in vitro

In vitro – wskazania, przebieg, skutki uboczne zabiegu

In vitro to technika, jaka polega na zestawieniu męskich oraz kobiecych komórek rozrodczych poza organizmem kobiety. Kwalifikowana jest do metod rozrodu wspieranego medycznie oraz stanowi jeszcze powszechniejszą technikę leczenia bezpłodności, wykorzystywaną kiedy pozostałe techniki zawodzą oraz kiedy jest wskazanie lecznicze do wykonania zapłodnienia pozaustrojowego.

Wskazania do in vitro

Metoda in vitro polega na wykonaniu sterowanej hormonalnie owulacji oraz na uzyskaniu komórek jajowych, jakie w warunkach laboratoryjnych łączone są z plemnikami partnera. Zarodki otrzymane w efekcie zapłodnienia pozaustrojowego umieszczane są w macicy oraz kiedy dojdzie do implantacji zarodka, występuje ciąża, jaka dalej przebiega w sposób naturalny. We współzależności od wieku kobiety, zapłodnienie in vitro kończy się sukcesem w blisko 25-30% wypadków. W wypadku pojedynczej próby IVF nadzieja na narodzenie dziecka sięga zwykle 20%. Zabieg in vitro przeprowadza się przeważnie u pań do 41. roku życia. Po czterdziestce spada albowiem szansa narodzenia dziecka żywego oraz rośnie zagrożenie komplikacji ciążowych i porodowych.

Każdy krok in vitro jest kontrolowany

W procedurze zapłodnienia pozaustrojowego nie ma miejsca na przypadek, natomiast robione badania oraz zabiegi są w całości bezpiecznie oraz realizują największe wzorce lecznicze. W praktyce znaczy to pomiędzy innymi, iż do in vitro stosuje się plemniki o jak najdoskonalszych parametrach, oraz do transferu wybierane są odpowiednio rozwijające się zarodki.

Jeśli pacjentka bądź jej partner są obciążeni genetycznie bądź wiele wskazuje na to, iż mogą być (np. pomimo łatwego zajścia w ciążę kobieta często poroniła), specjaliści zalecają przedimplantacyjne badania genetyczne zarodków. Pozwolą one wyeliminować schorzenia chromosomalne, będące początkiem poniektórych dolegliwości wrodzonych, np. zespołu Downa, zespołu Patau bądź zespołu Edwardsa. Wady w obszarze chromosomów niejednokrotnie doprowadzają również do poronień, więc specjaliści zajmujący się leczeniem bezpłodności traktują badania genetyczne jak znaczących partnerów w walce o płodność.

Co oddziałuje na rezultat zapłodnienia pozaustrojowego?

Jeszcze więcej par w Polsce oraz na świecie boryka się z kłopotem bezpłodności. Ogromna ilość tychże par planuje rozpoczęcie leczenia techniką in vitro. Sukces zapłodnienia pozaustrojowego zależy od wielu elementów, m.in.

  • od wieku kobiety,
  • jakości nasienia partnera,
  • liczby podjętych prób in vitro,
  • stanu emocjonalnego partnerów
  • niestety, możliwości pieniężnych.

Najistotniejszym elementem stanowiącym o czy zapłodnienie in vitro zakończy się wytęsknioną ciążą, jest stan zdrowia obojga partnerów oraz osobiste uwarunkowania. Na bazie wyników badań oraz wywiadu lekarskiego. Specjaliści są w stanie zaplanować, które są szanse na zajście w ciążę przy wykorzystaniu in vitro. U chorych z kłopotem bezpłodności przeważnie potrzebne jest dwu- bądź trzykrotne podejście do zapłodnienia pozaustrojowego. Niewątpliwie, nie jest to zasadą. Czasami już pierwsza procedura in vitro wywołuje skutki, natomiast nieraz chorzy muszą pokazać się ogromną cierpliwością oraz konsekwencją w leczeniu.

Jaki jest limit podejmowania sztucznego zapłodnienia oraz od czego on zależy?

Tutaj należy zaznaczyć, iż efektywność in vitro jest w dużym stopniu zależna od wieku kobiety. A także, podstaw bezpłodności oraz długości czasu niemożliwości zajścia w ciążę. Skuteczność in vitro jest taka sama poprzez 4 procedury. Gdy po podjęciu nadmienionej liczby prób uzyskania ciąży nie uzyskamy pożądanych rezultatów. Musimy mieć świadomość, iż każda kolejna próba będzie mniej efektywna. Nie znaczy to jednakże, iż za 7. razem kobieta nie zajdzie w ciążę. Efektywność obniża się po 4. procedurze, lecz nie kończy.

Efekty uboczne sztucznego zapłodnienia

Zapłodnienie in vitro może być wykonane z wykorzystaniem komórek jajowych oraz spermy, należących do partnerów. Natomiast gdy kobieta nie ma zdrowych jajeczek bądź nasienie mężczyzny jest za słabe, mogą być zastosowane wówczas owe składowe od dawców. Jak z każdą procedurą medyczną, tak z tymże typem poczęcia dziecka wiąże się zagrożenie. Aktywizacja jajników może wywoływać ich hiperstymulację – jajniki stają się wówczas nabrzmiałe oraz bolesne. Zdarza się to jednakże sporadycznie. Ma delikatny przebieg oraz obejmuje następujące ewentualne efekty uboczne:

  • wymioty,
  • nudności,
  • brak apetytu
  • wrażenie okrągłości.

Pobranie jajeczek oraz użycie do owego laparoskopii wiąże się z niebezpieczeństwem, pochodzącym ze znieczulenia. Ponadto jest małe zagrożenie krwawienia, zarażenia oraz uszkodzenia jelit, pęcherza moczowego bądź naczyń krwionośnych. Przy sztucznym zapłodnieniu podwyższone jest również zagrożenie wystąpienia ciąż bliźniaczych czy mnogich, ponadto jak przy wszystkich metodach wspierających rozród. Takie metody wiążą się także z kosztami fizycznymi, finansowymi oraz psychicznymi dla pary. Owe ostatnie zwiększają się, kiedy koncepcja się nie powiedzie. Liczba embrionów, jaka jest tworzona bądź umieszczana w macicy w jednym cyklu jest sprawą otwartą. Literatura medyczna przekazuje, iż w zapłodnieniu in vitro transfer nie więcej aniżeli czterech embrionów pozwoli uzyskać najdoskonalsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *