Rękawowa resekcja żołądka

Rękawowa resekcja żołądka – przebieg zabiegu, zalecenia

Rękawowa resekcja żołądka, to relatywnie nowoczesny rodzaj zabiegu bariatrycznego o profilu restrykcyjnym. Przeważnie wykonywany jest sposobem laparoskopowym. Polega na usunięciu blisko 85% powiększonego żołądka oraz zostaniu tylko jego fragmentu tak, iż staje się on delikatną rurą. Odcięty za pomocą tzw. staplerów fragment żołądka usuwany jest potem poza organizm. Obniżenie objętości żołądka do blisko 150 ml wywołuje, iż pacjent nie jest w stanie przyjmować jednorazowo tak ogromnych objętości posiłku jak przed zabiegiem chirurgicznym. Przyczynia się to do straty wagi ciała.

Teraz spośród wielu dostępnych form chirurgicznego leczenia otyłości wiodącą funkcję gra zabieg rękawowej (mankietowej) resekcji żołądka. Czynność ta została zainicjowana poprzez lekarza Doug Hess’a w 1988 roku.

Komu polecany jest zabieg

Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka polecana jest osobom zmagającym się z nadwagą trzeciego stopnia więc nadwagą olbrzymią. Stopień nadwagi przedstawiany jest za pomocą BMI przez ustalenie stosunku masy ciała do wzrostu. Do zabiegu laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka mogą być przyporządkowane osoby, u jakich BMI przewyższa 40 kg/m2 oraz jakie nie osiągnęły pożądanych efektów stosując leczenie zachowawcze. Możliwe jest także wykonanie zabiegu u chorych z BMI zawierającym się w rozdziale 35-40kg/m2, jeśli pacjent obarczony jest kolejnymi zaburzeniami takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze bądź bezdech senny. Dodatkowo zabieg rękawowej resekcji żołądka poleca się chorym, u jakich poprzednio wykorzystane leczenie w formie regulowanej opaski żołądka nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Rękawowa resekcja żołądka: przebieg zabiegu

Rękawowa resekcja żołądka robiona jest w znieczuleniu ogólnym – operacja trwa blisko 90 minut. Po operacji pacjentowi podaje się preparaty znieczulające, jeszcze w dniu operacji chory winien zacząć siadać. Niezbędny jest kilkudniowy pobyt w szpitalu, do odpowiedniej aktywności powraca się po paru tygodniach. W pierwszej dobie po zabiegu robi się zazwyczaj RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego ze środkiem cieniującym w celu analizy rezultatu operacji. Po operacji bariatrycznej typu sleeve należy zdecydowanie poprawić własne zwyczaje żywieniowe. Poprzez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu niezbędne jest wykorzystywanie diety płynnej bądź miksowanej. Następnie wprowadza się sukcesywnie posiłki stałe.

Jak zmienia się życie po zabiegu resekcji żołądka?

Celem wyeliminowania części żołądka jest wprowadzenie do stanu, w jakim pacjent będzie szybciej miał uczucie nasycenia, dzięki czemu zmniejszeniu ulegnie zjedzenie posiłków. Po operacji rękawowej resekcji żołądka wymagana jest jednakże zmiana zachowań dietetycznych. Przytoczone przedziały czasowe są modyfikowane we współzależności od stanu określonego chorego. Zmiany wykonywane są zwykle poprzez zespół złożony ze specjalisty oraz dietetyka. Wysoce przytoczone ograniczenia połączone są zwłaszcza z biegami leczenia tkanek, jakie mogłyby zostać uszkodzone poprzez niewłaściwe posiłki.

Po stabilizacji stanu żołądka wdrażana jest wzbogacona dieta. Dieta w jakiej zwraca się uwagę na zjedzenie artykułów o niskiej zawartości tłuszczu i na właściwe zjedzenie białka (po resekcji części żołądka potrzebne jest podniesienie jego udziału w diecie). Zmniejszony chirurgicznie żołądek może, niestety, ponownie podnieść własne rozmiary na skutek błędów dietetycznych. Z owego powodu poleca się chorym, aby nie jeść płynów i pokarmów w jednym czasie. Wypijać winno się blisko godziny przed i godziny po spożyciu. Identyczny, negatywny wpływ na wielkość żołądka mają napoje gazowane, jakich lepiej jest unikać.

Rękawowa resekcja żołądka

Po resekcji żołądka nastąpić może schorzenie przyswajania witamin oraz elementów mineralnych. Względem czego chorym zaleca się stosowanie m.in. środków żelaza, wapnia i witaminy B12 – suplementacja wymagana jest już do końca życia. Kolejnym elementem, mającym wpływ na stratę wagi ciała po przebyciu resekcji żołądka, jest aktywność ruchowa. Poleca się jak najszybsze uruchamianie pacjenta po zabiegu – chodzenie obniża zagrożenie wystąpienia zatorów, ponadto zmniejsza czas rekonwalescencji. Po opuszczeniu szpitala polecane są spacery, w dalszej perspektywie także takie sporty, jak bieganie, pływanie lub jazda na rowerze.

Określony rodzaj preferowanych ćwiczeń uzależniony jest od stanu ogólnego pacjenta i pozostałych zaburzeń. Zaburzeń, jakich posiadanie może ograniczać możliwość podejmowania poniektórych aktywności sportowych. Chorzy po redukcji części żołądka winni zwracać uwagę na stosowane środki. Wybrane spośród nich, takie jak niesteroidowe środki przeciwzapalne (np. polopiryna lub ibuprofen).

A także środki glikokortykosteroidów charakteryzują się skłonnością do wywoływania owrzodzeń śluzówki żołądka. Z owego powodu chorzy po rękawowej resekcji żołądka winni informować odwiedzanych fachowców o przebytym zabiegu. Środki owego rodzaju będą wówczas wykorzystywane jedynie przy wyraźnej konieczności, w pozostałych sytuacjach chorym wykorzystywane będą bezpieczniejsze dla nich środki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *