Otyłość

Otyłość – co trzeba wiedzieć na temat otyłości? Sposoby leczenia

Otyłość jest dolegliwością długotrwałą z dużą skłonnością do rodzinnego występowania, jaką zwiększają takie elementy społeczne, jak brak pracy ruchowej w połączeniu z dietą wysokokaloryczną i niedroga żywność kiepskiej klasy. Obserwowany teraz wzrost częstotliwości występowania otyłości jest zbyt szybki, żeby można go było przypisywać tylko elementom wrodzonym. Efekty badań epidemiologicznych wskazują, iż dzieci niedokarmione w czasie embrionalnym mają większą skłonność do tycia w późniejszym czasie. Przekształcona wyrazistość poniektórych genów, jaka jest prawidłowością asymilacji do słabszych warunków rozwoju zarodka, staje się przyczyną zbytniego apetytu u dorosłych.

Gdy współczynnik BMI to zbyt mało

Współczynnik BMI, powszechny zwłaszcza ze względu na łatwość rozliczania, ma jednakże własne minusy oraz ograniczenia. Oblicza się go dla zwykłego dorosłego człowieka bez rozpoznania płci. BMI nie pozwoli określić udziału, jaki w wadze ciała stanowi tkanka tłuszczowa, natomiast jaki mięśnie, kości i woda. Nie uwzględnia także umieszczenia tej tkanki, i zatem rodzaju otyłości, co wedle badań gra najistotniejszą funkcję w analizie zagrożenia wystąpienia dolegliwości towarzyszących owemu zaburzeniu. Z owego właśnie względu posługiwanie się kalkulatorem BMI na przykład u sportowców oraz osób czynnych fizycznie, jakie mają zwiększoną tkankę mięśniową, może doprowadzać do niewłaściwych poglądów. Kalkulatora BMI nie wykorzystuje się też w wypadku pań ciężarnych i karmiących, osób starszych i dzieci. Do analizy wagi ciała w owej ostatniej grupie służą siatki centylowe.

Przyczyny otyłości

Niewłaściwa dieta i brak pracy ruchowej to podstawowe przyczyny otyłości. Częste jedzenie tłustych, słodkich artykułów żywnościowych i dosładzanych soków może wywoływać wzrost wagi ciała, gdyż zawierają one dużo kalorii. Ogromne ilości też mogą podnieść zagrożenie wystąpienia nadwagi. Nadwaga bądź otyłość w dzieciństwie bądź otyłość w rodzinie mogą przyczynić się do zbytniej wagi ciała w życiu dorosłym. Wpływ mają też elementy wrodzone. Wybrane choroby bądź środki mogą spowodować przyrost wagi ciała.

Wpływ otyłości na zdrowie człowieka

Otyłość ma wpływ na działanie całego organizmu, może przysporzyć się do zniszczenia bądź chorób pozostałych organów. Efekty otyłości ą zwłaszcza odczuwane poprzez stawy oraz kości, ponieważ pod naciskiem zbyt wielkiego ciężaru występuje ich degeneracja oraz schorzenie. U osób otyłych nierzadko dochodzi do złamań oraz skręceń. Wykazano, iż otyłość podnosi także zagrożenie zapaleń stawów oraz kości.

Składanie się tłuszczu, zwłaszcza frakcji LDL cholesterolu, w ścianach naczyniach krwionośnych oraz pojawienie się blaszek miażdżycowych doprowadzają do trudności w przepływie krwi, poprzez co otyłość zwiększa zagrożenie powstawania dolegliwości sercowo-naczyniowych. Niewydolność serca, typowa dla osób otyłych, wywołuje schorzenia w oddychaniu, co w następstwie może spowodować niedotlenienie mózgu, i w konsekwencji zgon. Otyłość przyczynia się także do wystąpienia nadciśnienia arterialnego, wysokiego cholesterolu we krwi, cukrzycy typu 2, bezdechu sennego.

Otyłość – leczenie farmakologiczne

Stosuje się ją przede wszystkim u osób z otyłością i nadwagą I i II stopnia. Czasem, stosowanie środków na receptę wspomagających obniżkę wagi ciała poleca się chorym tzw. bariatrycznym, więc tymże, którzy albo przygotowują się do zabiegów operacyjnego leczenia otyłości (chirurgia bariatryczna) oraz muszą przed operacją obniżyć masę ciała do danego stopnia, lub już są po operacji bariatrycznej, lecz doszło u nich do powtórnego wzrostu masy. W Polsce dostępne są dwa środki recepturowe stosowane w leczeniu otyłości. Pierwszy spośród nich wywołuje przedłużenie okresu czucia sytości po posiłku oraz obniża głód, natomiast pozostały blokuje przyswajanie w jelitach tłuszczu spożytego z posiłkiem. O włączeniu środków do terapii otyłości oraz nadwagi, i też o ich dawkowaniu oraz okresie stosowania zawsze decyduje specjalista. Niestety, środki owe nie są finansowane poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia, zatem pacjent ponosi całe koszty ich zakupu.

Czemu otyłość jest uciążliwa?

Otyłość obciąża stawy, jakie regularnie dźwigają nasze ciało. Dodatkowo otyłość doprowadza do degeneracji kości oraz stawów (osteoarthritis). Oraz tak na przykład podczas gdy otyła osoba ma 20 lat, jej stawy (przeważnie kolanowe) mają poczucie jakby miały co najmniej 40. Zbytek tkanki tłuszczowej składa się nie jedynie w formie wyraźnych fałdek. Zdecydowanie bardziej groźne jest składanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych w formie tzw. blaszek miażdżycowych. Ich egzystencja wywołuje uszkodzenie przepływu krwi oraz odżywianie konkretnych organów.

Przeważnie dotyczy to serca. Więc także otyłość podnosi zagrożenie dolegliwości sercowo-naczyniowych (zawału serca, udaru mózgu). Naraża także na wystąpienie nadciśnienia arterialnego, wysokiego poziomu cholesterolu (całkowitego, cholesterolu LDL ) i trójglicerydów, cukrzycy typu 2, nocnego bezdechu sennego, kamicy pęcherzyka żółciowego. Otyłość oddziałuje także na nasze nastawienie emocjonalne. Doprowadza do zmniejszenia samooceny poprzez co podnosi zagrożenie depresji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *