Komunikacja w związku

Komunikacja w związku – jak ją poprawić? Najczęstszy problem par

Komunikacja w związku – gdy trudno jest nam ze sobą rozmawiać, każde z partnerów mówi jakby do siebie, nie słucha drugiej osoby warto poświęcić czas na zglebienie tematu jakim jest komunikacja w związku. Spory i konflikty, awantury biorą się głównie z niezrozumienia i braku komunikacji.

Komunikacja w związku

Konflikty i nieporozumienia dotyczą nawet najbardziej udanych, dojrzałych i doświadczonych małżonków. Związek bez odpowiedniej komunikacji nie może istnieć i wiedza o tym doskonale małżeństwa z wieloletnim stażem, którym przyszło się przekonać o tym fakcie wielokrotnie. Pierwszą oznaką kłopotu z komunikacją są pretensje i żale wobec drugiej osoby. Gdy para nie jest w stanie sobie poradzić z kryzysem zaczynają się myśli o rozstaniu.

Ratunkiem dla związku jest terapia, rozmowa, poświęcenie uwagi na rozmowę. Miłość i zauroczenie to za mało by zbudować idealny związek. Z początku wystarcza fascynacja i optymizm. Z czasem pojawiają się oczekiwania. Zdarza się że zaślepienie mija zbyt późno i ciężko wówczas wypracować rozsądne rozwiązania.

Komunikacja w związku – sztuka dialogu

Kiedy mija zauroczenie i euforia para przechodzi na wyższy poziom. To kolejny etap związku, kiedy trzeba umieć pracować nad kompromisem, współpracować i podjąć wyzwanie wyrzeczeń. Często wówczas pojawia się kryzys wynikający z posiadania dzieci, potrzeb rodziny itp.

Ale najczęściej są to trudności w komunikacji. Bardzo często partnerzy nie słuchają siebie nawzajem mimo iż z pozoru ze sobą rozmawiają. Brak umiejętności wyrażenia swych uczuć i potrzeb, oczekiwań prowadzi do domysłów, półsłówek i niezrozumienia. Próbujemy zmieniać partnera pod siebie nie bacząc na to jacy jesteśmy wobec niego i czy jesteśmy zgodni z wyobrażeniem idealnej drugiej połówki.

Gubimy szacunek dla potrzeb i przyzwyczajeń drugiej osoby. Z drugiej strony brakuje nam asertywności, ulegamy, pozwalamy sobą manipulować, szadzić, poniżać się. To wszystko prowadzi do destrukcji związku jaki trudno odbudować. Ukrywanie żalu, nadszarpniecie zaufania to drobne kroki do końca. Gdy komunikacja się poprawi, zwykle część innych problemów sama się rozwiązuje.

Komunikacja w związku – dwa światy

Zdarza się, iż realne wyobrażenie związku przez jedną osobę różni się radykalnie od wyobrażenia drugiej osoby. Priorytety są wówczas inne dla każdej osoby z danego związku i ciężko jest pogodzić dwie strony medalu. Dla jednej osoby liczą się pieniądze, dla drugiej ciepło rodzinne. Aby utrzymać dobre relacje, trzeba nauczyć się mówić otwarcie o swoich przekonaniach, własnym zdaniu.

Bywa też tak ze para mówi o tym samym, jednak forma przekazu jest całkiem inna. Wówczas sprawy wymagają wyjaśnienia i uściślenia. Uzgodnienie decyzji z poszanowaniem dwóch stron to podstawa. W związku nie można decydować za drugą osobę bez jej wiedzy. Niestety sposób „bycia w związku” i sposoby komunikacji podświadomie „dziedziczymy” poprzez wychowanie.

Jeżeli w domu rodzinnym to matka decydowała o pieniądzu to jako dorosły mężczyzna nie będziemy umieli sami zdecydować o finansach, a z łatwością poddamy się w tej kwestii kobiecie bez względu an to czy dedycje te będą racjonalne i trafne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *