zapalenie najądrza

Zapalenie najądrza – przyczyny, objawy, leczenie, skręt jądra

Zapalenie najądrza jest schorzeniem dotyczącym mężczyzn, głównie młodych. Kluczem do pomyślności w leczeniu jest wczesna i trafna diagnostyka. Odpowiednie leczenie daje szanse na szybko powrót do zdrowia. Niestety brak wczesnej diagnozy łączy się z wystąpieniem szeregu powikłań trudnych do leczenia i o dokuczliwych dolegliwościach.

Zapalenie najądrza

Zapalenie najądrza powoduje ból jądra, który skłania nas do szukania pomocy lekarskiej. Najądrza są wewnętrzną częścią męskich organów płciowych, zlokalizowane w mosznie są narządami parzystymi, które otulają jądra. W praktyce wyglądają niczym wąskie płaty, złożone z kanalików odprowadzających z jąder nasienie. W tym miejscu dojrzewają plemniki, nabywając zdolności poruszania się.

Stan zapalny dotyczy zazwyczaj pojedynczego najądrza, chociaż zdarza się zapalenie obydwu najądrzy jednocześnie. Bywa iż zapalenie najądrza przechodzi w zapalenie jądra o ile na czas nie zostanie wyleczone. Choroba trwa zwykle około sześciu tygodni, jeżeli okres ten wydłuża się mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem najądrzy.

Zapalenie najądrza – przyczyny schorzenia

Przyczyny zapalenia najądrza może być wiele, najczęściej jest to zakażenie Clamydia trachomatis (47% zachorowań). Ponadto przyczyną może być uraz, powikłanie po cewnikowaniu lub zwężenie cewki moczowej, guz nowotworowy. U starszych mężczyzn, dzieci oraz homoseksualistów, patogenami wyzwalającymi zapalenie najądrza są drobnoustroje powodujące zakażania układu moczowego.

Zapalenie najądrza może być też powikłaniem świnki. Zdarza się to również w przypadku aplikacji szczepionki przeciw śwince. Przyczyną zapalenia mogą stanowić leki immunosupresyjne oraz spadek odporności, w tym zakażenie candida, lub cytomegalią. Ponadto jako winowajcę zapalenia najądrza wymienia się przebieg cukrzycy.

Zapalenie najądrza – objawy zapalenia

Głównym objawem zapalenia najądrza jest ból w okolicy jądra, który sprawia duży dyskomfort w życiu codziennym. Co za tym idzie nie da się zignorować tego symptomu choroby. Ból w pachwinie promieniuje do podbrzusza i obejmuje jądro. Towarzyszy temu powiększenie i stwardnienie jądra oraz obrzmiałość moszny. Nieleczone zapalenie prowadzi do rozwoju zapalenia jadra, niepłodności, zaniku jądra lub ropnia jądra.

Dodatkowo dostrzega się wydzielinę z cewki moczowej, jej ból podczas mikcji, a także bolesność okolicy w czasie współżycia. Występuje również gorączka do 40 stopni. Niestety wiele osób zwleka z wizytą lekarską, bowiem uważa te dolegliwości za wstydliwe. Takie postępowanie utrudnia dalsze leczenie i sprawia, że długotrwała antybiotykoterapia nie jest skuteczna, tym samym pojawia się widmo operacji jądra w warunkach szpitalnych.

Skręt jądra konta zapalenie najądrza

W rozpoznaniu zapalenia najądrza kluczowe jest odróżnienie go od skrętu jądra. Obydwa schorzenia dają podobne objawy, jednak wymagają różnego leczenia. W przypadku skrętu jadra ból pojawia się nagle i jest od razu bardzo silny. By zdiagnozować skręt jądra wykonuje się usg, kiedy nie potwierdza ono skrętu lekarz zleca badanie moczu z posiewem.

Podwyższona liczba leukocytów, czyli białych krwinek, oraz bakterii przemawia za tym, że stan zapalny spowodowany jest zakażeniem bakteryjnym. Wówczas podejmuje się leczenie antybiotykiem. Gdy stwierdza się obecność Chlamydia, partnerka pacjenta również winna poddać się leczeniu, natomiast przy stwierdzeniu infekcji drożdżakami wprowadzone zostaje leczenie przeciwgrzybiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *