Inseminacja

Inseminacja – wskazania do inseminacji, zabieg, zagrożenia

Inseminacja jest łatwą oraz bezbolesną techniką wspierania rozrodu polegającą na naturalnym umieszczeniu w drogach rozrodczych kobiety męskiego nasienia, przygotowanego w warunkach laboratoryjnych. Inseminacja domaciczna, to wygodny oraz bezbolesny zabieg polegający na umieszczeniu w macicy próbki nasienia, jakie wcześniej zostało wybrane oraz dobrze przygotowane w warunkach laboratoryjnych. Nasienie podaje się poprzez niewielki silikonowy cewnik. Metoda inseminacji jest skierowana do małżeństw i heteroseksualnych par żyjących w związkach nieoficjalnych. Do inseminacji można wykorzystać nasienia dawcy.

Jakie są wskazania do inseminacji?

Inseminacja jest określona jako metoda wspieranego rozrodu w wypadku par, jakie mają kłopoty z zajściem w ciążę. Zabieg może być przeprowadzany zarówno w wypadku, gdy kłopoty z płodnością są u mężczyzny, jak również w sytuacji, gdy schorzenia są u kobiety. W wypadku mężczyzn, kłopotami, jakie mogą stanowić wskazania do inseminacji, są np. zaburzenia dotyczące parametrów nasienia (mogą nimi być choćby zmniejszona liczba plemników w ejakulacie lub także ich obniżona aktywność).

Stanami, jakie mogą występować u pań oraz przy jakich może być robiona inseminacja, są z kolei endometrioza, schorzenia czy brak owulacji lub istnienie w obszarze śluzu szyjkowego przeciwciał skierowanych przeciw plemnikom. Jeszcze kolejnym, dotąd niewymienionym kłopotem, jaki trudno przypisać do jedynie jednej płci oraz przy jakim bywa przeprowadzana inseminacja, jest bezpłodność idiopatyczna, więc stan, gdzie para nie może zajść w ciążę, i równocześnie nie udaje się określić, co jest podstawą występujących schorzeń.

Inseminacja – efektywność oraz zagrożenie

Sam mechanizm inseminacji jest pewny, jednakże jest określone zagrożenie. Nasienie dawcy, jaki jest zakażony, np. wirusem HIV, jest niezwykle groźne dla kobiety. Żeby uniknąć komplikacji, zawsze jest robione skrupulatne badanie nasienia. Inseminacja daje nadzieje na poczęcie dziecka, jednakże efektywność inseminacji niestety nie jest duża oraz zabieg niejednokrotnie kończy się fiaskiem. Tylko blisko 10 -20 % pań ze wszystkich, jakie poddały się zabiegowi, zachodzi w ciążę. Jest także dosyć duże zagrożenie ciąży bliźniaczej. Przygotowanie do inseminacji nie jest trudne, ani dla mężczyzny, ani dla kobiety. Sama inseminacja przypomina tradycyjne kontrolne badanie ginekologiczne. Przed zapłodnieniem kobieta musi obserwować własny cykl menstruacyjny, aby ustalić czas owulacji. Czasami kobieta przyjmuje środki podnoszące szanse na ciążę.

Przeciwwskazania do inseminacji

Jest także parę przeciwwskazań do zrobienia inseminacji. Pośród nich są pomiędzy innymi: stany zapalne w narządzie rozrodczym, mięśniaki macicy (zależnie od lokalizacji), niedrożność jajowodów, choroby w obszarze błony śluzowej macicy, określenie mechanizmu nowotworowego, lub także pozostałe ciężkie zaburzenia ustrojowe. Przeciwwskazaniem może być również obecność bakterii w nasieniu i pozostałe choroby nasienia.

Badania przed inseminacją

Przed podejściem do zabiegu wykonane są:

  • badanie ginekologiczne,
  • ocena nasienia,
  • wywiad z obojgiem partnerów, w jakim zawarte są elementy mogące mieć wpływ na powodzenie inseminacji.

Wykonuje się także cytologię oraz posiew z szyjki macicy. USG narządu rozrodczego, aby zweryfikować liczbę pęcherzyków astralnych, co pozwoli ustalić potencjał rozrodczy jajników. Pobrane metodą masturbacji nasienie jest dokładnie sprawdzane. Potem dokładnie przygotowywane do zabiegu przez m.in. wybranie plemników o odpowiedniej strukturze oraz ruchu, i również wyeliminowanie bakterii lub drobnoustrojów.

Zabieg inseminacji domacicznej

IUI to zabieg dosyć łatwy. Przeprowadza się go w warunkach zabiegowych, w gabinecie ginekologicznym. Pacjentka zgłasza się na umówioną wcześniej godzinę, przeważnie z pełnym pęcherzem moczowym. Gdy są przeszkody z wprowadzeniem cewnika do macicy, przydatne może wykazać się uwidocznienie dróg rozrodczych przezbrzuszną sondą aparatu USG. Do macicy podaje się za pomocą delikatnego cewnika 0,2-0,5 ml wcześniej przygotowanego nasienia.

Miękkie cewniki są lepsze od sztywnych, gdyż nie niosą zagrożenia zniszczenia endometrium. Nie poleca się robienia więcej aniżeli jednej inseminacji w przeciągu cyklu. Większa ilość inseminacji w cyklu nie przenosi się na większą możliwość zapłodnienia. Największy procent powodzeń zabiegu zapisuje się podczas pierwszych czterech cyklów terapii. Często uważa się, iż leczenie bezpłodności techniką inseminacji domacicznej nie winno przewyższać czterech-sześciu cyklów. Powikłania po zabiegu inseminacji zdarzają się sporadycznie.

Czy po inseminacji są pewne powikłania?

Inseminacja jest generalnie mało inwazyjną metodą, w związku z czym potencjalne powikłania pojawiają się po niej sporadycznie. Różnorodne komplikacje po inseminacji są jednakże prawdopodobne, szczęśliwie jednakże przeważnie mają one dosyć delikatny charakter. Ewentualnymi powikłaniami po inseminacji są przede wszystkim plamienia z dróg rozrodczych, chwilowe bóle brzucha i zarażenia organów miednicy mniejszej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *