Najczęstsze urazy podczas letnich wycieczek – jak szybko pozbyć się bólu?

Letnie wycieczki powinny być czasem, w którym powstają miłe wspomnienia. Dla wielu osób jest to okazja na relaks i czerpanie radości z towarzystwa bliskich osób podczas zwiedzania ciekawych miejsc. W trakcie takich wypadów często jednak dochodzi do różnego rodzaju urazów. Jakie są najczęstsze kontuzje podczas wycieczek i co robić, aby szybko pozbyć się bólu i móc dalej cieszyć się wolnym czasem?

Najczęstsze urazy podczas wycieczek – jak sobie z nimi poradzić?

Już jeden moment nieuwagi może przyczynić się do wystąpienia urazu. Warto wiedzieć, jakie kontuzje zdarzają się najczęściej i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić, aby ból nie zepsuł nam całego wypadu.

Skręcenia

Niefortunne postawienie nogi na kamieniu bądź krawężniku, może skutkować skręceniem kostki lub kolana, które spowodowane są naciągnięciem więzadeł. W wyniku tego pojawia się ból oraz opuchlizna, wielokrotnie uniemożliwiające swobodne poruszanie się. Na skręcenia najpopularniejszym sposobem jest przykładanie chłodnych okładów, mających na celu zmniejszenie opuchlizny i poprawę krążenia płynów ustrojowych. Warto jednak postawić także na dodatkową pomoc medyczną, np. specjalne maści na opuchliznę, bądź plastry lecznicze, które nie tylko przyniosą ulgę w bólu, ale też przyspieszą leczenie urazu.

Stłuczenia

Stłuczenia zdarzają się nie tylko dzieciom. Nieco mniej stabilny grunt może doprowadzić do tego, że się przewrócimy i uderzymy w twardą powierzchnię. Efektem tego może być obrzęk i ból, często tworzą się także podskórne krwiaki, które potocznie nazywamy siniakami. Chcąc poradzić sobie z taką kontuzją i nie dopuścić do tego, aby wykluczyła nas z dalszej wycieczki, warto mieć pod ręką maść na stłuczenia. Pomocniczo można zastosować zimne okłady, sprzyjające zmniejszeniu stanu zapalnego i redukcji dolegliwości bólowych.

Odciski i pęcherze na stopach

Podczas długich wędrówek pęcherze i odciski nie są niczym nadzwyczajnym, nawet jeżeli mamy bardzo wygodne buty. Z takimi urazami trzeba się liczyć i być na nie przygotowanym, zabierając ze sobą plastry na odciski. Natomiast bezpośrednio po powrocie z wycieczki do domu czy pensjonatu, warto wymoczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem soli do stóp lub sody oczyszczonej.

Profilaktyka urazów, czyli czy kontuzjom można zapobiegać?

Odpowiednie przygotowanie fizyczne (rozgrzewka przed dłuższą aktywnością fizyczną) oraz dobrej jakości obuwie, jak i ostrożność podczas wędrówki po szlakach stanowią najefektywniejsze metody profilaktyki urazów. Nie zawsze jednak ich uniknięcie jest możliwe, dlatego warto być odpowiednio przygotowanym. Przede wszystkim, w przypadku wystąpienia kontuzji, trzeba w miarę możliwości jak najszybciej nałożyć maść lub plaster oraz starać się nie przeciążać kontuzjowanych miejsc. Po więcej informacji, dotyczących pierwszej pomocy w razie urazów, zapraszamy na stronę https://itami.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *