Ćwiczenia oczu poprawiające wzrok

Ćwiczenia oczu poprawiające wzrok – mięśnie oczu, joga oczu

Ćwiczenia oczu poprawiające wzrok cieszą się popularnością już od lat 20. ubiegłego wieku. Wtedy pojawiły się pierwsze programy i metody leczenia wzroku poprzez fizyczne trenowanie mięśni oczu. Tak jak dzisiaj, w tamtych czasach rywalizowały ze sobą dwa stanowiska. Po jednej stronie stali lekarze, którzy uważali, że korektę wad wzroku można przeprowadzać jedynie za pomocą okularów. Z drugiej strony barykady specjaliści głosili, że oko, tak jak każdy inny mięsień w ludzkim ciele, da się wyćwiczyć.

Najczęstsze powody, dla których musimy nosić okulary

Oczy ludzkie nie są ewolucyjnie przystosowane do tego, żeby patrzeć na powierzchnie płaskie, takie jak kartka papieru czy ekran komputera. A jednak większość z nas spędza co najmniej kilka godzin dziennie przed laptopem, komórką albo tabletem. Przyczyny środowiskowe występowania wady wzroku są obecnie najczęstsze.

Choroby takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, mogą mieć także podłoże genetyczne. Oprócz tego ostrość wzroku w naturalny sposób pogarsza się wraz z wiekiem. Niezależnie od przyczyny, ćwiczenia oczu mogą przynieść ulgę, zapewniają komfort widzenia i pomagają zachować higienę wzroku.

Ćwiczenia oczu poprawiające wzrok – podstawowe ćwiczenia dla mięśni oczu

Ćwiczenia oczu poprawiające wzrok nie zajmują wiele czasu ani uwagi, nie wymagają też specjalistycznych narzędzi. Warto poświęcić kilka minut w ciągu dnia, by je wykonać. Gimnastykę oczu można realizować o dowolnej porze i w dowolnym miejscu:

1. Poruszanie gałki ocznej w płaszczyźnie pionowej: nie poruszając głową, przesuwaj wzrok z góry na dół. Gałka oczna przesuwa się w płaszczyźnie pionowej.

2. Poruszanie gałki ocznej w płaszczyźnie poziomej: przesuwaj wzrok z punktu znajdującego się najdalej po Twojej lewej stronie na punkt znajdujący się centralnie naprzeciwko, a następnie na najdalszy punkt po prawej stronie.

3. Poruszanie gałki ocznej po ukosie: przesuwaj wzrok z boku na bok, tym razem poszukując punktów skrajnych znajdujących się na liniach ukośnych Twojego pola widzenia.

4. Poruszanie gałki ocznej po linii okręgu: przesuwaj wzrok okrężnie, sięgając nim skrajnych punktów całkowitego pola widzenia.

Każdy ruch należy wykonać kilkakrotnie, w pierwszej kolejności w powolnym trybie, a następnie – szybciej. Tego typu ćwiczenia skutecznie odpędzają zmęczenie oczu i wspomagają koncentrację, nie są jednak polecane osobom z wadą krótkowzroczności.

Ćwiczenia oczu poprawiające wzrok – joga dla oczu

Wszechstronne ćwiczenia poprawiające wzrok oferuje trening jogi. Pobudzają one wszystkie elementy budowy oka, od mięśnia samej gałki ocznej, przez soczewkę, po nerw wzrokowy. Na nich wzorował się m.in. dr William Bates, twórca kompleksowej metody leczenia wzroku. Jednym z pacjentów dr Bates’a był sam Aldous Huxley, angielski pisarz XX wieku – proces wyleczenia głębokiej wady wzroku przedstawił w dziele „Sztuka widzenia”. Chociaż techniki dr Bates’a zostały jednogłośnie odrzucone przez środowisko naukowe, polecane przez niego ćwiczenia nie pozostały na marginesie historii, a wciąż cieszą się popularnością. Ćwiczenia oczu poprawiające wzrok, to niektóre z nich:

1. Naświetlanie oczu

Światło ma zbawienny wpływ na nasze narządy wzroku. Nie tylko w naturalny sposób łagodzi wszelkie stany zapalne, ale także rozluźnia i odpręża mięśnie gałki ocznej. Do tego ćwiczenia najlepiej wykorzystać światło słoneczne, jednak w okresie zimowym lub przy niepogodzie można skorzystać np. z lampy biurowej.

Twarz ustawiamy na wprost źródła światła. Oczy powinny być zamknięte. Powoli obracamy głową w lewo i w prawo, w taki sposób, by naświetlić soczewkę ze wszystkich stron. Nigdy nie należy zwracać wzrok bezpośrednio na tarczę słoneczną. Światło powinno być lekko rozproszone, np. poprzez zasłony, żaluzje, gałęzie drzew lub inne naturalne przeszkody. Tak jak wszystkie ćwiczenia poprawiające wzrok, naświetlanie wykonujemy bez okularów.

2. Palming

To ćwiczenie jest szczególnie pomocne przy pracy komputerowej. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „palm”, które oznacza „dłoń”. Aby uchronić oczy przed zmęczeniem i szkodliwym promieniowaniem ekranów sprzętów elektronicznych, warto wykonywać je co około 30-40 minut.

Na biurku lub stole opieramy łokcie i przykładamy dłonie do twarzy, tak by ich wewnętrzną stroną zasłonić oczy. Sprawdzamy, czy spomiędzy palców nie przechodzi światło – oczy powinny znajdować się w zupełnej ciemności. Staramy się nie wytężać wzroku. Koncentrujemy się na oddechu i rozluźniamy. Osoby cierpiące na wady i choroby wzroku zwykle nie widzą pełnej czerni – w polu widzenia będą pojawiać się świetliste prążki i smugi. Wraz z częstym wykonywaniem ćwiczenia, powinno ich być coraz mniej, a po jakimś czasie mogą zniknąć całkowicie.

3. Bujanie się

W polu widzenia znajdujemy dwa obiekty, najlepiej pionowe i wąskie (np. framuga okna, drzewo, latarnia). Jeden z nich powinien znajdować się w bliskiej odległości, drugi – w oddaleniu. Stojąc w rozkroku przed wybranym obiektem (załóżmy, że jest to framuga okna), odprężamy ramiona i szyję. Łagodnie kołyszemy całym ciałem, przerzucając ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Staramy się rozluźnić wzrok, tak, aby nie widzieć wyraźnie żadnego z obiektów. Po jakimś czasie zamykamy oczy i staramy się przypomnieć sobie oglądany przed chwilą obraz. Ćwiczenie należy wykonywać przez około 5 minut.

4. Mruganie i zaciskanie powiek

Mrugamy intensywnie przez około 1 minutę. Na rozluźnienie mięśni dobrze oddziałuje także mocne zaciskanie powiek, a następnie ich rozluźnianie.

5. Śledzenie ósemek

To ćwiczenie polecane jest szczególnie u dzieci, ale ma korzystny wpływ na wzrok u osób w każdym wieku. W odległości 30-40cm od twarzy ustawiamy kciuk jednej dłoni. Powolnym ruchem rysujemy kciukiem znak ósemki, wypełniający całe nasze pole widzenia. Wzrokiem śledzimy ruch kciuka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *