przykład 100 gramów zbóż zawiera 40 gramów cukru. Jedna łyżeczka zawiera 8 gramów cukru. Jeżeli mama zaoferuje, aby dziecko, zjadło cały ten cukier – pięć łyżek, tak po prostu. Jest mało prawdopodobne, że się dziecko zgodzi.

Ważenie w domu

Warto nauczyć swoje dziecko ważenia. Po jakimś czasie nie trzeba będzie już nawet go kontrolować, dziecko widząc spadające kilogramy, samo będzie chętnie wykonywać tą czynność. Wiele dzieci, zauważając efekty, wieczorem odmawiają sobie słodyczy i tylko rano pozwala sobie na małą słodką niskokaloryczną przekąskę, a kilka kilogramów natychmiast ubywa.

TV i jedzenie, czyli jak odchudzić otyłe dziecko?

Ulubiona funkcja dzieci znajduje się przed telewizorem. Dziecko oglądające film, kreskówkę, ulubiony program, może jeść bez końca. Trzeba się postarać, aby dziecko nie jadło pod telewizorem. Takie podjadanie prowadzi do nadwagi a później do otyłości.

Dobry przykład to pierwszy krok w kierunku odchudzania otyłego dziecka

Gdy matka wieczorem zajada pierogi z majonezem, siedzi przed telewizorem, a potem mówi dziecku: „powinieneś schudnąć, idź na dietę”. A sama nie świeci przykładem? Nawet, jeśli rodzic nie ma problemów z wagą, powinien być wzorem do naśladowania. Kiedy rodzice dużo jedzą, dziecko będzie starało się zrobić to samo. To prosta droga do otyłości i nie ma sensu nawet obwiniać za to genów.

Jaka jest dzienna objętość tłuszczów, białek, węglowodanów potrzebnych dziecku?

Dzieci z nadwagą powinny stosować ścisłą dietę 6-7 posiłków dziennie i zalecaną jednorazową dawkę. Dzięki takiemu rytmowi żywienia jedzenie jest łatwiejsze do strawienia i przyswojenia. Odpowiednia dystrybucja żywności przez kalorie w ciągu dnia jest również bardzo ważnym punktem. Więcej wysokokalorycznych pokarmów (mięso, ryby, jaja) obejmuje dietę w pierwszej połowie dnia, a w drugiej lekkostrawne: mleko, warzywo. Spożycie kalorii zmniejsza się z powodu węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych, a ilość białka odpowiada normie fizjologicznej.

Co powinno być w menu otyłego dziecka, które musi schudnąć?

Źródła białka: niskotłuszczowe mięso, ryby, jaja, mleko i niskotłuszczowe produkty mleczne. Śmietana, twarożek, sery tłuste, masło są ograniczone lub całkowicie wykluczone. Odchudzając swoje otyłe dziecko trzeba pamiętać o zmniejszeniu w jego menu ilości węglowodanów, które muszą być wyliczone odpowiednio do jego problemu z otyłością. Na pewno trzeba odstawić pieczywo pszenne, ciasta, cukier, makaron, są tak zwane szybkie węglowodany nieodpowiednie przy utracie nadmiernych kilogramów.

Podając dziecku warzywa i owoce automatycznie dostarcza się do jego organizmu odpowiednią ilość węglowodanów. Poza owocami można podawać soki naturalne, najlepiej wyciśnięte w domu. Jeśli chodzi o tłuszcze to trzeba zadbać, aby w jego diecie znajdowały się kwasy Omega3. Ograniczenie łaknienia można osiągnąć, eliminując z jadłospisu otyłego dziecka, tłuste wywary mięsne, smażone potrawy, przekąski. Sprawdzą się potrawy przyrządzane na parze, duszone lub gotowane. Jeżeli nie można sobie poradzić, z przygotowaniem prawidłowego menu dla dziecka, warto skonsultować się z dietetykiem, który przygotuje dietę odpowiednią dla danego dziecka i odpowiednią do jego problemu z otyłością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *