komar tygrysi

Komar tygrysi – ukąszenie powoduje malarię, febrę lub gorączkę denga

Komar tygrysi jest niebezpiecznym owadem o pochodzeniu tropikalnym, a występującym również w Polsce. Przenosi on niezwykle ciężkie choroby przez co jego ukąszenie może być dla człowieka groźne. Aedes albopictus jest uważany za agresora, swoim wyglądem różni się od lokalnych komarów białymi paskami na odwłoku. Jego naturalnym środowiskiem jest Azja.

Komar tygrysi wektorem

Komar tygrysi naturalnie zajmuje obszar Azji Południowo-wschodniej i jest tak zwanym wektorem, co oznacza że jest organizmem przenoszącym pasożyty i zakaźne drobnoustroje. Między innymi ukąszenie komara tygrysiego może spowodować żółtą febrę, gorączkę Zika itp. Co ciekawe komary tygrysie w Europie mogą przenosić także choroby tropikalne typowe dla Azji. Najczęściej komary tygrysie zauważane w Europie pochodzą z magazynów importowanych towarów z Azji, bądź opon samochodów, które dotarły do Europy właśnie z kontynentu azjatyckiego.

W ten sposób jego siedlisko jest sztucznie rozszerzane. Pozytywnym faktem jest to, iż komar tygrysi w Europie nie jest w stanie samodzielnie przetrwać zimy, bowiem nie jest przystosowany do europejskich temperatur. Tym samym Polska jest bezpieczna, bowiem należy do zimniejszych krajów Starego Kontynentu. Chorób wektorowych jakie przenosi komar tygrysi jest całkiem sporo, co za tym idzie zagrożenia ukąszeniem nie wolno bagatelizować.

Malaria

Jedną z groźnych chorób zakaźnych jaka przenosi komar tygrysi jest malaria. Od momentu zarażenia do pierwszych objawów choroby może opłynąć nawet do 40 dni. Jest to okres wylęgania się malarii, po którym następuje wzrost temperatury ciała do 40 stopni. W wyniku gorączki występują dreszcze, nudności i wymioty. Gorączka trwa zwykle 3-4 dni. Poza wymienionymi mogą dołączyć także inne objawy choroby o podłożu neurologicznym, jak ból kręgosłupa, duszności. Malaria przenoszona przez komara tygrysiego może powodować liczne powikłania jak powiększenie śledziony, ostra niewydolność nerek, czy śpiączka, długotrwała anemia.

Gorączka denga

również gorączkę denga przenosi komar tygrysi. Może ona przyjąć trzy postacie i dawać różne objawy. Jedną z postaci choroby jest plamisto-grudkowa wysypka, drugą postacią mogą być problemy z drogami oddechowymi oraz gorączka. W trzeciej postaci występują bóle mięśni, stawów, powiększenie wątroby dając objawy skazy krwotocznej. W skrajnych przypadkach gorączka denga prowadzi do śpiączki. Po upływie około czterech dni od zauważenia pierwszych symptomów choroby, pojawiają się krwawienia do jam ciała. Temu objawowi najczęściej towarzyszą wstrząsy. Gdy chory nie otrzyma na czas stosownej pomocy medycznej może umrzeć w ciągu sześciu godzin.

Febra

Żółta febra budzi strach. Znana tez jako żółta gorączka występuje w Afryce, jednak za pośrednictwem komarów tygrysich przywędrować może także do europy. Poprzez ukąszenie wirus febry rozwija siew organizmie dając objawy już po trzech dniach od ukąszenia w postaci silnego bólu głowy, drgawek i wymiotów. Objawy takie otrzymują się wraz z gorączką około jednej doby po czym następuje poprawa. Niestety nagła poprawa wróży powrót choroby z jeszcze silniejszym natężeniem. Występują wówczas krwawienia wewnętrzne oraz z nosa, gardła, jak też żółtaczka. W przypadku jednej czwartej pacjentów u których nasilone objawy się pojawiają choroba kończy się śmiercią.

Filarioza

Chorobą zakaźną, mniej znaną jest filarioza powodowana przez pasożyty w postaci nicieni. Czasami choroba ta nie daje objawów przez wiele lat, a czasami daje reakcję organizmu natychmiast. W ostrej postaci może powodować gorączkę oraz liczne zapalenia, stany martwicze bądź prowadzić do ślepoty. Pasożyty mogą prowadzić do chorób przewlekłych, ich zaostrzania się, powstają wówczas u chorego obrzęki limfatyczne, reakcje alergiczne, a nawet może dojść do zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych. Filarioza jest o tyle niebezpieczna, iż trudno jest ją zdiagnozować, bo nie daje jednorodnych i jednoznacznych objawów. Może być w postaci uśpionej nawet kilka lat, przez co tym bardziej jest ciężko skojarzyć fakt zarażenia poprzez ukąszenie z bieżącym stanem zdrowia pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *